Ermənistan–ABŞ TRIPP layihəsi: 2,5 milyard dollarlıq infrastruktur planı təsdiqləndi
İyunun 3-də ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Maliyyə Korporasiyasının (DFC) Direktorlar Şurası bir sıra yeni strateji investisiya layihələrini təsdiqləyib.
Məlumata görə, təsdiqlənən paketə və ABŞ-nin birgə təşəbbüsü olan TRIPP İnkişaf Şirkətinin yaradılması da daxildir. Layihənin məqsədi ticarət, nəqliyyat, və regional əlaqələrin gücləndirilməsidir.
Bildirilib ki, təşəbbüs çərçivəsində dəmir yolları, avtomobil yolları, boru kəmərləri, fiber-optik şəbəkələr və digər strateji infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
DFC Şurası ümumilikdə infrastruktur, enerji və təchizat zənciri təhlükəsizliyi sahələrini əhatə edən 2,5 milyard dollarlıq investisiya paketini təsdiqləyib.
Açıqlamada qeyd olunub ki, TRIPP İnkişaf Şirkətinin yaradılması ABŞ və Ermənistan arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə, həmçinin regional və beynəlxalq nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verəcək.
Məlumata əsasən, bu təşəbbüs Ermənistan və arasında imzalanmış sülh bəyannaməsi və “Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifaha Doğru Yolu” çərçivə sazişi ilə əlaqələndirilir.
Ermənistan və ABŞ iyunun 4-də TRIPP çərçivə sazişini onlayn şəkildə imzalayıblar. Sənədi Ermənistan tərəfindən naziri Ararat Mirzoyan, ABŞ tərəfindən isə Marko Rubio imzalayıb.

Проект TRIPP между Арменией и США: утвержден инфраструктурный план на 2,5 млрд долларов
3 июня Совет директоров Международной финансовой корпорации развития США (DFC) утвердил ряд новых стратегических инвестиционных проектов.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в утвержденный пакет входит создание TRIPP Development Company — совместной инициативы Армении и США. Целью проекта является укрепление торговли, транспорта, экономического развития и региональных связей.
В рамках инициативы планируется реализация проектов по развитию железных дорог, автомобильных трасс, трубопроводов, волоконно-оптических сетей и другой стратегической инфраструктуры. Совет DFC одобрил инвестиционный пакет на общую сумму 2,5 миллиарда долларов, охватывающий сферы инфраструктуры, энергетики и безопасности цепочек поставок.
Согласно заявлению, создание TRIPP Development Company будет способствовать расширению торгово-экономического сотрудничества между США и Арменией, а также развитию региональной и международной транспортной инфраструктуры. Данная инициатива связывается с декларацией о мире между Арменией и Азербайджаном, а также рамочным соглашением «Путь Трампа к международному миру и процветанию». 4 июня Армения и США в онлайн-формате подписали рамочное соглашение TRIPP, которое скрепили подписями глава МИД Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио.