İlham Əliyev Münxendə Azərbaycan telekanallarına müsahibə verib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 13-də Münxendə Azərbaycan telekanallarına müsahibə verib.
REAL Televiziyası: Cənab Prezident, bizə vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik. Budəfəki Münxen Konfransında Azərbaycanın mesajı nə olacaq?
Prezident İlham Əliyev: Həmişə olduğu kimi, bizim mesajımız əməkdaşlığa, sülhə istiqamətləndirilib. İlk dəfədir ki, mən bu tədbirdə artıq sülhü əldə etmiş kimi iştirak edirəm. Əlbəttə, bu məsələ burada yəqin ki, gündəlikdə olacaq. Ona görə bizim mesajlarımız həmişə olduğu kimi, çox açıqdır, aydındır - əməkdaşlıq, sülh, tərəfdaşlıq. Təbii ki, Azərbaycanın həm təhlükəsizlik sahəsində artan rolu, bizim imkanlarımız, eyni zamanda, iqtisadi inkişaf, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat, bağlantılar, – yəni bütün bu məsələlər bu gün dünyanın əsas gündəliyini təşkil edir. Ona görə Azərbaycan da bu sahələrdə geridə qalmır.
İctimai Televiziya: Cənab Prezident, bu il Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması gözlənilirmi?
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz ki, bu, bizdən asılı deyil. Bizim mövqeyimiz artıq uzun illər ərzində Ermənistan tərəfinə çatdırılıb. Ermənistanın Konstitusiyasına lazımi dəyişikliklər edilməlidir. O dəyişikliklər edilən kimi, ertəsi gün biz sülh müqaviləsini imzalaya bilərik. Amma buna baxmayaraq, mən hesab edirəm ki, artıq Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh əldə edilib. Vaşinqton Zirvə Görüşündəki razılaşmalar, imzalanmış Birgə Bəyannamə və sülh müqaviləsinin paraflanması de-fakto sülh deməkdir. Bunun formal tərəfi Ermənistandan asılıdır. Konstitusiyaya nə qədər tez dəyişiklik edilərsə və Azərbaycana qarşı olan ərazi iddiası oradan çıxarılarsa, sülh müqaviləsi o qədər də tez imzalanacaq.
AnewZ Televiziyası: Cənab Prezident, bu gün danışdığımız hər kəs köhnə dünya nizamının dağıldığını və yeni dünyanın peyda olacağını deyir, lakin o, hələ də peyda olmayıb. Sadəcə, bir neçə həftə bundan öncə Davosda Siz “Sülh Şurasının Nizamnaməsi”ni imzaladınız. Azərbaycan qurumun təsisçi üzvüdür. Bir neçə gündən sonra isə Vaşinqtonda daha bir görüş olacaq. Yeni dünya nizamının potensial elementi olaraq bu təşkilat haqqında nə düşünürsünüz?
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, əgər xatırlayırsınızsa, mən bu haqda danışmışam, ola bilsin, təfərrüatı ilə yox, amma, ümumiyyətlə, demişəm ki, hüquq artıq etibarlı deyil. Ölkələr, bir çox ölkələr ona sadəcə məhəl qoymurdu. Yalnız beynəlxalq hüquqa arxalanmaq probleminizi həll etməyəcək. Azərbaycanın nümunəsi isə bunu həqiqətən nümayiş etdirir. Beləliklə, yeni dünya nizamının və ya hökumətlərarası münasibətlər üzrə yeni sistemin peyda olması, əlbəttə ki, işlənilmə mərhələsində idi. Məsələ onda idi ki, ilk addımı atmaq üçün kim üzərinə məsuliyyət götürəcək. Hesab edirəm ki, böyük gələcəyi olan təşkilatın - Sülh Şurasının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etməklə Prezident Tramp böyük bir iş gördü.
