Özbəkistanla Azərbaycan arasındakı münasibətlər artıq strateji müttəfiqlik xarakteri daşıyır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Özbəkistanda "Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında əbədi dostluq haqqında Müqavilə"yə münasibət bildirərkən deyib.
Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə iki dövlət başçısının təmaslarından sonra Özbəkistan və Azərbaycan münasibətləri yeni bir mərhələyə qədəm qoyub:
"Həmin dövrdən etibarən iki dövlət arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıqdan müttəfiqlik səviyyəsinə çatıb. İndi isə əbədi dostluq münasibətləri xarakteri daşıyacaq. Bu, Azərbaycanın diplomatik təcrübəsində bir ilkdir və biz belə bir addımı iki dəfə Özbəkistanla atırıq. Onsuzda xalqlarımız əbədi dostu idilər. Çünki Azərbaycan və Özbəkistan tarixinə baxsaq, bizim aramızda o qədər bağlantılar var. Bunu hətta biz Əlişir Nəvainin əsərlərində, digər özbək ədiblərin əsərlərində də görə bilərik".
Hikmət Hacıyev bildirib ki, tarixi əsnada mövcud olan Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi dostluğu siyasi müstəvidə də əbədi dostluq xarakteri daşıyır:
"Yəni, bu səfər Azərbaycan üçün çox mühüm xarakter daşıyır. Çünki Azərbaycan və Özbəkistan ilk növbədə qardaş xalqlardır. Qardaş xalqlar olaraq bizim aramızdakı əlaqələr dövlət başçılarımızın səyləri nəticəsində bu günləri müttəfiqlik xarakteri daşıyır və Özbəkistan-Azərbaycan münasibətləri bu gündə həmkarlarımıza izah etdiyim kimi müttəfiqlikdən də yeni bir mərhələyə, əbədi dostluq münasibətləri səviyyəsinə qalxır. Bu gündən artıq siyasi müstəvidə bu əbədi dostluq xarakteri daşıyacaq. Ona görə də hesab edirik ki, bu səfər Azərbaycan-Özbəkistan qardaşlıq, müttəfiqlik və əbədi dostluq münasibətlərində yeni mərhələ olacaqdır. Qardaş Özbəkistana da bu qonaqpərvərliyə görə ayrıca təşəkkür edirik və eyni zamanda təbrik edirik. Özbəkistan mediasında cənab Prezidentin Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələri ilə bağlı geniş bir müsahibəsi dərc edildi və cənab Prezident orada qeyd edib ki, biz hər dəfə Özbəkistana gələndə sevinirik".

Хикмет Гаджиев: Отношения Азербайджана и Узбекистана вышли на новый этап
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил помощник Президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев, комментируя «Договор о вечной дружбе между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан».
По его словам, после контактов глав двух государств в 2020 году отношения между Узбекистаном и Азербайджаном вступили в качественно новый этап:
«С того периода отношения между двумя государствами выросли со стратегического партнерства до уровня союзничества. Теперь же они приобретают характер вечной дружбы. Это первый подобный опыт в дипломатической практике Азербайджана, и мы предпринимаем такой шаг именно с Узбекистаном. Наши народы всегда были вечными друзьями. Если мы обратимся к истории Азербайджана и Узбекистана, то увидим множество связей, которые отражены в произведениях Алишера Навои и других узбекских литераторов».
Хикмет Гаджиев подчеркнул, что исторически сложившаяся азербайджано-узбекская литературная дружба теперь закреплена и на политическом уровне:
«Этот визит имеет для Азербайджана очень важное значение. Азербайджан и Узбекистан, прежде всего, являются братскими народами. Благодаря усилиям глав наших государств, отношения между нами носят характер союзничества, а теперь переходят на новый уровень — уровень вечной дружбы. Мы считаем, что этот визит станет новой вехой в братских, союзнических и дружественных отношениях. Мы выражаем благодарность братскому Узбекистану за гостеприимство. В узбекских СМИ было опубликовано обширное интервью господина Президента об азербайджано-узбекских связях, где он отметил, что мы всегда радуемся, приезжая в Узбекистан».
Азербайджан и Узбекистан активно развивают двустороннее сотрудничество в политической, экономической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах. Укрепление связей между Баку и Ташкентом является важным элементом внешней политики Азербайджана в Центральной Азии. Подписание документов о «вечной дружбе» и стратегическом союзничестве свидетельствует о высоком уровне доверия между лидерами двух стран и стремлении к долгосрочному взаимодействию, что способствует стабильности и развитию в регионе.