Aprelin 5-də Bakı şəhərinin Xətai, Nərimanov, Qaradağ, Suraxanı, Səbai, Pirallahı rayonlarında, Gəncə (I hissə), Samux, Yevlax, Şəmkir (I hissə), Ağstafa, Şəki, Lənkəran (I hissə), Astara, Yardımlı, Ağdam (o cümlədən Kəngərli, Xıdırlı kənd tam orta məktəbləri) Ağcabədi, Şuşa, Xankəndi (Şəhər 4 nömrəli məktəb və Kərkicahan kənd tam orta məktəbi), Kəlbəcər (Şəhər 1 nömrəli məktəb), Xocalı (Şəhər 1 nömrəli və Ballıca kənd tam orta məktəbləri), Ucar, Zərdab, Şamaxı, İmişli, Hacıqabul, Biləsuvar, Qusar, Siyəzən, Xızı və Şabranda ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanı keçiriləcək.
Bu barədə "Report"a Dövlət İmtahan Mərkəzindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, imtahan saat 11:00-də başlanır.
İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 10:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
İmtahan binasına, zalına mobil telefon, ağıllı saat və digər rabitə vasitələri, kalkulyator və digər elektron cihazlar, konspekt, lüğət, cədvəl, çanta, məlumat kitabçası, xarici yaddaş qurğuları və başqa yardımçı vasitələr gətirmək və ya onlardan istifadə etmək qadağandır.
Şagirdlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
a) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları (16 yaşı tamam olmayan iştirakçılar da daxil olmaqla) şəxsiyyət vəsiqəsini;
Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədində şəkli olmayan şagirdlər buraxılış imtahanı üçün təhsil müəssisəsi tərəfindən verilməli olan arayışı DİM-in saytından yükləyə bilərlər.
İmtahanda iştirak edəcək şagirdlər "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni internet vasitəsilə DİM-in saytından martın 16-dan etibarən çap edib götürə bilirlər.
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 207 imtahan binası, 3664 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 601 imtahan rəhbəri və ümumi rəhbər, 4554 nəzarətçi, 670 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 207 bina nümayəndəsi ayrılıb.
İmtahanda 49701 şagirdin iştirakı nəzərdə tutulur.
İmtahanda 54 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) şagird də iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Hazırda imtahanlarda iştirak edəcək nəzarətçilər, imtahan rəhbərləri, mühafizə əməkdaşları ilə onlayn şəkildə təlim-seminarlar keçirilir. Bütün imtahan binalarına baxış keçirilib, imtahan zallarında şagirdlərin rahat şəkildə imtahan verməsi üçün zəruri şərait yaradılıb.
İmtahana 1 gün qalmış təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan mərkəzlərinə təkrar baxış da keçirilir və imtahan zalları, giriş-çıxış qapıları, binalar möhürlənməklə Daxili İşlər Nazirliyi Baş Mühafizə İdarəsinin əməkdaşlarının mühafizəsinə verilir.

В Азербайджане 50 тысяч учеников сдадут выпускной экзамен
В воскресенье, 5 апреля, в ряде городов и районов Азербайджана пройдет выпускной экзамен на базе общего (9-летнего) среднего образования. Экзаменационный процесс охватит Хатаинский, Наримановский, Гарадагский, Сураханский, Сабаильский и Пираллахинский районы Баку, а также города Гянджа, Шамкир, Ленкорань, Шеки, Нахчыван и другие регионы, включая освобожденные от оккупации территории — Шушу и Ханкенди.
Как сообщили в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ), экзамен начнется в 11:00 по местному времени. Пропускной режим завершается в 10:45, ровно за 15 минут до начала тестирования. Участники, прибывшие после указанного времени, в здание допущены не будут. Для предотвращения массового скопления людей в пропускных листах указано индивидуальное время прибытия, которого рекомендуется строго придерживаться.
Согласно правилам, в экзаменационные залы категорически запрещено проносить мобильные телефоны, смарт-часы, калькуляторы, словари, шпаргалки и другие электронные или вспомогательные средства. Участники должны иметь при себе оригинал удостоверения личности и «Пропускной лист экзамена». Для лиц, не имеющих фотографии в удостоверении, требуется справка из учебного заведения с вклеенным фото 3х4, заверенная печатью.
В масштабном процессе примут участие 49 701 учащийся. Для проведения экзаменов выделено 207 зданий и 3664 зала. К управлению привлечены 601 руководитель экзамена, 4554 педагога-контролера и 670 сотрудников охраны. Особое внимание уделено инклюзивности: 54 ученика с ограниченными физическими возможностями (нарушения зрения, слуха, ДЦП) обеспечены специальными условиями и индивидуальными помощниками.
Безопасность процесса обеспечивается на высшем уровне. За день до мероприятия здания проверяются и опечатываются сотрудниками Главного управления охраны Министерства внутренних дел (МВД). Проведение подобных массовых оценочных мероприятий является важной частью образовательной стратегии в Азербайджане, направленной на обеспечение прозрачности и объективности при переходе учащихся на следующую ступень обучения.