Fransanın keçmiş Eduar Filip “Le Havre Seine Metropole” şəhər birliyinin idarəolunması ilə bağlı qohumbazlıq və dövlət vəsaitlərinin mənimsənilməsi şübhələri üzrə istintaqa cəlb olunacaq.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə “Le Monde” və “Blast” qəzetlərinin yaydığı məlumatda bildirilir.
Qeyd edilir ki, bu prosedur 2023-cü ilin dekabrında Maliyyə Cinayətləri üzrə Milli Prokurorluq tərəfindən başlanmış ilkin araşdırmanın davamı olaraq həyata keçirilir. Araşdırma qanunsuz maraq toqquşması, dövlət vəsaitlərinin mənimsənilməsi, qohumbazlıq və mənəvi təzyiq ittihamlarını əhatə edir.
İşin başlanmasına səbəb 2023-cü ilin sentyabrında “Le Havre Seine Metropole” qurumunun keçmiş baş direktorunun müavini tərəfindən verilmiş şikayət olub.
İstintaq xüsusilə 2020-ci ilin iyulunda Eduar Filipin rəhbərlik etdiyi şəhər birliyi ilə “LH French Tech” arasında imzalanmış müqaviləyə fokuslanıb. Həmin dövrdə assosiasiyaya Stefani dö Bazele rəhbərlik edib və o, eyni zamanda, rəqəmsal texnologiyalar üzrə bələdiyyə sədrinin müavini vəzifəsini icra edib.
Məlumata görə, bu çərçivədə 2 milyon avrodan artıq dövlət vəsaiti ayrılıb.2024-cü ilin aprel ayında Ruan polisi tərəfindən aparılan araşdırmalar çərçivəsində Havr bələdiyyəsində və şəhər birliyinin qərargahında axtarışlar həyata keçirilib. 2025-ci ilin iyununda mülki tərəf statusu ilə təqdim olunan yeni şikayət artıq müstəqil hakiminin təyin edilməsinə imkan yaradıb. Fransa qanunvericiliyinə əsasən, prokurorluq hələ rəsmi ittiham irəli sürmədiyi halda belə, prosedur avtomatik olaraq məhkəmə istintaqının başlanmasına səbəb ola bilər.
Eduar Filip ittihamları əvvəldən qətiyyətlə rədd edir. Hazırda Havr şəhərinin “Horizons” partiyasından olan meri vəzifəsini icra edən keçmiş Fransa mediasına açıqlamasında bu işdə qanun pozuntusuna yol vermədiyini bildirib.
Qeyd edək ki, bu məhkəmə işi siyasi baxımdan da həssas dövrə təsadüf edir. Eduar Filip mütəmadi olaraq 2027-ci il seçkisində namizəd ola biləcək əsas siyasi fiqurlar sırasında göstərilir. Məhkəmə istintaqının açılması isə artıq geniş ictimai diqqət çəkən bu işə yeni siyasi və hüquqi ölçü qazandıra bilər.

В отношении экс-премьера Франции начато судебное расследование
Бывший премьер-министр Франции Эдуар Филипп будет привлечен к следствию по подозрению в фаворитизме и присвоении государственных средств, связанных с управлением городским объединением «Le Havre Seine Metropole».
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает со ссылкой на французские издания «Le Monde» и «Blast», что данная процедура является продолжением предварительного расследования, начатого Национальной финансовой прокуратурой (PNF) в декабре 2023 года. Следствие изучает факты возможного незаконного конфликта интересов, хищения государственных средств и морального давления.
В центре внимания правоохранителей находится контракт, подписанный в июле 2020 года между возглавляемой Филиппом агломерацией и ассоциацией «LH French Tech». В тот период организацию возглавляла Стефани де Базелер, которая одновременно занимала пост заместителя мэра по цифровым технологиям. В рамках данного соглашения было выделено более 2 миллионов евро бюджетных средств. В апреле 2024 года в рамках дела сотрудники судебной полиции Руана провели обыски в мэрии Гавра и штаб-квартире городского объединения.
Эдуар Филипп, ныне занимающий пост мэра Гавра и лидера партии «Horizons», категорически отвергает все обвинения, заявляя о полной прозрачности своих действий. Согласно французскому законодательству, назначение независимого следственного судьи позволяет придать делу статус официального судебного расследования, что может привести к предъявлению формальных обвинений.
Стоит отметить, что данное разбирательство имеет серьезный политический подтекст. Эдуар Филипп считается одним из наиболее вероятных кандидатов на пост президента Франции на выборах 2027 года. Подобные юридические процессы в отношении ведущих политиков Пятой республики традиционно вызывают широкий общественный резонанс и могут существенно скорректировать предвыборную конфигурацию в стране, как это неоднократно случалось в политической истории Франции последних десятилетий.