Bakının Əbdüləzəl Dəmirçizadə küçəsi ilə Xətai prospektinin kəsişməsində hərəkətin təşkilində dəyişiklik ediləcək.
Bildirilib ki, layihə hazırlanarkən ətraf ərazidə mövcud vəziyyət təhlil olunub, "Rəqəmsal əkiz" üzərindən simulyasiyalar aparılıb.
Qeyd edək ki, layihə Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurasına təqdim edilib və baxılaraq təsdiqlənib.
Təhlillər nəticəsində həmin yol kəsişməsində yüksək nəqliyyat intensivliyi səbəbindən mütəmadi olaraq tıxacların yaranması, piyada əlçatanlılığının aşağı olması, kəsişmənin səmərəli olmaması müəyyən edilib. Bu hal zəncirvari təsir göstərərək paytaxtın bu əraziyə yaxın yollarında ciddi sıxlıq yaradır.
Reallaşdırılan layihəyə əsasən, Ə.Dəmirçizadə küçəsində mövcud hərəkət istiqaməti əksinə dəyişdiriləcək və Təbriz küçəsi istiqamətində birtərəfli hərəkət rejimi tətbiq olunacaq. Bu zaman Ə.Dəmirçizadə küçəsinin Təbriz küçəsi ilə kəsişməsindən Qarabağ küçəsi ilə kəsişməsinədək nəqliyyat əlçatanlığının təmin edilməsi məqsədilə ikitərəfli hərəkət saxlanılacaq.
Sözügedən yol sahəsində ictimai nəqliyyatın hərəkətini ləngitməmək, sərnişinlərin mənzil başına daha rahat çatmasını təmin etmək məqsədilə Qarabağ küçəsi ilə kəsişmədən Xətai prospekti istiqamətində avtobus zolağının təşkili nəzərdə tutulur.
Nəticədə Ə.Dəmirçizadə küçəsi ilə Xətai prospektinin kəsişməsində buraxıcılıq qabiliyyətini artırmaq üçün 3 fazalı işıqfor tənzimlənməsi 2 fazalı tənzimlənmə ilə əvəzlənəcək. Yəni öncə nəqliyyat vasitələri kəsişmədə 80 saniyə gözləməli olurdularsa, artıq bu vaxt 40 saniyəyə kimi enəcək.
Ərazidə mövcud mikromobillik infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi məqsədilə şəbəkə genişləndiriləcək, piyada əlçatanlığı artırılacaq.
Layihə icra olunduqdan sonra xüsusilə pik saatlarda həm Koroğlu Rəhimov küçəsi ilə düşən axının sürəti artacaq, həm Yusif Səfərov küçəsindən gələn axının tunelə girişində yaranan növbə qısalacaq. Bununla da Yusif Səfərov küçəsində pik saatlarda yaranan sıxlıq azalacaq, həmçinin Xətai prospekti ilə gələn nəqliyyat vasitələri kəsişmədə daha az gözləməli olacaqlar.
Qeyd edək ki, bu, "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"nda nəzərdə tutulan Ağaoğlu və Yusif Səfərov küçələrini birləşdirən tunelin inşasına kimi olan müvəqqəti həlldir.

На пересечении улицы Абдулазала Демирчизаде и проспекта Хатаи в Баку будет изменена схема организации дорожного движения. Как сообщили в «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта, проект был разработан на основе детального анализа текущей ситуации и симуляций, проведенных с помощью технологии «цифрового двойника». Проект уже представлен в Совет по координации транспорта и официально утвержден.
Согласно изменениям, на улице А. Демирчизаде направление движения будет изменено на противоположное, и вводится одностороннее движение в сторону улицы Тебриз. При этом на участке от пересечения с улицей Тебриз до пересечения с улицей Карабах сохранится двухстороннее движение для обеспечения транспортной доступности. Для приоритета общественного транспорта предусмотрено создание выделенной автобусной полосы от улицы Карабах в сторону проспекта Хатаи. Кроме того, трехфазный режим работы светофора на перекрестке будет заменен на двухфазный, что позволит сократить время ожидания транспорта с 80 до 40 секунд. Ожидается, что это значительно разгрузит улицы Юсифа Сафарова и Кероглу Рагимова, особенно в часы пик, а также расширит возможности для микромобильности и пешеходов.
Данные меры реализуются в рамках стратегии по оптимизации транспортных потоков в столице Азербайджана. Указанные изменения являются временным решением до реализации «Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и на прилегающих территориях на 2025–2030 годы», которая, в частности, предусматривает строительство тоннеля, соединяющего улицы Агаоглу и Юсифа Сафарова. Подобные инфраструктурные проекты направлены на системное снижение плотности трафика и повышение безопасности всех участников дорожного движения в Баку.