12 il əvvəl itkin düşən təyyarəsinin axtarışları daha bir il uzadıldı
Malayziya hökuməti 12 il əvvəl göyərtəsində 239 nəfərlə birlikdə itkin düşən “Malaysia Airlines” aviaşirkətinə məxsus MH370 reysli təyyarənin Hind okeanında axtarışlarını daha bir il davam etdirmək qərarına gəlib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bununla bağlı "The Star" qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, Malayziya itkin təyyarə ilə bağlı axtarışların davam etdirilməsini təsdiqləyib.
naziri Lok bildirib ki, axtarışların müddəti iyulun 1-dən etibarən daha bir il uzadılıb və yeni qərar 2027-ci il iyunun 30-dək qüvvədə olacaq.
Nazirin sözlərinə görə, axtarış işlərini həyata keçirən “Ocean ” şirkətinə təyyarənin qalıqları aşkar edilməyəcəyi təqdirdə heç bir ödəniş edilməyəcək. Əgər təyyarənin qalıqları tapılarsa, şirkətə 70 milyon ABŞ dolları ödəniləcək.
Qeyd edək ki, Malayziya hökuməti MH370 reysinin axtarışlarını 2025-ci ilin dekabrında yenidən bərpa etmişdi.
Xatırladaq ki, Malaysia Airlines aviaşirkətinə məxsus MH370 reysli təyyarə 2014-cü il martın 8-də Kuala-Lumpurdan Pekinə radarlardan itib.
Təyyarə ilə son əlaqə havaya qalxdıqdan 38 dəqiqə sonra kəsilib.
Hərbi radar məlumatlarına əsasən, təyyarə planlaşdırılmış marşrutdan yayınaraq qərbə istiqamətlənib və daha sonra Hind okeanının cənubuna doğru hərəkət edib.
227 sərnişin və 12 ekipaj üzvünün olduğu təyyarənin Hind okeanının cənubunda qəzaya uğradığı ehtimal edilir. Aviasiya tarixinin ən bahalı axtarış əməliyyatlarından biri hesab olunan bu proses zamanı yalnız təyyarəyə aid olduğu güman edilən bəzi qalıqlar aşkarlanıb, əsas gövdə isə indiyədək tapılmayıb.

Поиски пропавшего 12 лет назад лайнера MH370 продлены еще на год
Правительство Малайзии приняло решение продлить поиски самолета авиакомпании «Malaysia Airlines», выполнявшего рейс MH370 и пропавшего 12 лет назад вместе с 239 людьми на борту, в акватории Индийского океана еще на один год.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что об этом проинформировала газета "The Star".
Согласно полученной информации, Кабинет министров Малайзии официально подтвердил необходимость продолжения поисковых работ.
Министр транспорта Энтони Лок заявил, что срок проведения поисков продлен на один год, начиная с 1 июля, и новое решение будет действовать до 30 июня 2027 года.
По словам министра, с компанией «Ocean Infinity», осуществляющей поисковые работы, заключен контракт на условиях «no cure, no pay» (нет результата — нет оплаты). В случае обнаружения обломков самолета компания получит вознаграждение в размере 70 миллионов долларов США.
Отметим, что правительство Малайзии возобновило поиски рейса MH370 в декабре 2025 года.
Напомним, что самолет авиакомпании «Malaysia Airlines», выполнявший рейс MH370, исчез с радаров 8 марта 2014 года во время перелета из Куала-Лумпура в Пекин. Последний контакт с воздушным судном был зафиксирован через 38 минут после взлета. Согласно данным военных радаров, лайнер отклонился от запланированного маршрута, направился на запад, а затем в южную часть Индийского океана.
На борту находились 227 пассажиров и 12 членов экипажа. Предполагается, что самолет потерпел крушение в южной части Индийского океана. Данная операция считается одной из самых дорогостоящих и масштабных в истории авиации. За прошедшие годы были обнаружены лишь отдельные фрагменты, предположительно принадлежащие лайнеру, однако основной корпус самолета до сих пор не найден, что делает это событие одной из величайших загадок современной гражданской авиации.