"Xarıbülbül" festivalı nə vaxt keçiriləcək? - Şuşada hazırlıq
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, builki festival da maraqlı proqram və dünyanın müxtəlif ölkələrindən istedadlı incəsənət xadimlərinin təqdimatları ilə yadda qalacaq.
Festivalın əsas məqsədlərindən biri mədəni dialoqun inkişafına töhfə vermək və musiqiçilər arasında yaradıcılıq mübadiləsini təşviq etməkdir. Məhz bu səbəbdən zəngin mədəniyyət hadisəsi olan "Xarıbülbül" Beynəlxalq Musiqi Festivalına ifaçıları və musiqi kollektivləri ilə yanaşı, ABŞ, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Yaponiya və digər ölkələrdən incəsənət nümayəndələri dəvət alıb.
Festivala mayın 14-də Cıdır düzündəki konsertlə start veriləcək. Tədbir iki gün ərzində Şuşanın bir sıra məkanlarını əhatə edəcək.
Şuşanın rəmzi olan gülün adını daşıyan "Xarıbülbül" Musiqi Festivalı 1989-cu ildən keçirilir. Festival həmin il may ayında məşhur xanəndə, pedaqoq, Xalq artisti Seyid Şuşinskinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Ağdam rayonunun Abdal Gülablı kəndində başlayıb, Şuşada davam edib və Ağdamda yekun konsertlə başa çatmışdı. 1990-cı ildən isə "Xarıbülbül" festivalı beynəlxalq status alıb. Qarabağ münaqişəsi dövründə əsas konsertlər Ağdamda təşkil edilib. Festivalın bir sıra konsertləri Bərdə və Ağcabədidə də keçirilib.
Vətən müharibəsindəki tarixi zəfərimizlə torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan sonra festival yenidən Şuşaya qayıdıb. Festivalın bəzi konsertləri Laçın şəhərində də olub.
Dünyanın bir çox ölkələrindən çoxsaylı musiqiçilərin iştirak etdiyi bu dostluq və musiqi bayramı mədəni irsimizin zəngin ənənələrinin qorunub saxlanılması ilə yanaşı, mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir.

В Шуше пройдет IX Международный музыкальный фестиваль «Харыбюльбюль»
14-15 мая в городе Шуша при организации Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджана пройдет IX Международный музыкальный фестиваль «Харыбюльбюль».
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в этом году фестиваль вновь запомнится интересной программой и выступлениями талантливых деятелей искусств из разных стран мира.
Одной из главных целей мероприятия является внесение вклада в развитие культурного диалога и поощрение творческого обмена между музыкантами. Именно поэтому для участия в этом значимом культурном событии, наряду с азербайджанскими исполнителями и музыкальными коллективами, приглашены представители искусства из США, Японии, Казахстана, Узбекистана, Туркменистана и других государств. Фестиваль стартует 14 мая с концерта на знаменитой равнине Джыдыр дюзю и в течение двух дней охватит различные локации города Шуша.
Музыкальный фестиваль «Харыбюльбюль», названный в честь цветка, являющегося символом города Шуша, проводится с 1989 года. Впервые он был организован в мае того года в связи со 100-летним юбилеем выдающегося ханенде, педагога и народного артиста Сеида Шушинского. В период карабахского конфликта основные концерты проводились в Агдаме, Барде и Агджабеди.
После исторической победы в Отечественной войне и того, как территории были освобождены от оккупации, фестиваль триумфально вернулся в родную гавань — в город Шуша. Данный праздник музыки не только способствует сохранению богатых традиций культурного наследия Азербайджана, но и служит укреплению межкультурного диалога на международном уровне.
Отметим, что город Шуша, объявленный «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год, продолжает подтверждать свой статус ключевого гуманитарного хаба региона, принимая мероприятия мирового масштаба.