Əlbəttə ki, hər şey gündəlikdən asılı olacaq. Bildiyiniz kimi, birinci sammit tezliklə baş tutacaq. Hər kəsə sammitin gündəliyinin nədən ibarət olduğunu və nəticənin nə olacağını bilmək maraqlıdır. Lakin artıq daha çox ölkələr dərk edirlər ki, onlar hökumətlərarası münasibətlərə, təhlükəsizliyə, beynəlxalq təsisatların fəaliyyətinə dair yanaşmalarını yenidən nəzərdən keçirməlidirlər. Biz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının tamamilə iflic vəziyyətə düşdüyünü görürük. O, hər hansı bir məsələyə təsir göstərə bilməyəcək. Alternativ də yoxdur. Ümidvarıq ki, biz birgə fəaliyyət zamanı daha çox sağlam düşüncəni görəcəyik. Çünki yeni dünya nizamı “kim güclüdür, o da haqlıdır” anlamına gəlməməlidir. Yeni dünya nizamı sivil dünyanın münasibətləri və beynəlxalq nizamın yeni mexanizmləri deməkdir.
CBC Televiziyası: Cənab Prezident, Münxen Təhlükəsizlik Konfransının proqramına əsasən, sabah nəqliyyat dəhlizlərinə həsr olunmuş panel sessiyasında Sizin iştirakınız gözlənilir. Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında nəqliyyat dəhlizlərinin formalaşdırılmasında öz rolunu necə görür?
Prezident İlham Əliyev: Biz artıq uzun müddətdir ki, dəhlizlərin yaradılmasının təşəbbüskarıyıq – enerji dəhlizlərindən başlayaraq, nəqliyyat dəhlizləri ilə davam edərək, hazırda isə artıq elektrik və fiber-optik dəhlizləri də əhatə etməklə. Buna görə də ölkəmizin potensialı möhkəmləndikcə, beynəlxalq əlaqələr inkişaf etdikcə, biz bir növ mövcud bağlantı konsepsiyasına yeni elementlər əlavə edirik.
Əgər neft və qaz kəmərlərini artıq reallaşmış fakt hesab etmək olarsa, baxmayaraq ki, qaz nəqli infrastrukturu¬muzun genişləndirilməsinə ehtiyac var, əgər dəmir yolu əlaqələri ilə bağlı məsələlərin qismən həll olunduğunu nəzərə alsaq və Azərbaycanın nə tranzit daşımaların təmin edilməsində, nə də öz məhsullarının ixracında xüsusi çətinliklərlə üzləşmədiyini qeyd etsək, - hərçənd, Zəngəzur dəhlizi buna əlavə töhfə olacaq, - o zaman elektrik kabelləri, fiber-optik kabellər, məlumat mərkəzlərinin və süni intellektin fəaliyyəti nəticəsində informasiyanın ötürülməsi və tranziti ilə bağlı məsələlər hazırda konkret olaraq məşğul olduğumuz sahələrdir.
Bizim çox üstünlüklərimiz var: coğrafiya, həm Qərbdə, həm də Şərqdə qonşularla sıx əlaqələr, elektrik enerjisinin artıqlığı, hazırlıqlı kadrlar və bir çox digər üstünlüklər. Buna görə də bu gün Azərbaycan həm Şərqdə, həm də Qərbdə ehtiyac duyulan ölkədir. Azərbaycanın öz təhlükəsizliyini və suverenliyini öz gücü ilə təmin etməsi nəzərə alınmaqla, təbii ki, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu daha da artıb. Buna görə də biz dəhlizlər haqqında danışarkən, əlbəttə ki, bu məsələyə daha geniş baxmalıyıq: yalnız dəmir yolu və yalnız avtomobil yolu deyil, həm də bağlantını təmin edən və müasir dünyanın tələblərinə cavab verən bütün istiqamətlər nəzərdə tutulmalıdır. Sağ olun.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 13 февраля в Мюнхене дал интервью азербайджанским телеканалам, в котором затронул ключевые вопросы региональной безопасности, мирного процесса и глобальной политики.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" представляет данное интервью.
