İsraildə keçirilən son rəy sorğusuna əsasən, Gadi Eisenkotun rəhbərlik etdiyi “Yashar” partiyası baş nazir Binyamin Netanyahunun “Likud” partiyasını dörd mandat qabaqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Kanal 12 üçün Midgam İnstitutu tərəfindən keçirilən sorğunun nəticələrinə görə, “Yashar” əvvəlki sorğu ilə müqayisədə bir mandat qazanaraq 25 deputatla ən böyük siyasi qüvvəyə çevrilib.
“Likud” isə iki mandat itirərək 21 deputatla ikinci yerdə qərarlaşıb.
Sorğunun nəticələrinə görə, İsrailin keçmiş baş naziri Naftali Bennettin rəhbərlik etdiyi “Birlikdə” siyahısı 13 mandat əldə edib.
Proqnozlara əsasən, Netanyahu liderliyindəki hakim blok 52, Eisenkotun rəhbərlik etdiyi blok isə 55 deputatla təmsil oluna bilər.
Yusuf Cabarinin rəhbərlik etdiyi Ərəb Birgə Siyahısının 7, Mansur Abbasın “Raam” partiyasının isə 4 mandat qazanacağı proqnozlaşdırılıb. Beləliklə, ərəb partiyalarının ümumi mandat sayı 11-ə çatıb.
Baş nazir seçimi ilə bağlı nəticələrə görə, sorğuda iştirak edənlərin 42 faizi Gadi Eisenkotun baş nazir olmasını dəstəkləyib. Binyamin Netanyahuya dəstək verənlərin payı isə 35 faiz təşkil edib.
Qeyd edək ki, İsrailin seçki sisteminə əsasən, hökumətin formalaşdırılması üçün 120 yerlik parlamentdə ən azı 61 deputatın dəstəyi tələb olunur. Sorğunun nəticələri seçkidən sonra hökumətin qurulması üçün mürəkkəb koalisiya danışıqlarının aparıla biləcəyini göstərir.

Опрос в Израиле: партия Эйзенкота опередила Нетаньяху на 4 мандата
Согласно опросу Channel 12, партия «Яшар» во главе с Гади Эйзенкотом получила 25 мандатов в парламенте Израиля, а «Ликуд» Биньямина Нетаньяху — 21.
Согласно последнему опросу общественного мнения в Израиле, партия «Яшар» во главе с Гади Эйзенкотом опередила партию «Ликуд» премьер-министра Биньямина Нетаньяху на четыре мандата.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что по результатам опроса, проведённого Институтом Midgam для Channel 12, «Яшар» по сравнению с предыдущим исследованием получила один дополнительный мандат и стала крупнейшей политической силой, получив 25 мест.
«Ликуд», потеряв два мандата, занял второе место с 21 депутатским местом.
Согласно результатам опроса, список «Вместе» во главе с бывшим премьер-министром Израиля Нафтали Беннетом может получить 13 мандатов.
Согласно прогнозам, блок во главе с Нетаньяху может быть представлен 52 депутатами, а блок Эйзенкота — 55 депутатами.
Прогнозируется, что возглавляемый Юсуфом Джабарином Объединённый арабский список получит 7 мандатов, а партия «Раам» Мансура Аббаса — 4 мандата. Таким образом, общее число мандатов арабских партий может составить 11.
Что касается предпочтений по кандидатуре премьер-министра, 42 процента участников опроса поддержали избрание Гади Эйзенкота главой правительства. Доля респондентов, поддерживающих Биньямина Нетаньяху, составила 35 процентов.
Отметим, что согласно избирательной системе Израиля для формирования правительства необходима поддержка как минимум 61 депутата в 120-местном парламенте. Результаты опроса указывают на возможность сложных коалиционных переговоров после выборов.