Ukraynanın Rusiyaya hücumu nəticəsində 8 nəfər həlak olub
ordusunun Rusiya ərazisinə təşkil etdiyi genişmiqyaslı dron hücumları nəticəsində azı 8 nəfərin öldüyü bildirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Rusiya məlumat yayıb.
Məlumata görə, hava hücumundan müdafiə sistemləri gecə ərzində 635-dən çox pilotsuz uçuş aparatını (PUA) zərərsizləşdirib. Buna baxmayaraq, bir sıra regionlarda mülki və hərbi infrastruktur obyektlərinə ziyan dəydiyi qeyd olunub.
Bildirilib ki, vilayətində dronlardan biri uşaq meydançası yaxınlığına düşüb. Hadisə nəticəsində bir uşağın həlak olduğu, daha iki nəfərin yaralandığı açıqlanıb. Rusiyanın uşaq hüquqları üzrə müvəkkili Mariya Lvova-Belova hadisəni sərt şəkildə pisləyib.
Qeyd olunub ki, Ukrayna qüvvələri son dövrlərdə Rusiyanın logistika və ticarət obyektlərini də hədəfə almaqda davam edir. İyul ayının ortalarından etibarən ölkənin ən böyük onlayn pərakəndə satış şirkətlərindən biri olan “”in anbarlarına bir neçə dəfə zərbə endirildiyi bildirilib.
Məlumata əsasən, Samara vilayətində yerləşən “Wildberries” anbarına edilən son hücum nəticəsində yanğın baş verib, lakin xəsarət alan olmayıb.
Ukrayna tərəfi Saratov vilayətində yerləşən neft emalı zavodunu, Engels şəhərindəki hərbi hava bazasını və Kaluqa vilayətindəki neft anbarını vurduğunu açıqlayıb. Saratov vilayətinin Engels şəhərində yaşayış binasına dəyən zərbə nəticəsində iki nəfərin öldüyü bildirilib.
Bundan əlavə, Udmurtiya regionunda baş verən nəticəsində üç nəfərin həyatını itirdiyi qeyd olunub.
Rusiya rəsmiləri Başqırdıstanın Ufa şəhəri üzərində də PUA-ların məhv edildiyini və bəzi sənaye obyektlərinin hədəfə alındığını açıqlayıblar.
Öz növbəsində, Rusiya ordusu Ukraynanın Nikolayev limanı və ətraf ərazilərdə hərbi yüklərin daşındığı gəmilərə qarşı cavab zərbələri endirdiyini bildirib.

В результате массированной атаки дронов на Россию погибли 8 человек
В результате масштабных атак беспилотников, организованных украинской армией по территории России, погибли по меньшей мере 8 человек.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что об этом проинформировало Министерство обороны России.
Согласно данным ведомства, системы противовоздушной обороны за ночь нейтрализовали более 635 беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Несмотря на это, в ряде регионов зафиксирован ущерб гражданской и военной инфраструктуре.
Сообщается, что в Белгородской области один из дронов упал вблизи детской площадки. В результате инцидента погиб ребенок, еще двое получили ранения. Уполномоченный по правам ребенка в России Мария Львова-Белова резко осудила произошедшее.
Отмечается, что украинские силы в последнее время продолжают наносить удары по логистическим и торговым объектам России. Сообщается, что с середины июля склады одной из крупнейших онлайн-ритейлеров страны "Wildberries" неоднократно подвергались атакам. Согласно информации, в результате недавней атаки на склад "Wildberries" в Самарской области произошел пожар, пострадавших нет.
Украинская сторона заявила об ударах по нефтеперерабатывающему заводу в Саратовской области, авиабазе в городе Энгельс и нефтебазе в Калужской области. В результате попадания дрона в жилой дом в городе Энгельс Саратовской области погибли два человека. Кроме того, зафиксирована гибель трех человек в результате атаки дронов в Удмуртской Республике.
Российские официальные лица также сообщили о перехвате БПЛА над Уфой (Башкортостан), где целью стали некоторые промышленные объекты. В свою очередь, российская армия заявила о нанесении ответных ударов по порту Николаев и судам, перевозящим военные грузы в прилегающих районах.
В последние месяцы интенсивность трансграничных атак с использованием БПЛА значительно возросла. Эксперты отмечают, что расширение географии ударов, охватывающих как приграничные, так и глубокие тыловые регионы России, свидетельствует об изменении тактики ведения боевых действий и стремлении сторон нанести ущерб критически важной логистической инфраструктуре.