İsrail 1700 fələstinlinin cənazəsini saxlayır
İsrailin 1700 fələstinlinin cənazəsini saxladığı və gələcəkdə əsir və ya itkin düşmüş israillilərin geri qaytarılması prosesində bu cənazələrdən “bazarlıq” kimi istifadə etməyi planlaşdırdığı bildirilir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, bu barədə İsrailin “” nəşri orqanlarındakı mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, İsrailin daxili kəşfiyyat xidməti “” (Şabak) və İsrail ordusu fələstinlilərin cənazələrinin saxlanılması siyasətini dəstəkləyir. Bildirilir ki, cənazələrin böyük əksəriyyəti 7 oktyabr 2023-cü ildə baş verən hücumlarda və sonrakı hərbi toqquşmalarda iştirak etdiyi iddia olunan Qəzza sakinlərinə məxsusdur.
Bununla yanaşı, siyahıda hərbi əməliyyatlarla əlaqəsi olmayan şəxslərin cənazələrinin də olduğu qeyd edilir.
Hüquq ekspertləri isə bildirirlər ki, İsrailin Kabineti tərəfindən bu barədə rəsmi və prinsipial qərar qəbul edilmədiyi halda, hərbi əməliyyatlarla əlaqəsi sübuta yetirilməyən şəxslərin cənazələrinin saxlanılması qanunsuz hesab oluna bilər.
Məlumatda həmçinin qeyd olunur ki, məsələ ilə bağlı narahatlıqlar yeni deyil. “Fələstinli İtkinlərin Aqibətinin Müəyyən Edilməsi və Cənazələrin Geri Alınması Milli Kampaniyası”nın 2025-ci ilin oktyabrında yaydığı məlumatlara əsasən, İsrail ordusu ölkənin cənubundakı “Sde Teiman” həbsxanasında Qəzzadan gətirilmiş təxminən 1500 fələstinlinin cənazəsini saxlayıb.
Yeni məlumatlar isə İsrailin saxladığı fələstinli cənazələrin sayının hazırda təxminən 1700-ə çatdığını göstərir.

Сообщается, что Израиль удерживает тела около 1700 палестинцев, планируя использовать их в качестве «рычага давления» в будущем процессе обмена или возвращения пленных и пропавших без вести израильтян.
Как передает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данная информация была опубликована израильским изданием «Haaretz» со ссылкой на источники в силовых структурах.
Согласно полученным данным, израильская служба внутренней разведки «Шин-Бет» (Шабак) и Армия обороны Израиля поддерживают политику удержания тел палестинцев. Утверждается, что подавляющее большинство тел принадлежит жителям Газы, которые, по версии израильской стороны, участвовали в атаках 7 октября 2023 года и последующих военных столкновениях. При этом в списке присутствуют и тела лиц, не имеющих отношения к военным операциям.
Правовые эксперты указывают на то, что в отсутствие официального и принципиального решения Кабинета безопасности Израиля, удержание тел лиц, причастность которых к военным действиям не доказана, может быть квалифицировано как незаконное.
Вопрос удержания тел палестинцев вызывает обеспокоенность не впервые. Согласно данным «Национальной кампании по установлению судьбы палестинских пропавших без вести и возвращению тел», опубликованным в октябре 2025 года, израильские военные удерживали около 1500 тел палестинцев, доставленных из Газы, в тюрьме «Сде-Тейман» на юге страны. Новые данные свидетельствуют о том, что число удерживаемых Израилем тел палестинцев в настоящее время достигло примерно 1700.