ŞƏT Azərbaycan üçün hansı iqtisadi perspektivləri vəd edir?
İqtisadçı Xalid Kərimli Azərbaycanın (ŞƏT) ilə münasibətlərini və bunun ölkə iqtisadiyyatı üçün mümkün perspektivlərini dəyərləndirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, iqtisadçı açıqlamasında Azərbaycanın hazırda ŞƏT-in üzvü olmadığını və bu təşkilatda iştirakın ölkə üçün konkret iqtisadi faydalarının hələ müşahidə olunmadığını bildirib.
“Burada biz Şanxay Təşkilatının üzvü deyilik. Hər hansı faydasını görməmişik. Sadəcə, bu təşkilatın üzvləri ilə ikitərəfli əlaqələrimiz mövcuddur. ŞƏT-in üzvlərindən biri Rusiyadır, biri Çindir. Bu iki ölkə bizim ümumi ticarət dövriyyəmizdə həmişə ilk üçlükdə olublar. Təqribən 35-40 faiz arası həmişə bu ölkələrdən məhsul almışıq. Xüsusən idxalımızda bu ölkələr mühüm rol oynayır”, – deyə Xalid Kərimli bildirib.
288665cab294f8f7c4500d55aeb6369e_1690790460_646e2033733e9f821c1e4e41d27002d6untitled-1-jpg.jpg
İqtisadçı qeyd edib ki, Azərbaycanın qeyri-neft ixracında da mühüm paya malikdir:
“Rusiya həm də bizim qeyri-neft ixracımızın təxminən üçdə birinin getdiyi istiqamətdir. ŞƏT-in digər üzvləri olan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə də Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əlaqələrimiz mövcuddur”.
Xalid Kərimli ŞƏT ölkələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin gələcəkdə üçün əhəmiyyətli iqtisadi perspektivlər yarada biləcəyini vurğulayıb:
“Bu təşkilatla əməkdaşlığın, təşkilatın üzvləri ilə əməkdaşlığın böyük perspektivi ola bilər. Çünki burada Çin və Hindistan var. Bu ölkələr çox sürətlə böyüyür”.
İqtisadçı Hindistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin hazırda yaxşı olmadığını da bildirib. Onun sözlərinə görə, Pakistan-Hindistan münaqişəsi fonunda Azərbaycanın Pakistanın mövqeyini dəstəkləməsi Hindistanın Azərbaycana münasibətinə mənfi təsir göstərib:
“Təəssüf ki, Hindistanla münasibətlər o qədər yaxşı deyil. Hətta bir neçə müddət əvvələ qədər Hindistan turistləri Azərbaycana gələn turistlər içərisində 10 faizdən yuxarı qalxmışdı. Amma Pakistan-Hindistan münaqişəsi nəticəsində bizim Pakistanın tərəfində durmağımız Hindistanın ölkəmizə qarşı münasibətini kəskin pisləşdirdi”.
Xalid Kərimli bildirib ki, Azərbaycan ŞƏT-in üzvü olmasa da, təşkilata üzv olan ayrı-ayrı ölkələrlə strateji əməkdaşlıq münasibətlərinə malikdir:
“Bu təşkilatın iki üzvü ilə strateji əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalamışıq. Birincisi Rusiya ilədir, amma münasibətlər son zamanlar pisləşib. İkincisi Çinlədir. Keçən il Çinlə belə bir strateji tərəfdaşlıq pakti imzaladıq”.
İqtisadçı Azərbaycanın BRICS-ə üzvlük istəyini də xatırladaraq qeyd edib ki, ölkənin bu təşkilata üzvlüyü hələlik reallaşmayıb.
“BRICS-ə də üzv olmaq iddiamızı, istəyimizi elan etdik, amma bizi bu təşkilata qoymadılar. Hələlik bizi bu təşkilata qoymurlar”, – deyə o bildirib.
Xalid Kərimli hesab edir ki, ŞƏT ölkələrinin böyük iqtisadi potensialı Azərbaycan üçün yeni imkanlar yarada bilər:
“Bu təşkilatın üzvləri dünya əhalisinin 40 faizini, dünya ümumi daxili məhsulunun 30 faizə qədərini verir. Çox böyük potensiallı ölkələrdir. Xüsusən Çinlə, Hindistanla, Rusiya ilə və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi ölkəmizdə iqtisadi artıma müsbət təsir göstərə bilər”.
İqtisadçı əlavə edib ki, sözügedən imkanların real iqtisadi nəticələrə çevrilib-çevrilməyəcəyi hələlik sual olaraq qalır.

Какие экономические перспективы сулит Азербайджану ШОС?
Экономист Халид Керимли проанализировал текущий уровень отношений Азербайджана с Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и оценил потенциальные перспективы этого взаимодействия для национальной экономики.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», эксперт отметил, что Азербайджан на данный момент не является членом ШОС, и конкретных экономических преимуществ от участия в данной структуре для страны пока не наблюдается.
«Мы не являемся членами ШОС и не ощутили прямого влияния этой организации. Наше сотрудничество строится на двусторонней основе с государствами-членами. В частности, Россия и Китай, входящие в ШОС, традиционно занимают лидирующие позиции в нашем внешнеторговом обороте. Около 35-40% нашего импорта приходится именно на эти страны, что подчеркивает их значимость для экономики Азербайджана», — заявил Халид Керимли.
Экономические перспективы Азербайджана и ШОС
Экономист подчеркнул, что Россия также является ключевым направлением для азербайджанского ненефтяного экспорта:
«Россия выступает рынком сбыта примерно для трети нашего ненефтяного экспорта. Кроме того, с другими странами-членами ШОС, в частности государствами Центральной Азии, мы активно взаимодействуем в рамках Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества и Организации экономического сотрудничества».
Халид Керимли считает, что расширение сотрудничества со странами ШОС может создать значимые экономические перспективы в будущем, учитывая стремительный рост таких экономик, как Китай и Индия.
В то же время эксперт указал на наличие определенных сложностей в отношениях с Индией. По его словам, поддержка Азербайджаном позиции Пакистана в пакистано-индийском конфликте негативно отразилась на двусторонних связях с Нью-Дели:
«К сожалению, отношения с Индией нельзя назвать оптимальными. Ранее доля индийских туристов в общем турпотоке в Азербайджан превышала 10%, однако из-за нашей солидарности с Пакистаном в региональном конфликте, отношение Индии к нашей стране заметно ухудшилось».
Эксперт напомнил, что, несмотря на отсутствие членства в ШОС, Азербайджан имеет стратегические партнерства с рядом стран-участниц, включая Россию и Китай. Он также коснулся темы БРИКС, отметив, что, несмотря на выраженное желание Азербайджана присоединиться к этой структуре, вопрос пока не нашел практического решения.
Справочно: Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) — это влиятельная международная структура, объединяющая страны, на долю которых приходится около 40% населения планеты и значительная часть мирового ВВП. Для Азербайджана, проводящего многовекторную внешнюю политику, взаимодействие с такими игроками, как Китай, Россия и страны Центральной Азии, является стратегически важным направлением для диверсификации экономики и укрепления транспортно-логистического потенциала, в частности в рамках развития Среднего коридора.