Leyla Əliyeva Maskatda Oman Milli Muzeyində və Mutrah bazarında olub
Fondunun vitse-prezidenti Oman Sultanlığının paytaxtı şəhərində Oman Milli Muzeyində və bazarında olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Leyla Əliyeva əvvəlcə Oman Milli Muzeyini ziyarət edib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti burada müxtəlif guşələri gəzib, nümayiş etdirilən eksponatlarla tanış olub, onların haqqında ətraflı məlumat alıb.
Bu muzey Omanın tarixi və mədəni irsini əks etdirən əsas mərkəzlərdən biridir.
Rəsmi olaraq 2016-cı ildə fəaliyyətə başlayan muzeydə arxeologiya, dənizçilik, silahşünaslıq, etnoqrafiya, İslam mədəniyyəti və s. üzrə zəngin kolleksiyalar nümayiş etdirilir. Burada hər biri Omanın mədəni irsinin fərqli aspektlərini əhatə edən 14 daimi qalereya mövcuddur, həmçinin müvəqqəti sərgilər üçün əlavə sahələr ayrılıb.
7000-dən çox əşyanın qorunub saxlanıldığı muzeydə rəqəmsal immersiv təcrübə qurğuları, kinoteatr və uşaqlar üçün kəşf sahələri var. Yaxın Şərqdə görmə qabiliyyəti zəif olanlar üçün ərəb Brayl əlifbası ilk dəfə burada tətbiq edilib.
Memarlıq həlli milli ənənələrlə müasir üslubun vəhdətini əks etdirən Oman Milli Muzeyi həm yerli əhali, həm də xarici turistlər üçün mühüm maarifləndirici platforma rolunu oynayır.
Muzeylə tanışlıqdan sonra Leyla Əliyevaya hədiyyə təqdim olunub, xatirə şəkli çəkdirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sonra Mutrah bazarında olub, burada satılan əşyalara baxıb, satıcılarla səmimi söhbət edib.
Qeyd edək ki, bu, ərəb dünyasının ən qədim və məşhur bazarlarından biridir. Tarixi bir neçə yüz il əvvələ gedib çıxan bu bazar Hindistan, Çin, Avropa və Yaxın Şərq ölkələrindən Maskat limanına gələn mallar üçün ticarət mərkəzi olub.
Mutrah bazarı dar, üstüörtülü küçələri və ərəb memarlığı ilə seçilir.
Bazarda ənənəvi tekstil, geyim, zərgərlik məmulatları, suvenirlər, ədviyyatlar, buxur, o cümlədən Omani buxuru, ətirlər, əl işləri ilə yanaşı, meyvə, tərəvəz, müalicəvi otlar və digər yerli məhsullar satılır.

Лейла Алиева посетила Национальный музей и рынок Мутра в Омане
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева в рамках визита в столицу Султаната Оман город Маскат посетила Национальный музей Омана и старинный рынок Мутра.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", Лейла Алиева сначала ознакомилась с экспозицией Национального музея Омана. Вице-президент Фонда осмотрела различные уголки музея, ознакомилась с представленными экспонатами и получила подробную информацию об их истории.
Национальный музей, официально начавший деятельность в 2016 году, является одним из главных центров, отражающих историческое и культурное наследие Омана. В музее функционируют 14 постоянных галерей, охватывающих такие направления, как археология, мореплавание, оружиеведение, этнография и исламская культура. Здесь хранятся более 7000 предметов, а также используются цифровые иммерсивные технологии. Примечательно, что это первое учреждение на Ближнем Востоке, где была внедрена арабская азбука Брайля для людей с нарушениями зрения. Архитектурное решение музея сочетает в себе национальные традиции и современный стиль, что делает его важной образовательной платформой как для местных жителей, так и для иностранных туристов.
После ознакомления с музеем Лейле Алиевой был вручен памятный подарок и сделано памятное фото.
Затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила рынок Мутра, где ознакомилась с представленными товарами и искренне побеседовала с продавцами. Рынок Мутра считается одним из старейших и известнейших в арабском мире. Его история насчитывает несколько столетий, когда он служил ключевым торговым узлом для товаров из Индии, Китая, Европы и Ближнего Востока. Рынок отличается узкими крытыми улочками и уникальной арабской архитектурой, где продаются традиционный текстиль, ювелирные изделия, благовония, оманский ладан и изделия ручной работы.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой уделяет особое внимание развитию международного культурного диалога. Подобные визиты способствуют укреплению гуманитарных связей между Азербайджаном и странами исламского мира, а также популяризации взаимного культурного обогащения.