Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində paytaxtın rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları və şəhər kommunal xidmətlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə mühüm müşavirə keçirilib.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Mətbuat Xidmətindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, iclasda şəhərin sanitar təmizliyi, yaz-yay mövsümünə hazırlıq və qanunsuz tikintilərlə bağlı kritik məsələlər müzakirə olunub.
Sərt Tənqid və Cəzalar: Hansı İcra Başçılarına Xəbərdarlıq Edildi?
İclasda çıxış edən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov bildirib ki, rayon rəhbərləri nöqsanları operativ şəkildə aradan qaldırmalıdır. O, məsuliyyət və təşəbbüskarlığın müasir dövrün əsas tələbi olduğunu vurğulayıb.
Eldar Əzizov xüsusilə Suraxanı, Qaradağ və Xəzər rayonlarında sanitar təmizlik vəziyyətini kəskin tənqid edib. Qeyd olunub ki, bu rayonların bəzi qəsəbələri ümumşəhər standartlarından geri qalır. Yol verilən ciddi nöqsanlara görə intizam tədbirləri görülüb:
- Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Əliyevə töhmət verilib;
- Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısına şifahi xəbərdarlıq elan edilib.
Şəhər rəhbəri vəziyyətin düzəldilməsi üçün təcili tədbirlər tələb edib. Töhmət alan Adil Əliyev çıxış edərək, bütün çatışmazlıqların bir ay ərzində aradan qaldırılacağına söz verib.
Qanunsuz Tikintilər və Monitorinq: "Qara Siyahı"da Kimlər Var?
Toplantıda paytaxt rayonlarında təmizlik və abadlıqla yanaşı, Novruz bayramına hazırlıq məsələləri də müzakirə edilib və nəticələr qənaətbəxş sayılıb. Lakin qanunsuz tikintilərlə bağlı vəziyyət ciddi narahatlıq doğurub.
Monitorinq nəticələrinə dair görüntülər nümayiş etdirilərək qanun pozuntuları əyani şəkildə göstərilib. Məlum olub ki, bu kimi neqativ hallar əsasən aşağıdakı rayonlarda aşkarlanıb:
- Sabunçu rayonu;
- Qaradağ rayonu;
- Xəzər rayonu.
Müşavirədə verilən tapşırıqların icrasına İcra Hakimiyyətinin monitorinq qrupu nəzarət edəcək. Yaz-yay mövsümünə hazırlıq məqsədilə xüsusi qərargahın yaradılması və nəticələrin iki ay ərzində yenidən müzakirəyə çıxarılması qərara alınıb.