DÇ-də VAR qalmaqalı: Argentina və mübahisəli qərarlar
Dünya Çempionatında tətbiq olunan yeni protokolu turnirin ədalətli keçirilməsi ilə bağlı ciddi müzakirələrə səbəb olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, son çempion millisinin İsveçrə ilə keçirdiyi 1/4 final qarşılaşmasında verilən bəzi azarkeşlər və keçmiş hakimlər tərəfindən tənqid olunub.
Matç zamanı İsveçrə millisinin hücumçusu Breel Embolonun Video Köməkçi Hakimin (VAR) müdaxiləsindən sonra simulyasiya səbəbi ilə ikinci sarı vərəqə alaraq meydandan qovulması böyük rezonans doğurub.
İsveçrə millisinin Murat Yakin qərarı “qəbuledilməz” adlandıraraq, turnirdə VAR sistemindən istifadəyə dair narahatlığını ifadə edib.
Sosial şəbəkələrdə isə Lionel Messinin kapitanı olduğu Argentina millisinin bəzi hakim qərarlarından faydalandığı iddiaları yayılıb. Bəzi tənqidçilər komandaya istehza ilə “” ləqəbi veriblər.
Qeyd olunur ki, narazılıqlar yalnız İsveçrə matçı ilə məhdudlaşmır. Daha əvvəl Əlcəzair və Misir milli komandalarının da Argentina ilə oyunlardakı hakim qərarlarından şikayət etdiyi bildirilib.
Mütəxəssislər 2026–27 mövsümü üçün tətbiq edilən yeni VAR protokolunun kifayət qədər sınaqdan keçirilmədən istifadəyə verildiyini iddia edirlər. Keçmiş FİFA hakimi Christina Unkel bildirib ki, yeni qaydalar hakimlərə yalnız intizam səhvlərini deyil, oyunun gedişinə təsir edən daha geniş qərarları dəyişmək imkanı yaradır.
Ekspertlərin fikrincə, yeni sistemin sınaq mərhələsindəki çatışmazlıqlar, mübahisəli qərarların artması və şəffaflıq məsələləri azarkeşlərin turnirə olan inamına mənfi təsir göstərə bilər.
FİFA rəsmiləri isə, o cümlədən hakimlik rəhbəri Pierluigi Collina, verilən qərarların “Oyun Qaydaları”na uyğun olduğunu bildirərək sistemi müdafiə edir.

Скандал с VAR на ЧМ: Аргентина и спорные решения
Новый протокол судейства, применяемый на Чемпионате мира, вызвал серьезные дискуссии относительно справедливости турнира.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что некоторые решения, принятые в четвертьфинальном матче действующего чемпиона — сборной Аргентины против Швейцарии, подверглись критике со стороны болельщиков и бывших арбитров.
Большой резонанс вызвало удаление нападающего сборной Швейцарии Бриля Эмболо, который получил вторую желтую карточку за симуляцию после вмешательства системы видеопомощи арбитрам (VAR).
Главный тренер сборной Швейцарии Мурат Якин назвал это решение «неприемлемым», выразив обеспокоенность использованием системы VAR на турнире.
В социальных сетях распространяются утверждения о том, что сборная Аргентины, капитаном которой является Лионель Месси, пользуется предвзятостью судей. Некоторые критики иронично прозвали команду «VARgentina».
Отмечается, что недовольство не ограничивается матчем со Швейцарией. Ранее сообщалось о жалобах на судейские решения в играх Аргентины со стороны сборных Алжира и Египта.
Специалисты утверждают, что новый протокол VAR, внедренный на сезон 2026–27 годов, был введен в эксплуатацию без достаточного тестирования. Бывший арбитр ФИФА Кристина Ункель отметила, что новые правила позволяют судьям менять решения не только по дисциплинарным нарушениям, но и по более широкому спектру эпизодов, влияющих на ход игры.
По мнению экспертов, недостатки системы на этапе тестирования, рост числа спорных решений и вопросы прозрачности могут негативно повлиять на доверие болельщиков к турниру.
Официальные лица ФИФА, включая главу судейского комитета Пьерлуиджи Коллину, защищают систему, заявляя, что принятые решения соответствуют «Правилам игры».