REAL TV: Господин Президент, благодарим Вас за уделенное время. Каким будет месседж Азербайджана на нынешней Мюнхенской конференции по безопасности?
Президент Ильхам Алиев: Как и всегда, наш месседж ориентирован на сотрудничество и мир. Я впервые участвую в этом мероприятии как глава государства, уже добившегося мира. Безусловно, этот вопрос будет в повестке дня. Поэтому наши месседжи очень открыты и ясны — сотрудничество, мир, партнерство. Естественно, растущая роль Азербайджана в сфере безопасности, наши возможности, а также экономическое развитие, энергетическая безопасность, транспорт, коммуникации, искусственный интеллект — все эти вопросы составляют сегодня основную мировую повестку. Азербайджан не отстает в этих областях.
İTV: Господин Президент, ожидается ли подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией в этом году?
Президент Ильхам Алиев: Знаете, это зависит не только от нас. Наша позиция на протяжении многих лет доводилась до армянской стороны. В Конституцию Армении должны быть внесены необходимые изменения. Как только эти изменения будут сделаны, на следующий день мы сможем подписать мирный договор. Тем не менее, я считаю, что мир между Арменией и Азербайджаном уже достигнут. Договоренности на саммите в Вашингтоне, подписанная Совместная декларация и парафирование мирного договора означают де-факто мир. Формальная сторона зависит от Армении. Чем быстрее будут внесены изменения в Конституцию и исключены территориальные претензии к Азербайджану, тем быстрее будет подписан мирный договор.
AnewZ TV: Господин Президент, сегодня все говорят о разрушении старого мирового порядка. Несколько недель назад в Давосе Вы подписали «Устав Совета Мира». Азербайджан является членом-учредителем этой структуры. Что Вы думаете об этой организации как о потенциальном элементе нового мирового порядка?
Президент Ильхам Алиев: Я уже говорил, что международное право больше не является надежным. Многие страны его просто игнорируют. Опора только на международное право не решит ваши проблемы, и пример Азербайджана это наглядно демонстрирует. Считаю, что Президент США Дональд Трамп сделал большое дело, выступив с инициативой создания Совета Мира — организации с большим будущим.
Многие страны осознают необходимость пересмотра подходов к межгосударственным отношениям и безопасности. Мы видим, что Организация Объединенных Наций полностью парализована и не может влиять на процессы. Новый мировой порядок не должен означать «кто силен, тот и прав». Это должны быть новые механизмы международного порядка и отношения цивилизованного мира.
CBC TV: Господин Президент, завтра ожидается Ваше участие в панельной сессии по транспортным коридорам. Как Азербайджан видит свою роль в их формировании?
Президент Ильхам Алиев: Мы давно инициируем создание коридоров — от энергетических до транспортных, а теперь и электроэнергетических и фибероптических. По мере укрепления потенциала страны мы добавляем новые элементы в концепцию связей. Если нефтегазовые трубопроводы — это свершившийся факт, а вопросы железнодорожного сообщения частично решены, то Зангезурский коридор станет дополнительным вкладом. Сегодня Азербайджан — страна, в которой нуждаются и на Востоке, и на Западе. Учитывая, что Азербайджан обеспечил свою безопасность и суверенитет собственными силами, международный авторитет страны еще больше вырос.
Мюнхенская конференция по безопасности (MSC), основанная в 1963 году, является крупнейшим в мире форумом для обсуждения вопросов международной политики безопасности. Участие Президента Ильхама Алиева в данном мероприятии подчеркивает стратегическую значимость Азербайджана как ключевого игрока в обеспечении энергетической и транспортной связности между Европой и Азией, а также как государства, сформировавшего новую реальность на Южном Кавказе после восстановления своей территориальной целостности.