İş adamı Samvel Karapetyan Ermənistan parlamentinin spikerini məhkəməyə verib
Erməni iş adamı və “Güclü ” partiyasının rəhbəri Samvel parlamentinin sədri Alen Simonyana qarşı iddiası qaldırıb. Məhkəmə aktları portalı “Datalex”də dərc olunan sənədə əsasən, Karapetyan spikerin onun ünvanına səsləndirdiyi və şərəf və ləyaqəti ləkələyən yalan məlumatların təkzib olunmasını, habelə 6 milyon dram (təxminən 16 min ABŞ dolları) məbləğində mənəvi təzminat ödənilməsini tələb edir.
İddia ərizəsində qeyd olunur ki, Samvel Karapetyanın vəkilləri Alen Simonyanın 19 may 2026-cı il tarixində sosial şəbəkələrdə paylaşdığı fikirlərin həqiqətə uyğun olmadığını və iş adamının nüfuzuna xələl gətirdiyini bildirirlər. İddiaçı tərəf bu məlumatların rəsmi şəkildə təkzib edilməsini və məhkəmə xərclərinin cavabdeh tərəfindən ödənilməsini istəyir.
Xatırladaq ki, Samvel Karapetyan daha əvvəl də Ermənistanın Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi “Vətəndaş Müqaviləsi” partiyasına və İctimai Televiziyaya qarşı oxşar məzmunlu iddialarla məhkəməyə müraciət etmişdi.

Армянский бизнесмен подал в суд на спикера парламента Армении
Армянский бизнесмен и лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян подал судебный иск против спикера парламента Армении Алена Симоняна.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что, согласно иску, опубликованному на портале судебных актов «Datalex», Карапетян требует от спикера опровержения ложных сведений, порочащих его честь и достоинство, а также выплаты моральной компенсации в размере 6 миллионов драмов (около 16 тысяч долларов США).
Согласно материалам дела, сторона защиты Карапетяна утверждает, что заявления, сделанные Симоняном 19 мая 2026 года в социальных сетях, являются ложными и наносят ущерб деловой репутации. Истец также настаивает на возмещении судебных издержек за счет ответчика. Стоит отметить, что это не первый подобный случай в политической жизни Армении: ранее Карапетян уже обращался в суд с аналогичными исками против партии премьер-министра Никола Пашиняна «Гражданский договор» и Общественного телевидения Армении, что подчеркивает сохраняющуюся напряженность между оппозиционными силами и представителями действующей власти.