Hakan Fidan: Aİ-nin Türkiyəni üzvlüyə qəbul etmək iradəsi yoxdur
"Avropa İttifaqının hazırda Türkiyəni öz sıralarına qəbul etmək üçün siyasi iradəsi yoxdur, baxmayaraq ki, geosiyasi şərait respublikanı və Aİ-ni birgə işləməyə məcbur edir".
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu sözləri Türkiyənin naziri deyib.
"Geosiyasi inkişaflar elə bir şəkildə inkişaf edir ki, Avropa İttifaqı ilə münasibətlərimizin təbiətindən asılı olmayaraq, bizi birlikdə işləməyə məcbur edir. Rusiya- böhranı, Yaxın Şərqdəki böhran, Hörmüz boğazı, bölgəmizdəki hadisələr, Balkanlarda sabitliyin qorunması, ticarət və müdafiə. Türkiyənin təklif edə biləcəyi bu geostrateji, geosiyasi və geoiqtisadi üstünlükləri nəzərə alsaq, niyə Aİ-yə qoşulmur? Problem ondadır ki, Aİ-nin üzvlük şərtləri yerinə yetirildikdən sonra Türkiyəni qəbul etmək üçün siyasi iradəsi yoxdur", - o bildirib.
Fidan əlavə edib ki, Türkiyəni qəbul etmək üçün siyasi iradə əvvəllər keçmiş Almaniya kansleri Gerhard] Şröder və keçmiş Fransa prezidenti Jak Şirak tərəfindən nümayiş etdirilib:
"Bu iradə 2007-ci ildə [keçmiş Fransa prezidenti Nikolas Sarkozi tərəfindən məhv edildi. Əhəmiyyətli olan odur ki, biz heç vaxt bütün şərtləri yerinə yetirmədən Türkiyənin qəbul edilməsini tələb etməmişik. Əlbəttə ki, bir təşkilata qoşulmaq istəyirsinizsə, bunun üçün şərtlər var. Onlar sizə təqdim olunur və onlarla görüşəndə ​​qoşulursunuz".
O qeyd edib ki, Aİ və Türkiyənin həll etməli olduqları bir neçə ortaq məsələ var.
"Buraya NATO-da birlikdə nə edəcəyimiz, yeni Avropa arxitekturasını necə yaratmaq və rəqabət şəraitini necə yaxşılaşdırmaq daxildir. Lakin təəssüf ki, Aİ-də tətbiq olunan qaydalara əsasən bəzi maneələr mövcuddur. Məsələn, 27 Aİ ölkəsindən 26-sı və ya təxminən 400 milyon insan bir şey istəyirsə, əhalisi bir milyondan az olan bir ölkənin qərarı buna mane ola bilər. Buna görə də Aİ-dəki bu vəziyyətin girovuna çevrilə bilər", - Fidan deyib.
Eyni zamanda, o bildirib ki, hazırkı müzakirə üzvlüklə bağlı deyil, Aİ ilə mövcud müqavilələr və ticarət əlaqələrinin inkişafı ilə bağlıdır:
"Bütün hesablamalara görə, ticarət həcmi 500 milyard dollara qədər artırıla bilər. Hər iki tərəf bunu istəyir, amma onlar bu addımı ata bilməzlər. Biz üzvlükdən danışmırıq; biz mövcud gömrük ittifaqı müqaviləsindən danışırıq. Gəlin sadəcə onu yeniləyək. Bu, hər iki tərəfə fayda verərdi və Avropa rəsmiləri bizə bunu deyirlər. Amma nəsə iradənin ifadə olunmasına mane olur. Ümid edirik ki, bunun öhdəsindən gəlmək mümkün olacaq", - Fidan qeyd edib.

Хакан Фидан: У ЕС нет воли для принятия Турции в свой состав
На сегодняшний день у Европейского союза (ЕС) отсутствует политическая воля для принятия Турции в свои ряды, несмотря на то, что современные геополитические реалии диктуют необходимость тесного взаимодействия между Анкарой и Брюсселем.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан. По его словам, развитие событий в мире — включая кризис в Украине, напряженность на Ближнем Востоке, ситуацию в Ормузском проливе и вопросы стабильности на Балканах — вынуждает стороны к сотрудничеству в сферах торговли и обороны, независимо от официального статуса отношений.
"Проблема заключается в том, что даже при выполнении Турцией всех условий членства, у ЕС нет политической воли для завершения этого процесса. Ранее такую волю демонстрировали бывший канцлер Германии Герхард Шрёдер и экс-президент Франции Жак Ширак, однако в 2007 году этот импульс был утрачен. Мы никогда не требовали принятия без выполнения условий, но сегодня Турция становится заложником системы голосования ЕС, где одна малая страна может заблокировать решение, поддерживаемое остальными 26 государствами", — подчеркнул глава МИД. Фидан также отметил, что сейчас приоритетом является не только вопрос членства, но и обновление соглашения о Таможенном союзе, что позволит довести товарооборот между сторонами до 500 миллиардов долларов.
Турция имеет самый продолжительный статус кандидата в истории Евросоюза. Официальная заявка на вступление в тогдашнее Европейское экономическое сообщество была подана еще в 1987 году, а статус кандидата страна получила в 1999 году. Переговоры о полноправном членстве начались в 2005 году, однако неоднократно приостанавливались из-за политических разногласий и позиции ряда европейских столиц. В последние годы Анкара акцентирует внимание на стратегическом партнерстве в рамках "NATO" и решении миграционных кризисов, что делает Турцию ключевым элементом архитектуры безопасности всей Европы.