II və III qrup imtahan nəticələri elan edildi
Dövlət İmtahan Mərkəzi II və III qrupları üzrə 24 may 2026-cı il tarixində keçirilmiş qəbul imtahanının nəticəsini elan edib.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, imtahanda iştirak edən abituriyentlər nəticələri, cavab kartı və cavab vərəqinin qrafik təsvirləri, həmçinin hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları (tapşırığın ehtimal olunan doğru cavabları, həlli və qiymətləndirmə şkalası) ilə buradan ola bilərlər.
Abituriyentlər imtahanın nəticələri haqqında məlumatı, mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə imtahana buraxılış vərəqəsində verilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
İmtahanda iştirak etmək üçün ərizə təsdiq etmiş 56 min 847 abituriyentdən (II üzrə 28 min 507 nəfər, III qrup üzrə 28 min 340 nəfər) 2429 nəfər (II qrup üzrə 1663 nəfər, III qrup üzrə 766 nəfər) imtahanda iştirak etməyib. İmtahanda iştirak edən abituriyentlərdən 12 nəfər qaydaları pozduqlarına görə imtahandan xaric olunub və nəticələri ləğv edilib.
Bu imtahanda II ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni 397 bal toplayan Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu 169 saylı tam orta məktəbinin məzunu Banuçiçək Bəxtiyar Rüstəmli göstərib. O, imtahanın birinci mərhələsində 291, 9 bal toplayıb. Hər iki mərhələnin cəminə görə 688,9 bal toplayan Rüstəmli Banuçiçək II ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni göstərən abituriyentdir.
Bu imtahanda III ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni 400 bal toplayan 3 nəfər – Bakı şəhəri, Suraxanı rayonu, S.Bəhlulzadə adına Xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın məzunu Zeynəb Ələddin qızı Quliyeva, Bakı şəhəri, Nizami rayonu 62 saylı məktəb-liseyin məzunu Aişə İlqar qızı Qasımova və İsmayıllı rayonunun Qalacıq kənd orta məktəbinin məzunu Fidan Ceyhun qızı Qardaşova göstərib. Zeynəb Ələddin qızı Quliyeva imtahanın birinci mərhələsində 287, 7 bal, Aişə İlqar qızı Qasımova 285, 9 bal, Fidan Ceyhun qızı Qardaşova isə 285, 2 bal toplayıb.
Hər iki mərhələnin cəminə görə III ixtisas qrupu üzrə 688,7 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərən abituriyent isə Tovuz rayonunun Düz Qırıqlı kənd 1 saylı orta məktəbinin məzunu Ayan Fuad qızı Musayevadır. O, imtahanın birinci mərhələsində 291,7, ikinci mərhələsində isə 397 bal toplayıb.
Xatırladaq ki, imtahanın I mərhələsində maksimal olaraq 300, II mərhələsində isə 400 bal toplamaq mümkündür. Müsabiqə hər iki mərhələdə toplanılan balların cəminə görə aparılır.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün Dövlət İmtahan Mərkəzində Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər iyunun 18-i saat 10:00-dan iyunun 20-si saat 17:00-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır.
Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
- Apellyasiya Komissiyası tərəfindən haqqında müraciət olunan bütün işlər araşdırılır;
- Abituriyentlərin müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
- Abituriyentlərin apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra abituriyentlər apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
“Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl abituriyentlər Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında, nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15 faizi ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq”, - deyə məlumatda diqqətə çatdırılıb.

Объявлены результаты вступительных экзаменов по II и III группам
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) объявил результаты вступительных экзаменов по II и III группам специальностей, проведенных 24 мая 2026 года.
Как сообщили в ГЭЦ для "Оперативный Информационный Центр-OMM", абитуриенты могут ознакомиться с результатами, графическим изображением карты ответов, а также критериями оценивания по каждому открытому заданию (предполагаемые правильные ответы, решения и шкала оценивания) по ссылке.
Информацию о результатах экзамена можно также получить, отправив код, указанный в пропуске на экзамен, на номер 7727 с мобильных операторов (Azercell, Bakcell, Nar).
Из 56 847 абитуриентов, подтвердивших заявки на участие (28 507 по II группе, 28 340 по III группе), 2429 человек (1663 по II группе, 766 по III группе) не явились на экзамен. 12 абитуриентов были отстранены от экзамена за нарушение правил, их результаты аннулированы.
Во II группе специальностей самый высокий результат показала выпускница полной средней школы №169 Сабунчинского района города Баку Банучичек Бахтияр гызы Рустамли, набравшая 397 баллов. С учетом 291,9 балла, набранных на первом этапе, ее общий результат составил 688,9 балла.
В III группе специальностей максимальные 400 баллов набрали три абитуриента: выпускница гимназии с уклоном иностранных языков имени С.Бахлулзаде Сураханского района города Баку Зейнаб Аладдин гызы Гулиева, выпускница школы-лицея №62 Низаминского района города Баку Айша Ильгар гызы Гасымова и выпускница средней школы села Галаджик Исмаиллинского района Фидан Джейхун гызы Гардашова. На первом этапе они набрали соответственно 287,7, 285,9 и 285,2 балла.
Наивысший общий результат по III группе специальностей (688,7 балла) показала выпускница средней школы №1 села Дюз Гырыглы Товузского района Аян Фуад гызы Мусаева. Она набрала 291,7 балла на первом этапе и 397 баллов на втором.
Напомним, что на первом этапе экзамена можно набрать максимум 300 баллов, на втором — 400 баллов. Конкурс проводится по сумме баллов, набранных на обоих этапах.
Для рассмотрения обращений в связи с результатами экзаменов в ГЭЦ будет действовать Апелляционная комиссия. Желающие подать апелляцию могут зарегистрироваться, заполнив электронное заявление на сайте ГЭЦ с 10:00 18 июня до 17:00 20 июня. Те, кто не зарегистрируется в указанный срок, не смогут обратиться в Апелляционную комиссию. В электронном заявлении необходимо выбрать номер задания, по которому подается апелляция, указать содержание обращения и пункт критерия, с которым абитуриент не согласен. Заявления без указания содержания обращения не принимаются и не рассматриваются.
Процесс апелляции проходит в следующем порядке:
• Апелляционная комиссия рассматривает все обжалуемые задания;
• Экспертное заключение (в письменной форме) по заданиям, на которые подана апелляция, прилагается к заявлению;
• На номер телефона, указанный в заявлении, отправляется SMS-уведомление о завершении процесса.
После этого абитуриенты могут ознакомиться с результатами апелляции на сайте apelyasiya.dim.gov.az и распечатать экспертное заключение.
Обращения, связанные с ответами, отмеченными в бланке ответов не в соответствии с инструкцией, а также с исправлениями, приведшими к неверному считыванию ответа оптическим устройством (например, закрашивание двух кружков в закрытом тестовом задании), рассматриваться не будут.
"Перед подачей заявления в Апелляционную комиссию абитуриенты могут ознакомиться со своими результатами, графическим изображением бланка ответов и критериями оценивания на странице результатов экзамена на сайте ГЭЦ. Опыт прошлых лет показывает, что около 15 процентов подающих на апелляцию вообще не давали ответа на задание или обращались в комиссию, не сравнив свой ответ с возможными правильными ответами и шкалой оценивания. Доводим до сведения абитуриентов, что такие обращения рассматриваться не будут", - говорится в сообщении.