Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Ankarada iyulun 7-8-də keçirilməsi planlaşdırılan NATO sammiti ilə bağlı diqqətçəkən bəyanatlarla çıxış edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in xəbərinə görə, nazir bildirib ki, sammitdə müzakirə olunacaq vacib məsələlərin ABŞ prezidentinin iştirakı olmadan həlli mümkün deyil.
Fidanın sözlərinə görə, bir çox Avropa ölkəsi sammitin Türkiyə prezidentinin ev sahibliyi ilə keçirilməsinin Donald Trampın tədbirə qatılmasını mümkün edən əsas amil olduğunu vurğulayır.
"Prezidentimiz olmasa, Türkiyə olmasa, Tramp gəlməyəcəkdi və bu sammitə önəm vermədiyini faktiki olaraq bəyan etmiş olacaqdı", - deyə nazir qeyd edib.
Cənubi Qafqazdakı proseslərə toxunan Hakan Fidan "3+3" mexanizminin işlək vəziyyətə gətirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, Türkiyə, Rusiya, Azərbaycan, İran, Ermənistan və Gürcüstan arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin regionun sabitliyi üçün əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Nazir qeyd edib ki, region ölkələri rəqabət və hökmranlıq axtarışları əvəzinə əməkdaşlığı ön plana çıxarmalıdırlar:
"Barış, hüzur və sabitlik hamımızın xeyrinə olacaq. Anlayışımızı dəyişməliyik".
Fidan, həmçinin Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan üçtərəfli formatının "Orta Dəhliz"in inkişafı və bağlantısallıq baxımından mühüm addımlar atılmasına imkan verdiyini əlavə edib.
Ermənistan ilə normallaşma prosesinə gəlincə, Hakan Fidan Paşinyan hökumətinin atdığı addımları müsbət qiymətləndirib.
O, prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iradəsi ilə birbaşa ticarət və uçuşlar daxil olmaqla, bir çox mühüm addımın atıldığını xatırladıb və şərtlər yetişdikdə normallaşmaya hazır olduqlarını bəyan edib.
Bundan əlavə, nazir İran-ABŞ nüvə razılaşması, İsrailin bölgədəki siyasəti və Rusiya ilə münasibətlər barədə də ətraflı məlumat verib.
O, İsrailin bölgədəki dağıdıcı siyasətinin qlobal təhlükəsizliyə təhdid yaratdığını və Qəzza məsələsinin həlli üçün səylərin davam etdiyini bildirib.

Хакан Фидан: «Без Турции Президент США Дональд Трамп не приехал бы на саммит НАТО»
Глава МИД Турции Хакан Фидан выступил с примечательными заявлениями относительно саммита НАТО, который планируется провести в Анкаре 7-8 июля.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, министр отметил, что решение важных вопросов, которые будут обсуждаться на саммите, невозможно без участия Президента США Дональда Трампа.
По словам Фидана, многие европейские страны подчеркивают, что проведение саммита под эгидой Президента Турции является ключевым фактором, сделавшим возможным участие Президента США Дональда Трампа в мероприятии.
«Если бы не наш Президент, если бы не Турция, Президент США Дональд Трамп не приехал бы, и фактически заявил бы о том, что не придает значения этому саммиту», - отметил министр.
Касаясь процессов на Южном Кавказе, Хакан Фидан подчеркнул важность приведения в рабочее состояние платформы «3+3». Он заявил, что углубление сотрудничества между Турцией, Россией, Азербайджаном, Ираном, Арменией и Грузией имеет важное значение для стабильности региона.
Министр отметил, что страны региона должны ставить во главу угла сотрудничество, а не конкуренцию и стремление к доминированию:
«Мир, спокойствие и стабильность пойдут на пользу всем нам. Мы должны изменить наше мышление».
Фидан также добавил, что трехсторонний формат Азербайджан-Турция-Грузия позволяет предпринять важные шаги с точки зрения развития «Срединного коридора» и связности. Что касается процесса нормализации отношений с Арменией, Хакан Фидан положительно оценил шаги, предпринятые правительством Пашиняна. Он напомнил, что по воле Президента Реджепа Тайипа Эрдогана были предприняты многие важные шаги, включая прямую торговлю и авиасообщение, и заявил о готовности к нормализации, когда созреют условия.
Кроме того, министр подробно рассказал о ядерной сделке Иран-США, политике Израиля в регионе и отношениях с Россией. Он заявил, что деструктивная политика Израиля в регионе создает угрозу глобальной безопасности, и усилия по решению вопроса Газы продолжаются.