İlham Əliyev maliyyə sənədlərinin rəqəmsallaşdırılmasını təsdiqlədi
İlham Əliyev Milli Məclisin fevralın 20-də qəbul etdiyi " haqqında", " haqqında" və "Dövlət satınalmaları haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanunu təsdiqləyib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, yenilik dövlət maliyyəsinin idarə edilməsində şəffaflıq və operativliyin artırılması məqsədilə büdcə, mühasibat uçotu və dövlət satınalmaları üzrə proseslərin rəqəmsallaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Xatırladaq ki, dövlət başçısının "Dövlət maliyyəsinin səmərəli idarə edilməsinin təşkili ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" 25 avqust 2025-ci il tarixli fərmanında Maliyyə Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətlərinə aid sahələrin, o cümlədən büdcə, vergi, gömrük, dövlət rüsumu, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər və dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslər üzrə dividendlərin və digər büdcə daxilolmalarının, habelə audit, mühasibat uçotu (o cümlədən dövlət maliyyə və qeyri-maliyyə aktivlərinin uçotu), dövlət maliyyə nəzarəti, dövlət xəzinədarlığı, dövlət borcu sahələrinin və maliyyə öhdəliklərinin səmərəli idarə edilməsi məqsədilə "Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sisteminin yaradılması müəyyənləşdirilib.
Həmin Fərmanla dövlət orqanlarının (qurumlarının), dövlət büdcəsindən maliyyə vəsaiti alan dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərin və digər təşkilatların maliyyə sənədlərinin elektron qaydada mübadiləsinin təmin edilməsi, həmçinin dövlət vəsaiti hesabına mal, iş və xidmətlərin satın alınmasının elektron müqavilələr əsasında həyata keçirilməsinin təmin edilməsi və bu müqavilələrin elektron qaydada bağlanılmasının təşkil edilməsi barədə tapşırıqlar müəyyən edilib.
Qeyd olunanlardan irəli gələrək müvafiq qanun layihəsi hazırlanıb. Belə ki, "Büdcə sistemi haqqında" qanuna edilmiş dəyişikliyə əsasən həmin qanunla müəyyən olunmuş müddətlərdə dövlət büdcəsinin və icmal büdcənin göstəricilərinin tərtibi üçün zəruri olan məlumatların büdcə təşkilatları tərəfindən müvafiq dövlət orqanına təqdim edilməsi, eləcə də dövlət büdcəsi göstəricilərinin, gəlir və xərclər bölgüsünün və digər məlumatların həmin orqan tərəfindən büdcə təşkilatlarına təqdim edilməsi "Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçiriləcək. Büdcə prosesi çərçivəsində sənəd dövriyyəsinin elektonlaşdırılması sözügedən sahədə inzibatçılığın azaldılmasına, müvafiq dövlət orqanının iş yükünün optimallaşmasına, büdcənin tərtibi və icrası prosesinin çevikliyinin artırılmasına xidmət edəcək.
"Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sistemi mühasibat uçotu (o cümlədən dövlət maliyyə və qeyri-maliyyə aktivlərinin uçotu) sahəsindəki fəaliyyəti də əhatə etdiyindən "Mühasibat uçotu haqqında" qanuna müvafiq dəyişiklik edilib və "e-mühasibat" informasiya sistemi ifadəsi "müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sistemi" ifadəsi ilə əvəz olunub.
Hazırda "e-mühasibat" informasiya sistemində mühasibat uçotunun aparılmasını təmin edən proqram təminatlarının yerləşdirilməsi nəzərdə tutulursa, təklif olunan qanun layihəsinə əsasən informasiya sisteminin funksionallığı artırılaraq mühasibat uçotunun aparılmasının, həmçinin maliyyə hesabatlarının (birləşdirilmiş maliyyə hesabatlarının) tərtib və təqdim edilməsinin "Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sisteminin özündə həyata keçirilməsi təmin ediləcək.
"Dövlət satınalmaları haqqında" qanuna edilmiş dəyişikliyə əsasən isə satınalma prosedurunun nəticəsi üzrə satın alan təşkilatla təsərrüfat subyektləri arasında satınalma müqavilələrinin ("Dövlət satınalmaları haqqında" qanununun şamil edildiyi satınalmalara dair müqavilələrin, habelə həmin Qanunun 3.2.1-ci, 3.2.4-cü, 3.2.8-ci, 3.4-cü və 3.8-ci maddələrində göstərilən mal, iş və xidmətlərin satın alınması üzrə müqavilələrin) elektron qaydada –"Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sistemi vasitəsilə bağlanılması, həmçinin bu proseslə bağlı bir sıra məsələlərin (aksept bildirişlərinin göndərilməsi, müddətlərin müəyyən olunması, tələb olunan məlumatları informasiya sisteminin portala ötürməsi və s.) tənzimlənməsi təmin ediləcək.

Президент Ильхам Алиев утвердил изменения в законы «О бюджетной системе», «О бухгалтерском учете» и «О государственных закупках», принятые Милли Меджлисом 20 февраля.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", данные нововведения направлены на повышение прозрачности и оперативности управления государственными финансами в Азербайджане. Реформы предусматривают полную цифровизацию процессов в области бюджета, бухгалтерского учета и государственных закупок через внедрение единой информационной системы.
Напомним, что согласно указу главы государства «О дополнительных мерах по организации эффективного управления государственными финансами» от 25 августа 2025 года, было определено создание информационной системы «Цифровые государственные финансы». Эта система охватывает такие ключевые сферы деятельности Министерства финансов, как бюджет, налоги, таможня, государственные пошлины, а также управление дивидендами государственных компаний и публичных юридических лиц. Система также предназначена для эффективного управления аудитом, казначейством, государственным долгом и финансовыми обязательствами.
В рамках реализации данного указа предусмотрено обеспечение электронного документооборота между государственными органами и организациями, получающими средства из госбюджета. Все закупки товаров, работ и услуг за счет государственных средств теперь будут осуществляться на основе электронных контрактов, заключаемых через цифровую платформу.
Согласно изменениям в законе «О бюджетной системе», обмен данными между бюджетными организациями и соответствующими госорганами для составления показателей государственного и сводного бюджетов будет осуществляться исключительно через систему «Цифровые государственные финансы». Это позволит минимизировать бюрократию, оптимизировать рабочую нагрузку ведомств и повысить гибкость исполнения бюджета в Азербайджане.
В законе «О бухгалтерском учете» термин «информационная система е-бухгалтерии» заменен на «информационную систему органа (учреждения), определенного соответствующим органом исполнительной власти». Функционал системы расширен: теперь не только ведение учета, но и составление, а также представление финансовой отчетности будет происходить непосредственно в системе «Цифровые государственные финансы».
Изменения в законе «О государственных закупках» регулируют процесс заключения электронных договоров между закупающими организациями и субъектами предпринимательства. Через новую систему будут автоматизированы такие процессы, как отправка уведомлений об акцепте, установление сроков и передача необходимых данных на портал закупок.
Данные реформы являются частью масштабной стратегии цифровой трансформации государственного сектора Азербайджана. Внедрение подобных технологий способствует минимизации человеческого фактора, предотвращению коррупционных рисков и созданию более благоприятной среды для бизнеса, участвующего в государственных тендерах.