İran Hörmüz boğazı ilə bağlı ABŞ-nin iddialarını rədd etdi
İranın üzrə dəniz nəqliyyatına nəzarət edən qurumu (PGSA) ABŞ rəsmilərinin boğazının sərbəst gəmiçilik üçün açıq olması ilə bağlı açıqlamalarını təkzib edib. Qurum ABŞ tərəfinin boğazdakı vəziyyətlə bağlı iddialarının reallığı əks etdirmədiyini bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, İranın bu mövqeyi ABŞ Prezidenti Donald Trampın Hörmüz üzərində “tam nəzarət”in ABŞ-də olduğu barədə açıqlamasından sonra səsləndirilib. Tehran isə boğazın İranın nəzarəti və idarəçiliyi altında olduğunu bildirir.
Hörmüz boğazı dünya enerji təchizatının ən mühüm marşrutlarından biri hesab olunur. Bu səbəbdən boğazda gəmiçiliklə bağlı istənilən məhdudiyyət və ya siyasi açıqlama enerji bazarlarında ciddi narahatlıq yaradır.
Beynəlxalq məlumatlara görə, İran son aylarda boğazdan keçən gəmilərə nəzarəti sərtləşdirib. Avropa İttifaqı da iyun ayında İranın boğazda gəmiçilik azadlığını məhdudlaşdıran tədbirlərini tənqid edib və bəzi şəxslərə və qurumlara qarşı sanksiyalar tətbiq edib.
ABŞ Hörmüz boğazında sərbəst hərəkətin təmin edilməsini tələb edir. İran isə boğazın statusu ilə bağlı öz nəzarətini vurğulayır və ABŞ-nin bölgədəki hərbi fəaliyyətini əsas təhlükə kimi təqdim edir.
İran rəsmilərinin son açıqlamaları göstərir ki, Hörmüz boğazının açıq olub-olmaması ilə bağlı Tehran və Vaşinqton arasında ciddi fikir ayrılığı davam edir. Bu qarşıdurma dünyanın ən mühüm enerji marşrutlarından birinin gələcək fəaliyyətinə dair qeyri-müəyyənliyi daha da artırıb.

Иранское ведомство, отвечающее за морские перевозки в Персидском заливе и Ормузском проливе (PGSA), выступило с опровержением заявлений официальных лиц США относительно обеспечения свободного судоходства в Ормузском проливе. В ведомстве подчеркнули, что утверждения американской стороны о ситуации в проливе не соответствуют действительности.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данная позиция Ирана была озвучена после заявления Президента США Дональда Трампа о том, что Вашингтон осуществляет «полный контроль» над Ормузским проливом. В свою очередь, Тегеран настаивает на том, что пролив находится под его контролем и управлением.
Ормузский пролив является одним из важнейших маршрутов мировых поставок энергоносителей. Любые ограничения или политические заявления, касающиеся судоходства в этом регионе, вызывают серьезную обеспокоенность на международных энергетических рынках.
Согласно международным данным, в последние месяцы Иран ужесточил контроль над судами, проходящими через пролив. В июне Европейский союз также выступил с критикой мер Ирана, ограничивающих свободу судоходства, и ввел санкции против ряда физических и юридических лиц.
США требуют обеспечения свободного передвижения в Ормузском проливе. Иран же подчеркивает свой суверенитет в отношении статуса пролива и характеризует военную активность США в регионе как основную угрозу безопасности.
Последние заявления иранских официальных лиц свидетельствуют о сохранении глубоких разногласий между Тегераном и Вашингтоном по вопросу статуса Ормузского пролива. Данное противостояние усиливает неопределенность относительно будущего функционирования одного из ключевых энергетических коридоров мира.