İlham Əliyev Pəncabın Baş nazirini qəbul etdi
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 17-də Pakistan İslam Respublikasının Pəncab əyalətinin Məryəm Nəvaz Şərifin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Məryəm Nəvaz Şərif atasının - Məhəmməd Nəvaz Şərifin və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Pakistanın Baş nazirinə və Məhəmməd Nəvaz Şərifə çatdırmağı xahiş etdi.
Dövlətimizin başçısı Ulu Öndər Heydər Əliyevlə Məhəmməd Nəvaz Şərif arasındakı dostluq münasibətlərini xatırladı.
WUF13-də iştirak etməkdən məmnun olduğunu söyləyən qonaq buna görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi, tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini və Bakıda şəhərsalma ilə bağlı qlobal məsələlərin müzakirə olunacağını vurğuladı.
Bakının gözəlliyinin onu valeh etdiyini deyən Məryəm Nəvaz Şərif paytaxtımızın mədəniyyət və müasir şəhərsalmanın vəhdətinin gözəl nümunəsi olduğunu qeyd etdi.
Qonaq Bakıya səfəri çərçivəsində müasir Azərbaycanın qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etdiyini, onun xatirəsini hörmət və ehtiramla andığını dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Pakistan arasında qardaşlıq münasibətlərinin və strateji əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə edildi, siyasi, iqtisadi, diplomatik, müdafiə və digər sahələrdə məsələləri müzakirə olundu, regionlararası əməkdaşlığın inkişaf etdiyi vurğulandı, ticarət əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi üçün böyük perspektivlərin olduğu bildirildi. Azərbaycanın "ASAN xidmət" təcrübəsinə əsasən Pakistanda da mərkəzlərin yaradıldığı qeyd edildi.
Dövlətimizin başçısı bu gün Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin üçtərəfli - Azərbaycan--Pakistan formatında da inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı.

Ильхам Алиев принял главного министра Пенджаба
17 мая Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с главным министром пакистанской провинции Пенджаб Марьям Наваз Шариф.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Марьям Наваз Шариф передала главе государства приветствия от своего отца — Мухаммада Наваза Шарифа и премьер-министра Исламской Республики Пакистан Мухаммада Шахбаза Шарифа. Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия и попросил передать его приветствия премьер-министру Пакистана и Мухаммаду Навазу Шарифу.
В ходе встречи глава государства с теплотой вспомнил о дружеских отношениях, связывавших Общенационального лидера Гейдара Алиева и Мухаммада Наваза Шарифа. Выразив удовлетворение участием в WUF13, гостья поблагодарила Президента Ильхама Алиева за приглашение, отметив высокий уровень организации мероприятия в Баку, где обсуждаются глобальные вопросы городского планирования.
Марьям Наваз Шариф подчеркнула, что очарована красотой Баку, который является великолепным примером гармонии культурного наследия и современного градостроительства. Она также сообщила, что в рамках визита посетила могилу основателя современного Азербайджана Гейдара Алиева, почтив его память с глубоким уважением.
В ходе беседы стороны выразили удовлетворение развитием братских и стратегических отношений между странами. Были обсуждены вопросы сотрудничества в политической, экономической, дипломатической и оборонной сферах, а также подчеркнуты широкие перспективы для расширения торговых связей. Было отмечено, что в Пакистане уже созданы центры, основанные на успешном опыте азербайджанской модели «ASAN xidmət».
Президент Ильхам Алиев также акцентировал внимание на том, что сегодня азербайджано-пакистанские связи успешно развиваются и в трехстороннем формате Азербайджан-Турция-Пакистан.
Справка: Отношения между Азербайджаном и Пакистаном носят характер стратегического партнерства. Пакистан был одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана, и неизменно поддерживает территориальную целостность республики. Проведение в Баку 13-й сессии Всемирного форума городов (WUF13) под эгидой ООН-Хабитат еще раз подтверждает статус столицы Азербайджана как важной международной площадки для обсуждения вопросов устойчивого развития и глобальной урбанизации.