İordaniya Silahlı Qüvvələri İrandan ölkə ərazisinə doğru atılan beş raketin hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən zərərsizləşdirildiyini açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə İordaniyanın “Petra” xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, İordaniya Silahlı Qüvvələrinin Baş Komandanlığının rəsmisi iyunun 10-da hava hücumundan müdafiə sistemlərinin Əz-Zərqa əyalətində yerləşən Əl- hava bazasına doğru atılan beş havada vurduğunu bildirib.
Rəsmi şəxsin sözlərinə görə, hadisə nəticəsində heç bir insan tələfatı və ya maddi ziyan qeydə alınmayıb.
Bildirilib ki, raket qalıqlarının təmizlənməsi və mümkün partlayıcı qurğuların zərərsizləşdirilməsi məqsədilə hadisə yerinə mühəndis-istehkam qrupları göndərilib.
Hərbi rəsmisi vurğulayıb ki, silahlı qüvvələr regiondakı hadisələri yaxından izləyir və İordaniyanın hava məkanını, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətindədir.
O qeyd edib ki, ölkənin hava məkanının hər hansı şəkildə pozulmasına yol verilməyəcək.
Bu arada, "Əl-Cəzirə" telekanalının məlumatına görə, İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) İordaniyada ABŞ hərbçilərinin yerləşdiyi aviabazaya uzun mənzilli bərk yanacaqlı raketlərlə zərbə endirdiyini edib.
İİKK raketlərin bazadakı dörd mühüm hədəfi, o cümlədən F-35 qırıcı təyyarələrinin saxlandığı anbarları və əsas komandanlıq-idarəetmə mərkəzini vurduğunu açıqlayıb.
Qurum həmçinin ABŞ-nin mümkün gələcək hərbi əməliyyatlarına “sarsıdıcı və qətiyyətli” cavab verməyə hazır olduğunu bəyan edib və regionda vəziyyətin gərginləşməsinə görə Vaşinqtonu məsuliyyət daşımağa çağırıb.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl ABŞ Mərkəzi Komandanlığı Hörmüz boğazı üzərində Amerika Apaçi helikopterinin vurulmasına cavab olaraq İrana qarşı zərbələr endirəcəyini açıqlamışdı. ABŞ Prezidenti Tramp hadisəyə görə İranı günahlandırmış, Tehran isə cavab olaraq bölgədəki ABŞ hərbi bazalarına raket zərbələri endirmişdi.

Иордания перехватила пять ракет, выпущенных со стороны Ирана
Вооруженные силы Иордании официально подтвердили, что системы противовоздушной обороны страны успешно перехватили и уничтожили пять ракет, выпущенных в направлении иорданской территории. Об этом сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на иорданское информационное агентство «Petra».
Согласно заявлению военного представителя Главного командования Вооруженных сил Иордании, инцидент произошел 10 июня. Ракеты были сбиты в воздушном пространстве над провинцией Эз-Зарка, где расположена авиабаза Эль-Азрак. По словам официального источника, в результате инцидента человеческих жертв и материального ущерба зафиксировано не было. На место происшествия были оперативно направлены инженерно-саперные подразделения для очистки территории от обломков ракет и проверки на наличие неразорвавшихся боеприпасов.
Военное командование Иордании подчеркнуло, что вооруженные силы страны внимательно следят за развитием событий в регионе и находятся в состоянии повышенной боевой готовности для защиты суверенитета и территориальной целостности страны. В заявлении особо отмечено, что любое нарушение воздушного пространства Иордании будет пресекаться.
В то же время телеканал «Аль-Джазира» передает, что Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана взял на себя ответственность за атаку, заявив, что целью удара с применением дальнобойных ракет на твердом топливе стала авиабаза, где дислоцируются американские военные. В КСИР утверждают, что ракеты поразили четыре ключевых объекта, включая ангары с истребителями F-35 и командно-контрольный центр. Иранская сторона также выступила с угрозами в адрес Вашингтона, пообещав «сокрушительный ответ» на возможные военные действия США.
Напомним, что ситуация в регионе остается крайне напряженной на фоне недавних инцидентов. Ранее Центральное командование США объявило о планах нанесения ударов по Ирану в ответ на сбитый над Ормузским проливом американский вертолет Apache. Президент США Дональд Трамп возложил ответственность за эскалацию на Тегеран, что привело к серии взаимных угроз и ракетных ударов по военным базам в регионе.