1941–1945-ci illər İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarına və Prezident İlham Əliyevin 24 aprel 2026-ci il tarixli sərəncamında nəzərdə tutulan digər şəxslərə birdəfəlik maddi yardımlar ödənilib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, sərəncama uyğun olaraq, faşizm üzərində qələbənin 81-ci ildönümü ilə əlaqədar həmin müharibənin iştirakçılarının hər birinə 2750 manat birdəfəlik maddi yardım ödənilib.
İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadları, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslər, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların əməliyyat zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçiləri, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslər, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarının hər birinə isə 1500 manat birdəfəlik maddi yardım ödənilib.
Sərəncam 13 nəfəri İkinci Dünya müharibəsi iştirakçısı olan ümumilikdə 2 minə yaxın şəxsi əhatə edib və birdəfəlik maddi yardımlar onların bank hesablarına köçürülüb.

В Азербайджане выплачена единовременная материальная помощь участникам Второй мировой войны 1941–1945 годов и другим категориям лиц, предусмотренным в распоряжении, которое подписал Президент Ильхам Алиев от 24 апреля 2026 года.
Как сообщили в Министерстве труда и социальной защиты населения со ссылкой на «Оперативный Информационный Центр-OMM», в соответствии с распоряжением, по случаю 81-й годовщины Победы над фашизмом каждому участнику войны выплачено по 2750 манатов единовременной помощи.
Вдовам погибших или скончавшихся позже бойцов, лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу, работникам специальных формирований, выполнявшим задачи в интересах армии и флота, а также лицам, награжденным соответствующей медалью и нагрудным знаком за оборону Ленинграда и участникам блокады Ленинграда, выплачено по 1500 манатов. Распоряжение охватило в общей сложности около 2 тысяч человек, включая 13 ветеранов войны, и средства уже перечислены на их банковские счета.
Ежегодное предоставление такой помощи является важной частью государственной политики Азербайджана по усилению социальной защиты ветеранов и сохранению исторической памяти. Азербайджанский народ внес неоценимый вклад в достижение победы над фашизмом: на фронт отправились сотни тысяч сынов и дочерей республики, а бакинская нефть сыграла решающую роль в обеспечении военной техники топливом, что стало одним из ключевых факторов успеха в годы войны.