Venesuelada iyunun 24-də baş verən iki güclü zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 6 438-ə çatıb.
Venesuela Milli Assambleyasının sədri Xorxe Rodriges sosial media hesabında verdiyi açıqlamada zəlzələlər nəticəsində ölənlərin sayının 137 nəfər artaraq 6 438-ə çatdığını, yaralıların sayının isə 16 740 olduğunu bildirib.
Rodriges fəlakət nəticəsində ən çox insan tələfatı və maddi zərərin qeydə alındığı La Quaira əyalətində hökumətin indiyədək 335 yaşayış evini sahiblərinə təhvil verdiyini açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, 59 109 evdə zərərin qiymətləndirilməsi aparılıb. Bu evlərdən 34 680-i yaşayış üçün yararlı, 13 733-ü məhdud istifadəyə uyğun, 10 696-sı isə “yüksək riskli” kimi təsnif edilib.
Qeyd edək ki, ABŞ Geoloji Xidməti (USGS) iyunun 24-də Venesuelada 39 saniyə fasilə ilə 7,2 və 7,5 maqnitudalı iki zəlzələnin baş verdiyini açıqlamışdı.
BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP) iyunun 26-da verdiyi açıqlamada zəlzələlərin birbaşa səbəb olduğu maddi zərərin 6,7 milyard dollar təşkil etdiyini bildirmişdi.
Dünya Bankı Qrupu isə Venesuelada iyunun 24-də baş verən zəlzələlərin ümumilikdə 19,6 milyard dollar həcmində birbaşa maddi zərərə səbəb olduğunu təxmin edib.

Число погибших в результате двух мощных землетрясений, произошедших в Венесуэле 24 июня, достигло 6 438 человек.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что, согласно данным зарубежных СМИ, председатель Национальной ассамблеи Венесуэлы Хорхе Родригес в своем заявлении в социальных сетях подтвердил рост числа жертв на 137 человек. Кроме того, число пострадавших достигло 16 740 человек.
Родригес сообщил, что в штате Ла-Гуайра, где зафиксированы наиболее серьезные разрушения и человеческие жертвы, правительство уже передало владельцам 335 восстановленных жилых домов. По его словам, была проведена оценка ущерба 59 109 домов: 34 680 из них пригодны для проживания, 13 733 — ограничено пригодны, а 10 696 классифицированы как «высокорискованные».
Напомним, что 24 июня Геологическая служба США (USGS) зафиксировала в Венесуэле два землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5 с интервалом в 39 секунд. Согласно оценкам Всемирного банка, стихийное бедствие нанесло стране прямой материальный ущерб в размере 19,6 миллиарда долларов, что создает серьезные вызовы для восстановления инфраструктуры страны.