Azərbaycanda “Dövlət auditi” informasiya sistemi (DAİS) yaradılır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev “Dövlət auditi” informasiya sisteminin yaradılması və bununla əlaqədar bir sıra məsələlərin tənzimlənməsi haqqında” Fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, “Dövlət auditi” informasiya sistemi yaradılır. Həmçinin “Dövlət auditi” informasiya sistemi haqqında Əsasnamə” təsdiq olunub. Nazirlər Kabineti bu Fərmandan irəli gələn məsələləri həll edəcək.
Hesablama Palatası “Dövlət auditi” informasiya sisteminin formalaşdırılması, aparılması, fəaliyyətinin təşkili və inkişaf etdirilməsi üçün zəruri tədbirlər görəcək. Eyni zamanda, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə birlikdə DAİS-in Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 3 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Hökumət buludu” (G-cloud) Konsepsiyası”na uyğun olaraq “Hökumət buludu”nda yerləşdirilməsi, aparılması və təkmilləşdirilməsi, habelə DAİS-in “Dövlət informasiya ehtiyatlarının, sistemlərinin və elektron xidmətlərin vahid reyestri”nə və fərdi məlumatların informasiya sistemlərinin dövlət reyestrinə daxil edilməsi üçün tədbirlər görüləcək.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi isə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə birlikdə “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi və elektron hökumətlə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 12 sentyabr tarixli 263 nömrəli Fərmanının tələblərindən irəli gələn tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Dövlət orqanları (qurumları) ilə birlikdə məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi vasitəsilə əldə olunmasını təmin etmək məqsədilə üç ay müddətində zəruri tədbirlər görüləcək və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat veriləcək.

В Азербайджане создается информационная система «Государственный аудит» – УКАЗ
В Азербайджане создается информационная система «Государственный аудит» (DAİS). Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Президент Ильхам Алиев подписал Указ «О создании информационной системы «Государственный аудит» и регулировании ряда вопросов в связи с этим». Согласно документу, создается данная система и утверждается «Положение об информационной системе «Государственный аудит». Кабинет министров обеспечит решение вопросов, вытекающих из данного Указа.
Счетная палата примет необходимые меры для формирования, ведения, организации деятельности и развития системы DAİS. Совместно с Министерством цифрового развития и транспорта будет обеспечено размещение системы в «Правительственном облаке» (G-cloud) в соответствии с Концепцией, утвержденной Указом Президента Азербайджана от 3 июня 2019 года. Также будут приняты меры по включению DAİS в «Единый реестр государственных информационных ресурсов, систем и электронных услуг» и реестр информационных систем персональных данных.
Создание системы «Государственный аудит» является важным шагом в рамках цифровизации государственного управления в Азербайджане. Внедрение подобных цифровых платформ направлено на повышение прозрачности использования бюджетных средств, усиление контроля за государственными расходами и оптимизацию взаимодействия между государственными органами. Это соответствует общей стратегии страны по построению «Электронного правительства» и повышению эффективности государственного финансового контроля.