İran: Hörmüz boğazının təhlükəsizliyi yalnız bizim məsuliyyətimizdir
İranın Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bəqayi Tehranda keçirdiyi həftəlik konfransında gündəmdə olan məsələlərə münasibət bildirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, o, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun boğazında ilə bağlı səsləndirdiyi fikirləri şərh edərək, bu ərazidə tədbirlərinin həyata keçirilməsinin İranın səlahiyyətində olduğunu vurğulayıb.
Bəqayi bildirib ki, Hörmüz boğazının təhlükəsizliyi və mümkün minaların təmizlənməsi məsələsi İranın məsuliyyət dairəsinə daxildir. Onun sözlərinə görə, kənar ölkələrin bu prosesə müdaxiləsinə ehtiyac yoxdur.
Rəsmi nümayəndə əlavə edib ki, beynəlxalq məsələlər barədə fikir bildirmək həmin proseslərə görə məsuliyyət daşımaq anlamına gəlmir.
İran rəsmisi hazırkı mərhələdə Tehranla Vaşinqton arasında hər hansı yeni danışıqlar proqramının nəzərdə tutulmadığını bildirib.
Bununla yanaşı, o qeyd edib ki, İranın xaricdə dondurulmuş maliyyə aktivlərinin sərbəst buraxılması istiqamətində işlər davam etdirilir və bu sahədə müsbət nəticələrin əldə olunacağı gözlənilir.
Bəqayinin sözlərinə görə, əvvəlki razılaşmaların icrası üçün tərəflərin üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərə tam əməl etməsi vacibdir.
"Qarşı tərəf öhdəliklərini yerinə yetirdiyi müddətcə, biz də öz üzərimizə düşəni edəcəyik. Ekspert qrupumuz dondurulmuş vəsaitlərlə bağlı məsələləri müzakirə etmək üçün sabah Dohaya yollanacaq", – deyə o bildirib.
ABŞ ilə münasibətlərə də toxunan Bəqayi son dövrlərdə İrana qarşı təzyiqlərin artdığını iddia edib.
O vurğulayıb ki, İranın silahlı qüvvələri ölkəyə qarşı istənilən mümkün təhdid və ya hücuma cavab verməyə hazırdır və Tehran öz təhlükəsizliyinin təmin olunmasını prioritet hesab edir.

Иран: безопасность Ормузского пролива является исключительно нашей ответственностью
Официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи в ходе еженедельной пресс-конференции в Тегеране прокомментировал актуальные вопросы международной повестки дня.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", комментируя высказывания президента Франции Эммануэля Макрона о разминировании в Ормузском проливе, Багаи подчеркнул, что обеспечение безопасности в этом регионе входит в исключительную компетенцию Ирана.
Багаи заявил, что вопросы безопасности Ормузского пролива и возможного разминирования находятся в зоне ответственности Ирана. По его словам, вмешательство третьих стран в этот процесс не требуется.
Официальный представитель добавил, что выражение мнения по международным вопросам не означает несение ответственности за эти процессы.
Иранский дипломат также сообщил, что на данном этапе программа новых переговоров между Тегераном и Вашингтоном не предусмотрена.
Наряду с этим, он отметил, что продолжается работа по разблокированию замороженных финансовых активов Ирана за рубежом, и ожидается достижение положительных результатов в этой сфере.
По словам Багаи, для выполнения предыдущих договоренностей важно, чтобы стороны полностью соблюдали взятые на себя обязательства.
"Пока противоположная сторона выполняет свои обязательства, мы также будем делать то, что от нас требуется. Наша экспертная группа завтра отправится в Доху для обсуждения вопросов, связанных с замороженными средствами", - заявил он.
Коснувшись отношений с США, Багаи заявил об усилении давления на Иран в последнее время. Он подчеркнул, что вооруженные силы Ирана готовы дать ответ на любую возможную угрозу или нападение, а обеспечение собственной безопасности Тегеран считает приоритетной задачей.