ABŞ administrasiyası Türkiyəyə 750 milyon dollar dəyərində "F-110" reaktiv mühərriklərinin satışını həyata keçirməyə hazırlaşır.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə "The Wall Street Journal" nəşri məlumat yayıb.
Məlumata görə, Ağ Ev Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsinin yüksək rütbəli demokrat üzvü Qreqori Miksin etirazlarına baxmayaraq, sözügedən satış prosesini davam etdirmək niyyətindədir.
Bildirilib ki, Qreqori Miks Türkiyənin Rusiyadan aldığı "S-400" hava hücumundan müdafiə sistemlərini hələ də istismarda saxlamasını, eləcə də Suriya və Yunanıstanla bağlı narahatlıqları əsas gətirərək müqaviləyə veto qoymuşdu. Buna baxmayaraq, ABŞ rəsmiləri Türkiyənin yerli istehsalı olan "KAAN" qırıcı təyyarələri üçün nəzərdə tutulan mühərriklərin satışının davam etdiriləcəyini açıqlayıblar.
Qeyd olunub ki, administrasiya nümayəndələri Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanı regionda mühüm tərəfdaş kimi qiymətləndiriblər. Qreqori Miks isə qərarı tənqid edərək administrasiyanı Konqresin nəzarət səlahiyyətlərinə hörmətsizlik göstərməkdə ittiham edib.
Məlumata əsasən, ABŞ rəsmiləri isə qərarı müdafiə edərək, Prezident Donald Trampın Türkiyə lideri ilə yaxın münasibətlərinə diqqət çəkiblər. Anonimlik şərti ilə danışan bir rəsmi şəxs "Anadolu" agentliyinə bildirib ki, administrasiya Konqreslə şəffaf ünsiyyəti qoruyur və qanunverici orqan müvafiq qaydada məlumatlandırılıb.
Xatırladılıb ki, ABŞ 2019-cu ildə Türkiyənin "S-400" sistemlərini almasına görə Ankaranı "F-35" proqramından çıxarmışdı. Vaşinqton həmin sistemlərin "NATO" standartlarına uyğun olmadığını və qırıcı təyyarələr üçün təhlükə yaratdığını iddia etmişdi. Ankara isə bu ittihamları rədd edərək məsələnin araşdırılması üçün birgə komissiya yaradılmasını təklif etmiş və "F-35" proqramı üzrə öhdəliklərin pozulduğunu bildirmişdi.
Həmçinin qeyd olunub ki, Donald Trampın iyulun 7-8-də keçiriləcək "NATO" sammiti çərçivəsində Ankaraya səfəri və burada Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşü gözlənilir.

Администрация США намерена осуществить продажу реактивных двигателей "F-110" Турции на сумму 750 миллионов долларов.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом пишет издание "The Wall Street Journal".
Согласно информации, Белый дом намерен продолжить процесс продажи, несмотря на возражения высокопоставленного члена-демократа Комитета по иностранным делам Палаты представителей Грегори Микса. Микс наложил вето на сделку, ссылаясь на то, что Турция продолжает эксплуатировать приобретенные у России системы противовоздушной обороны "S-400", а также выражая обеспокоенность по поводу политики Анкары в отношении Сирии и Греции. Несмотря на это, официальные лица США заявили, что продажа двигателей, предназначенных для истребителей местного производства "KAAN", будет продолжена.
Представители администрации охарактеризовали Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана как важного партнера в регионе. В свою очередь, Грегори Микс раскритиковал это решение, обвинив администрацию в неуважении к контрольным полномочиям Конгресса. Официальные лица США, защищая данное решение, подчеркнули тесные отношения Президента США Дональда Трампа с турецким лидером. Источник, пожелавший остаться анонимным, сообщил агентству "Anadolu", что администрация поддерживает прозрачную коммуникацию с Конгрессом и законодательный орган был проинформирован в установленном порядке.
Напомним, что в 2019 году США исключили Турцию из программы "F-35" из-за приобретения систем "S-400". Вашингтон утверждал, что эти системы не соответствуют стандартам "NATO" и представляют угрозу для истребителей. Анкара отвергла эти обвинения, предложив создать совместную комиссию для расследования вопроса и заявив о нарушении обязательств по программе "F-35". Ожидается, что Президент США Дональд Трамп посетит Анкару в рамках саммита "NATO", который пройдет 7-8 июля, где проведет встречу с Президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом.