“İsrail ”Hizbullah" hərəkatının Livandakı qüvvələrinə qarşı istənilən hücumuna cavab verəcək".
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu sözləri İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu deyib.
O, İsrail qoşunlarının Livanın cənubundan geri çəkilmək niyyətində olmadığını vurğulayıb:
"İsrail qoşunlarını Livanın cənubundan çıxarmayacaq".
Netanyahu Livana gecə hücumlarından sonrakı mövcud vəziyyəti qiymətləndirmək üçün bu səhər İsrail müdafiə naziri İsrael Katz və Baş Qərargah rəisi Eyal Zamir ilə görüş keçirdiyini söyləyib.
"Mesajım çox aydındır. İsrail əsgərlərimizə və ya ərazimizə edilən hücumlara dözməyəcək və Hizbullahı bu hücumlara görə çox yüksək bədəl ödəməyə məcbur edəcəyik. İsrail Müdafiə Qüvvələri qüvvələrimizə və ərazimizə qarşı hər hansı bir təhdidin qarşısını almaq üçün tədbirlər görəcək", - o bildirib.
Baş nazir əlavə edib ki, İsrail ölkənin şimal yaşayış məntəqələrini qorumaq üçün lazım olduğu müddətcə cənubi Livandakı təhlükəsizlik zonasında qalacaq.
Netanyahu bildirib ki, gecə və səhər Livana edilən hücumlar, İsrail ordusunun respublikanın şərq hissəsindəki Bekaa vadisindəki komanda məntəqələri də daxil olmaqla, Hizbullahın 80-dən çox hədəfini vurması, Livanın cənubunda İsrail tank heyətlərinə edilən hücuma cavab idi.
"Bu toqquşmada polkovnik rütbəli batalyon komandiri də daxil olmaqla dörd əsgər həlak olub. Hizbullahın atəşkəsi kobud şəkildə pozması olan bu dəhşətli hücumundan sonra dünən gecə İsrail Müdafiə Qüvvələrinə Hizbullaha güclü zərbə endirməyi əmr etdim" - o qeyd edib.

«Израиль ответит на любую атаку сил движения «Хезболла» в Ливане».
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
Он подчеркнул, что израильские войска не намерены покидать юг Ливана:
«Израиль не выведет свои войска с юга Ливана».
Нетаньяху сообщил, что утром провел совещание с министром обороны Израиля Исраэлем Кацем и начальником Генерального штаба Эялем Замиром для оценки ситуации после ночных ударов по Ливану.
«Мое послание предельно ясно. Израиль не потерпит атак на наших солдат или нашу территорию, и мы заставим «Хезболлу» заплатить очень высокую цену за эти нападения. Армия обороны Израиля примет меры для предотвращения любой угрозы нашим силам и территории», — заявил он.
Премьер-министр добавил, что Израиль будет оставаться в зоне безопасности на юге Ливана столько, сколько потребуется для защиты северных населенных пунктов страны.
Нетаньяху отметил, что ночные и утренние удары по Ливану, в ходе которых израильская армия поразила более 80 целей «Хезболлы», включая командные пункты в долине Бекаа на востоке страны, стали ответом на атаку на израильские танковые экипажи на юге Ливана.
«В этом столкновении погибли четверо военнослужащих, включая командира батальона в звании полковника. После этого ужасного нападения, которое является грубым нарушением режима прекращения огня со стороны «Хезболлы», я отдал приказ Армии обороны Израиля нанести мощный удар по «Хезболле»», — отметил он.
Контекст: Ситуация на израильско-ливанской границе остается крайне напряженной. Создание и удержание зоны безопасности на юге Ливана является ключевым элементом стратегии Израиля, направленной на предотвращение трансграничных атак и обеспечение безопасности гражданского населения северных регионов страны, которые регулярно подвергаются обстрелам со стороны радикальных группировок.