Azərbaycan Milli QHT Forumu Rusiya səfirinə açıq məktub ünvanlayıb
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, açıq məktub Federasiyasının İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkinin AZAL təyyarəsi insidentinə dair Azərbaycanın Baş prokuroruna ünvanladığı, mediada ictimailəşmiş məktubu ilə əlaqədardır.
"Biz – sıralarında yüzlərlə Azərbaycan QHT-sini birləşdirən Azərbaycan Milli QHT Forumu olaraq, sizə Rusiya Federasiyasının İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkinin AZAL təyyarəsi insidentinə dair Azərbaycanın Baş prokuroruna ünvanladığı, mediada ictimailəşmiş məktubu ilə əlaqədar müraciət edirik.
Azərbaycan ictimaiyyətinin 2024-cü il dekabrın 25-də Qroznı səmasında "Pantsir-S1" hava hücumundan müdafiə kompleksindən buraxılan raketlərlə vurulmuş AZAL təyyarəsi ilə bağlı Rusiyanın istintaq orqanlarının günahkarları müəyyən edərək onlara ən ağır cəza kəsməsini gözlədiyi bir vaxtda, A.Bastrıkinin bu cinayət işinə xitam verildiyini elan etməsi anlaşılmaz və qəbuledilməzdir.
Bütün fotofakt və videosübutları heçə sayaraq təyyarənin guya əlverişsiz səbəbindən Qroznıya eniş edə bilmədiyini iddia etmək hadisədə ölən və yaralanan günahsız insanların qanını batırmaq, onlara atəş açanları alqışlamaq deməkdir. Azərbaycan ictimaiyyəti bunu dərin hiddətlə qarşılayır və rədd edir.
Bastrıkinin ört-basdır etməyə çalışdığı qanlı insident Azərbaycan xalqı üçün milli qürur məsələsidir. Biz susmayacağıq. Rusiya tərəfi Azərbaycandan üzr istəməklə, məsələni bağladığını düşünürsə, kökündən yanılır. Ortada olan qanlı cinayət faktı etiraf edilməli, günahkarların hər biri cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmalı və Azərbaycan dövlətinə, zərərçəkən sərnişin və ekipaj üzvlərinə təzminat ödənilməlidir. təcrübə və normal insani davranış yalnız bunu tələb edir.
Mülki təyyarənin vurulması Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında Çikaqo Konvensiyasına əsasən qadağandır. Bastrıkinin məktubu yenə də Çikaqo Konvensiyasına, xüsusən onun “Təyyarə insidentləri və onların araşdırılması” adlı 13 nömrəli Əlavəsinə ziddir. Bu faciə ört-basdır edilməməli, əksinə, onun tam araşdırılması üçün bütün zəruri tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Aleksandr Bastrıkinin məktubunun mahiyyəti Rusiya prezidenti Vladimir Putinin məsələ ilə bağlı səsləndirdiyi mövqedən açıq şəkildə fərqlənir və faktiki olaraq məsuliyyətdən boyun qaçırmağa hesablanmaqla, hüquqi və siyasi təxribatdır. 2025-ci il oktyabrın 9-da Düşənbədə Vladimir Putin AZAL təyyarəsinin vurulması ilə əlaqədar Rusiyanın hava hücumundan müdafiə sistemində texniki nasazlıqların olduğunu etiraf etmiş, bu cür faciəli vəziyyətlərdə tələb olunduğu kimi, Rusiya tərəfindən kompensasiya üzrə hər şeyin ediləcəyini və bütün vəzifəli şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət veriləcəyini bildirmişdi.
Cənab səfir, bizə cavab verin: Rusiyanın bu məsələdə rəsmi mövqeyini kim ifadə edir: Vladimir Putin, yoxsa İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkin?
Azərbaycan Milli QHT Forumunun İdarə Heyətini qəbul etməyinizi, sualımıza cavab verməyinizi gözləyirik”, - məktubda qeyd edilib.

Национальный форум НПО Азербайджана обратился к послу России
Национальный форум НПО Азербайджана направил открытое письмо послу России в Азербайджане Михаилу Евдокимову.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", открытое письмо связано с обнародованным в СМИ обращением председателя Следственного комитета Российской Федерации Александра Бастрыкина к генеральному прокурору Азербайджана относительно инцидента с самолетом AZAL.
"Мы, как Национальный форум НПО Азербайджана, объединяющий в своих рядах сотни неправительственных организаций, обращаемся к вам в связи с письмом Александра Бастрыкина. В то время как азербайджанская общественность ожидала, что следственные органы России установят виновных в инциденте с самолетом AZAL, сбитым 25 декабря 2024 года в небе над Грозным ракетами из зенитного ракетно-пушечного комплекса "Панцирь-С1", и назначат им самое суровое наказание, заявление А. Бастрыкина о прекращении этого уголовного дела является непонятным и неприемлемым", — отмечается в документе.
В обращении подчеркивается, что игнорирование фото- и видеодоказательств и утверждения о том, что самолет якобы не смог совершить посадку из-за плохих погодных условий, расцениваются как попытка скрыть преступление. Форум заявляет, что данный инцидент является вопросом национальной гордости для народа Азербайджана. Требования включают признание факта кровавого преступления, привлечение всех виновных к уголовной ответственности и выплату компенсаций государству, пострадавшим пассажирам и членам экипажа в соответствии с Чикагской конвенцией о международной гражданской авиации.
В письме также указывается на явное противоречие между позицией Бастрыкина и заявлением президента России Владимира Путина. Отмечается, что 9 октября 2025 года в Душанбе Владимир Путин признал наличие технических неисправностей в системе ПВО России в связи с инцидентом с самолетом AZAL и пообещал, что российская сторона примет все меры по выплате компенсаций и даст правовую оценку действиям должностных лиц.
"Господин посол, ответьте нам: кто выражает официальную позицию России в этом вопросе: Президент Владимир Путин или председатель Следственного комитета Александр Бастрыкин? Мы ожидаем, что вы примете правление Национального форума НПО Азербайджана и ответите на наш вопрос", — говорится в заключении письма.
Национальный форум НПО Азербайджана является крупнейшей зонтичной организацией гражданского общества в стране, координирующей деятельность сотен общественных объединений. Форум активно выступает в защиту национальных интересов Азербайджана и принципов международного права. Данное обращение подчеркивает важность прозрачного расследования авиационных инцидентов и соблюдения международных обязательств в рамках двусторонних отношений.