Azərbaycan bankları: Kredit verilməsinə yeni tələblər qoyuldu
Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti 21 sentyabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası" və 15 noyabr 2024-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Bank olmayan kredit təşkilatlarında (BOKT) kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası"nda edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı AMB-nin sədri Taleh Kazımov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, dəyişikliklər bu il oktyabrın 1-dən qüvvəyə minir.
Qurumun Maliyyə bazarlarının hüquqi təminatı departamentinə tapşırılıb ki, qərarı 3 gün müddətində Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə təqdim etsin.
Beləliklə, qərara əsasən, Bank və BOKT müştərinin yazılı müraciəti ilə ona müqaviləsinin məsafədən bağlanılmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə bütün satış kanalları vasitəsilə məhdudiyyət qoymaq imkanı yaratmalıdır. Müvafiq məhdudiyyət həmin müştərinin bankda fiziki iştirakı, gücləndirilmiş elektron imzası və ya gücləndirilmiş müştəri autentifikasiyası yolu ilə təqdim yazılı müraciəti əsasında aradan qaldırıla bilər.
Bank və BOKT istehlak kreditinin verilməsi zamanı kredit müqaviləsinin məsafədən bağlanılmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə borcalanın tətbiq etdiyi məhdudiyyətin olmamasını öz informasiya sistemi vasitəsi ilə müəyyən etdikdə, məhdudiyyətin olub-olmamasını kredit bürosunun informasiya sistemi vasitəsilə də yoxlamalı və nəzərə almalıdır. İstehlak krediti üzrə müvafiq məhdudiyyətin mövcud olduğu şəxslə istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə yol verilmir.
Bank və BOKT Qaydalarda nəzərdə tutulan məhdudiyyəti tətbiq etmiş şəxsdən istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanması və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsi üçün müraciət aldıqda, bu barədə müştərini mobil tətbiq və ya SMS məlumatlandırma vasitəsi ilə dərhal məlumatlandırır.
Məsafədən istehlak krediti müqaviləsinin bağlanması və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsi zamanı müraciət edən şəxs əvvəlcədən məlumatlandırılmaqla vəsaitlər aşağıdakı müddətlərdə verilir:
- gün ərzində verilən və ya artırılan vəsaitin məbləği minimum əmək haqqının 2 mislinə qədər və yaxud onun ekvivalentinədək olduqda – müqavilə bağlandığı və yaxud müqaviləyə dəyişiklik edildiyi andan 2 saat sonra;
- gün ərzində verilən və ya artırılan vəsaitin məbləği minimum əmək haqqının 2 mislindən və yaxud onun ekvivalentindən çox olduqda – müqavilə bağlandığı və ya müqaviləyə dəyişiklik edildiyi andan 24 saat sonra.
İstehlak krediti müqaviləsinə bu Qaydanın tələbinin pozulması ilə kreditin verildiyi və yaxud kredit limitinin artırıldığı halda borclunun verilmiş (artırılmış) kredit üzrə öhdəlikdən azad edilməsi ilə bağlı müddəa daxil edilməlidir.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) внес изменения в «Правила управления кредитными рисками в банках», утвержденные решением Правления от 21 сентября 2023 года, а также в «Правила управления кредитными рисками в небанковских кредитных организациях (НБКО)», утвержденные решением от 15 ноября 2024 года.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что соответствующее решение подписал председатель ЦБА Талех Кязымов.
Согласно решению, изменения вступают в силу с 1 октября текущего года. Департаменту правового обеспечения финансовых рынков поручено в течение 3 дней представить документ в Министерство юстиции для внесения в Государственный реестр правовых актов.
Согласно новым правилам, банки и НБКО обязаны предоставить клиентам возможность устанавливать ограничения на дистанционное заключение договоров потребительского кредитования или внесение изменений в договор, связанных с увеличением кредитного лимита, через все каналы продаж. Данное ограничение может быть снято только на основании письменного обращения клиента при его физическом присутствии в банке, с использованием усиленной электронной подписи или усиленной аутентификации.
При выдаче потребительского кредита банки и НБКО обязаны проверять наличие ограничений через информационную систему кредитного бюро. Если ограничение установлено, дистанционное заключение договора или увеличение кредитного лимита не допускается.
При получении запроса на дистанционное изменение кредитных условий от клиента, установившего ограничения, банк или НБКО обязаны немедленно уведомить его об этом через мобильное приложение или посредством SMS.
Установлены следующие сроки выдачи средств при дистанционном оформлении кредита:
- если сумма составляет до 2-кратного размера минимальной заработной платы — через 2 часа после заключения договора;
- если сумма превышает 2-кратный размер минимальной заработной платы — через 24 часа после заключения договора.
В случае нарушения данных требований при выдаче кредита или увеличении лимита, в договор должно быть включено положение об освобождении заемщика от обязательств по такому кредиту.