Azərbaycan Prezidentinin ailəsini şantaj edən şəxs barədə yeni detallar məlum olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə REAL TV-nin rəhbəri Mir Şahin Ağayevin təqdimatında "Mir Şahinin vaxtı" verilişində bildirilib.
Vurğulanıb ki, Prezidentin ailəsini şantaj edən şəxs Salmanov Fərid İlqar oğludur. O, 2003-cü ildən Bakıda yaşayıb, jurnalist kimi "Ayna", "Zerkalo" və "Bizim əsr" qəzetlərində çalışıb.
Qeyd edilib ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən aparılan araşdırmalarla Azərbaycan vətəndaşı, 1976-cı il təvəllüdlü Salmanov Fərid İlqar oğlunun digər şəxslərlə cinayət əlaqəsinə girərək, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında digər şəxslər barədə qəsdən yalan, rüsvayedici məlumatlar yayma hədəsi ilə, xüsusən külli miqdarda pul vəsaiti tələb etməsinə əsaslı şübhələr yaranıb.
Belə ki, Fərid Salmanov Azərbaycan vətəndaşları Əliyev Elman Yaqub oğlu, Səlimov Məmmədzəki Məmməd oğlu və qeyriləri ilə cinayət əlaqəsinə girərək, qabqacadan əlbir olan bir qrup şəxs halında xüsən küllli miqdarda pul vəsaitinin Azərbaycan Prezidentinin ailə üzvləri barədə yalan məlumatlar yayma hədəsi ilə tələb etmək məqsədilə, əvvəlcədən əldə olunmuş razılığa əsasən, feysbuk sosial şəbəkəsində Fərid Salmanov adı altında qeydiyyatdan keçdiyi istifadəçi hesabı vasitəsilə 11 fevral 2026-cı ildə həmin sosial şəbəkədə Hüseynov Mehman Rafiq oğluna məxsus "Sancaq media" səhifəsinin mesaj bölməsinə səsli mesajlar göndərməklə bu səhifədə, habelə Mehman Hüseynov tərəfindən yutub sosial şəbəkəsində Məmmədov Qabil Əmrah oğlu tərəfindən idarə olunan "Haqsızlığa susma" adlı səhifədə 3 fevral 2026-cı ildə hissəvi nümayiş etdirilmiş, guya Alena Əliyevaya aid görüntünü özündə əks etdirən saxta videomaterialların istifadə edilməsi ilə bağlı əlaqə saxlayıb.

Стали известны новые подробности о личности человека, пытавшегося шантажировать семью Президента Азербайджана. Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", детали дела были обнародованы в авторской программе руководителя REAL TV Мир Шахина Агаева "Время Мир Шахина".
В ходе расследования было установлено, что лицом, совершившим попытку шантажа в отношении членов семьи главы государства, является Салманов Фарид Ильгар оглу. Сообщается, что Салманов с 2003 года проживал в Баку и осуществлял журналистскую деятельность в таких изданиях, как газеты "Ayna", "Zerkalo" и "Bizim esr".
Согласно данным, полученным в ходе следствия, проведенного Службой государственной безопасности (СГБ), возникли обоснованные подозрения в том, что гражданин Азербайджана Салманов Фарид Ильгар оглу (1976 г.р.), вступив в преступный сговор с группой лиц, требовал денежные средства в особо крупном размере. Шантаж сопровождался угрозами распространения заведомо ложных и порочащих сведений.
Следствием установлено, что Фарид Салманов, действуя в сговоре с гражданами Азербайджана Алиевым Эльманом Ягуб оглу, Салимовым Мамедзаки Мамед оглу и другими лицами, преследовал цель получения крупной суммы денег. Для реализации преступного умысла 11 февраля 2026 года через свой аккаунт в социальной сети "Facebook" он направил голосовые сообщения в раздел мессенджера страницы "Sancaq media", принадлежащей Мехману Рафиг оглу Гусейнову. В сообщениях шла речь об использовании фальшивых видеоматериалов, якобы относящихся к Алене Алиевой, которые ранее, 3 февраля 2026 года, частично демонстрировались на YouTube-канале "Haqsızlığa susma", управляемом Габилем Амрах оглу Мамедовым.
Отметим, что правоохранительные органы Азербайджана продолжают решительную борьбу с киберпреступностью и попытками дискредитации государственных деятелей. СГБ Азербайджана регулярно проводит операции по выявлению лиц, занимающихся вымогательством и распространением фейковой информации, обеспечивая информационную безопасность и правопорядок в республике.