"Yüksəliş" müsabiqəsinin altıncı mövsümü çərçivəsində keçirilən onlayn mərhələnin ümumi biliklər imtahanı üzrə nəticələr elan olunub
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, ümumi biliklər imtahanında iştirak edən 10 176 nəfər namizəddən 8 551 nəfəri analitik təhlil imtahanında iştirak etmək hüququ qazanıb.
Növbəti mərhələyə keçid edən iştirakçıların 6 250 nəfəri kişi, 2 301 nəfəri isə qadındır.
Yaş bölgüsünə əsasən, uğur qazanan namizədlər arasında 31-40 yaş aralığında olan iştirakçılar üstünlük təşkil edir. Belə ki, analitik təhlil imtahanında iştirak hüququ qazananlardan 3 385 nəfəri 21-30 yaş, 4 362 nəfəri 31-40 yaş, 804 nəfəri isə 41-51 yaş aralığındadır. Nəticələrə əsasən, növbəti mərhələyə keçən iştirakçılar arasında 21 yaşlı 35 nəfər, 51 yaşlı isə 11 nəfər yer alır.
İqtisadi rayonlar üzrə göstəricilərə nəzər saldıqda ən çox iştirakçının Bakı şəhəri üzrə qeydə alındığı görünür. Bakıdan 4 271 nəfər namizəd növbəti mərhələdə iştirak hüququ qazanıb. Digər yüksək göstəricilər isə Abşeron-Xızı iqtisadi rayonu üzrə 596 nəfər, Qarabağ iqtisadi rayonu üzrə 468 nəfər, Lənkəran-Astara iqtisadi rayonu üzrə 406 nəfər, Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə 373 nəfər təşkil edib.
Təhsil müəssisələri üzrə nəticələrə əsasən, bakalavriat dərəcəsi üzrə ən yüksək göstəricilər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti məzunları tərəfindən göstərilib.
Namizədlərin çalışdıqları sektorlar üzrə bölgüsünə əsasən, analitik təhlil imtahanında iştirak hüququ qazananların 53,35 faizi dövlət sektorunda, 44,13 faizi özəl sektorda, 1,42 faizi qeyri-hökumət təşkilatlarında, 1,10 faizi isə beynəlxalq qurumlarda fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, Ümumi biliklər imtahanını uğurla başa vuran namizədlər 6–16 may tarixlərində keçiriləcək "Profili tamamla" turunda iştirak edəcəklər. Bu mərhələdə iştirakçılar şəxsi kabinetləri vasitəsilə tələb olunan məlumatları tamamlamalı və növbəti proseslər üçün profillərini yeniləməlidirlər.

Объявлены результаты экзаменов шестого сезона конкурса «Yüksəliş»
Объявлены результаты экзамена по общим знаниям, проведенного в рамках онлайн-этапа шестого сезона интеллектуального конкурса «Yüksəliş».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», из 10 176 кандидатов, принявших участие в экзамене по общим знаниям, 8 551 человек получили право участвовать в следующем этапе — экзамене по аналитическому анализу. Среди прошедших в следующий тур участников 6 250 мужчин и 2 301 женщина. Согласно возрастной статистике, большинство успешных кандидатов (4 362 человека) относятся к возрастной группе 31-40 лет. В географическом разрезе лидирует Баку — 4 271 кандидат от столицы прошел в следующий этап. Высокие показатели также зафиксированы в Абшерон-Хызынском (596 человек), Карабахском (468 человек), Ленкорань-Астаринском (406 человек) и Шеки-Загатальском (373 человека) экономических районах.
С точки зрения образования, наилучшие результаты показали выпускники Азербайджанского государственного экономического университета, Бакинского государственного университета, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики и Азербайджанского государственного педагогического университета. По секторам занятости 53,35% кандидатов представляют государственный сектор, а 44,13% — частный. Кандидаты, успешно завершившие текущий этап, должны в период с 6 по 16 мая пройти тур «Заполнение профиля» в своих личных кабинетах для обновления данных и подготовки к последующим процессам.
Конкурс «Yüksəliş» был учрежден распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев 26 июля 2019 года. Основная цель этого масштабного проекта заключается в выявлении и поддержке перспективных руководящих лиц с высоким интеллектуальным уровнем и управленческими качествами, а также в формировании кадрового резерва в Азербайджане. Победители конкурса получают возможность работать под руководством топ-менеджеров крупных компаний и государственных деятелей, а также получают грант на профессиональное развитие.