Konstitusiya Məhkəməsi Cinayət Məcəlləsi ilə bağlı qərar verdi
Qeyd olunub ki, məhkəmə iclasında Prokurorluğunun sorğusu əsasında Konstitusiyanın 76-cı maddəsinin I hissəsi baxımından Məcəlləsinin 321-ci maddəsinin "Qeyd" hissəsinin həmin Məcəllənin 321.1-ci maddəsi, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 606.3-cü maddəsi və 606-cı maddəsinin "Qeyd" hissəsinin 2-ci bəndi, habelə "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanunun 45-ci maddəsi ilə əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair konstitusiya işinə baxılıb.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu iş üzrə hakim X.Vəliyevin məruzəsini, maraqlı subyektlər Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun sorğusunu və Aparatının mülahizəsini, Ali Məhkəmə, Daxili İşlər Nazirliyi, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi, Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi və Vəkillər Kollegiyası tərəfindən təqdim olunmuş mütəxəssis mülahizələrini, ekspert Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin Cinayət hüququ və kriminologiya kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor Ş.Səmədovanın rəyini və iş materiallarını araşdırıb müzakirə edərək qərar qəbul edib.
Qərarda deyilir ki, Konstitusiyanın 76-cı maddəsinin I hissəsi və 80-ci maddəsinin hüquqi təyinatından, o cümlədən hüquqi müəyyənlik və qanunçuluq prinsiplərindən, Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun bu Qərarının təsviri-əsaslandırıcı hissəsində ifadə olunmuş hüquqi mövqelərdən irəli gələrək Cinayət Məcəlləsinin 321-ci maddəsinin cinayət tərkibinin aydın və birmənalı şəkildə müəyyənləşdirilməsi istiqamətində təkmilləşdirilməsi Milli Məclisə tövsiyə edilsin.

Конституционный суд Азербайджана принял решение по УК
Об этом сообщили в пресс-службе Конституционного суда в ответ на запрос “Оперативного Информационного Центра-OMM”.
На заседании было рассмотрено конституционное дело относительно толкования примечания к статье 321 Уголовного кодекса во взаимосвязи со статьей 321.1 того же Кодекса, статьей 606.3 и пунктом 2 примечания к статье 606 Кодекса об административных проступках, а также статьей 45 Закона «О воинской обязанности и военной службе» в контексте части I статьи 76 Конституции на основании запроса Прокуратуры Азербайджана.
Пленум Конституционного суда, изучив доклад судьи Х. Велиева, мнения заинтересованных субъектов — Прокуратуры и Аппарата Милли Меджлиса, а также отзывы специалистов Верховного суда, Министерства внутренних дел, Бакинского апелляционного суда, Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив, Коллегии адвокатов и экспертное заключение доктора юридических наук, профессора Ш. Самедовой, принял соответствующее решение.
Согласно постановлению, Милли Меджлису рекомендовано усовершенствовать статью 321 Уголовного кодекса Азербайджана для четкого и однозначного определения состава преступления, исходя из правового назначения статей 76 и 80 Конституции, принципов правовой определенности и законности. Решение вступает в силу со дня опубликования, является окончательным и не может быть отменено, изменено или официально истолковано ни одним органом или лицом.
Конституционный суд Азербайджана является высшим органом конституционного правосудия в стране, обеспечивающим верховенство Основного закона. Подобные толкования и рекомендации играют ключевую роль в устранении правовых коллизий и приведении национального законодательства в соответствие с современными правовыми стандартами и принципами защиты прав человека.