Azərbaycanda ilk dəfə Dağ Xizəyi üzrə Beynəlxalq Turnir keçirilir
Yanvarın 8-də Qış İdman Növləri Federasiyasının və “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə FİS təqviminə əsasən “Azerbaijan Open” dağ xizəyi turniri start götürüb.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Dövlət Turizm Agentliyindən məlumat verilib.
Tədbirin açılış mərasimində Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Qış İdman Növləri Federasiyasının prezidenti Fuad Nağıyev iştirak ediblər.
Turnirdə Azərbaycan, İsveçrə, Macarıstan, Sloveniya, Gürcüstan, Honkonq, , , Nepal, Özbəkistan Respublikalarından müxtəlif yaş kateqoriyasında olan 20 qadın idmançı iştirak edir. Yarışda ölkəmizi Azərbaycanın dağ xizəkçisi Anastasiya Papatoma təmsil edir.
Turnirin ilk günündə idmançılar Dağ Xizəyinin Slalom növündə yarışaraq yüksək nəticə uğrunda mübarizə aparıblar. Yarışın nəticəsinə uyğun olaraq Gürcüstanla idmançı Nino Thklauri 1-ci yerə,İsveçli atlet Nikita Anner 2-ci yerə,Özbəkistanlı xizəkçi Kseniya Brejnaya 3-cü yerə sahib olublar.
Turnir çərçivəsində Qış İdman Növləri Federasiyası ilə Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası arasında əməkdaşlığa və gələcək layihələrə, o cümlədən qış idmanının Azərbaycanda tanıdılması və infrastrukturun yaradılması, idman tədbirlərinin keçirilməsi istiqamətində görülən işlərə dair brifinq təşkil olunub, medianı maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, turnir yanvarın 10-a qədər davam edəcək. Növbəti günlərdə idmançılar Slalom və Qiqant Slalom növlərində birincilik uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Məlumat üçün bildirək ki, ötən ilin may ayında Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası (FIS) ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi arasında qış turizmi və qış idman növlərinin inkişafı, eləcə də Azərbaycanın qış idman növləri üzrə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməsi məqsədilə 5 il müddətinə tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqavilə çərçivəsində qış turizmi infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, Azərbaycanın xarici turistlər üçün cəlbedici qış turizm destinasiyasına çevrilməsi və “Şahdağ” Turizm Mərkəzində beynəlxalq xizək yarışlarının təşkili üzrə birgə nəzərdə tutulur.
Əməkdaşlığın əsas məqsədi Azərbaycanın qış idman növləri üzrə dünya səviyyəli yarışların keçirildiyi destinasiya kimi tanıdılması və ölkənin turizm brendinin beynəlxalq arenada genişmiqyaslı tanıtımının təmin edilməsidir. Müqaviləyə əsasən, Azərbaycan 5 il müddətinə FIS tərəfindən təşkil olunan qlobal yarışlarda “Qlobal Destinasiya Tərəfdaşı” qismində çıxış edəcək. Xatıraladaq ki, tərəfdaşlıq müqaviləsinə əsasən cari ilin 14-15 mart tarixlərində ilk dəfə olaraq Azərbaycan Moqul üzrə Dünya Kubokunun final mərhələsi ev sahibliyi edəcək.

В Азербайджане впервые проходит международный турнир по горным лыжам
8 января в Азербайджане при совместной организации Федерации зимних видов спорта и туристического центра «Шахдаг» стартовал международный турнир по горнолыжному спорту «Azerbaijan Open», включенный в календарь Международной федерации лыжного спорта (FIS).
Как сообщили в Государственном агентстве по туризму, в церемонии открытия мероприятия приняли участие министр молодежи и спорта Фарид Гаибов и президент Федерации зимних видов спорта Фуад Нагиев.
В турнире принимают участие 20 спортсменок различных возрастных категорий из Азербайджана, Швейцарии, Венгрии, Словении, Грузии, Гонконга, Саудовской Аравии, Турции, Непала и Узбекистана. Азербайджан на соревнованиях представляет горнолыжница Анастасия Папатома.
В первый день турнира спортсменки боролись за высокие результаты в дисциплине слалом. По итогам соревнований первое место заняла представительница Грузии Нино Тхлаури, второе место — атлетка из Швеции Никита Аннер, а третье место досталось лыжнице из Узбекистана Ксении Брежной.
В рамках турнира был организован брифинг, посвященный сотрудничеству между Федерацией зимних видов спорта Азербайджана и Международной федерацией лыжного спорта и сноуборда (FIS), а также будущим проектам, направленным на популяризацию зимних видов спорта в Азербайджане, создание инфраструктуры и проведение спортивных мероприятий.
Отметим, что турнир продлится до 10 января. В последующие дни спортсменки будут бороться за первенство в дисциплинах слалом и гигантский слалом. Напомним, что в мае прошлого года между FIS и Государственным агентством по туризму Азербайджана было подписано соглашение о партнерстве сроком на 5 лет. Документ предусматривает совершенствование инфраструктуры зимнего туризма и превращение Азербайджана в привлекательную дестинацию для иностранных туристов.
Согласно договору, Азербайджан в течение 5 лет будет выступать в качестве «Глобального партнера по дестинации» в соревнованиях, организуемых FIS. Проведение подобных мероприятий международного уровня в туристическом центре «Шахдаг» способствует укреплению туристического бренда страны на мировой арене. Примечательно, что 14-15 марта текущего года Азербайджан впервые примет финальный этап Кубка мира по могулу.
Туристический центр «Шахдаг», расположенный в Гусарском районе, является первым и крупнейшим горнолыжным курортом Азербайджана. Проведение соревнований под эгидой FIS подтверждает соответствие инфраструктуры центра мировым стандартам и открывает новые возможности для развития профессионального зимнего спорта в республике.