Miras üstündə yaşadığı evi partlatdı, həbs edildi
İngiltərənin bölgəsində 55 yaşlı valideynlərinin mirasından məhrum edildiyini düşündüyü üçün uşaqlıq illərini keçirdiyi evi yandırıb.
Bildirilib ki, o, törətdiyi əmələ görə həbs cəzasına məhkum edilib.
Qeyd olunub ki, Daviesin valideynləri bir neçə ay ara ilə vəfat etdikdən sonra o, Craig Davies ilə birlikdə Hambleton kəndində yerləşən, təxminən 260 min funt sterlinq dəyərində olan müstəqil evdə yaşamağa davam edib.
2024-cü il martın 27-də səhər saatlarında Carr Lane küçəsində yerləşən evdə güclü partlayış baş verib. Partlayış nəticəsində evin damı çöküb və bina alova bürünüb. Hadisə yerindən çıxan Darren Davies yoldan keçən bir şəxsə “Ailəm bu evi istəyir. Əgər mənə qismət olmayacaqsa, heç kimə olmasın” deyib.
Aparılan istintaq zamanı evin qonaq otağına, mətbəxinə və yataq otağına üç qaz balonu yerləşdirildiyi, çardaq hissəsinə benzin töküldüyü və yanğının şam vasitəsilə başladıldığı müəyyən edilib.
Prokurorluq yanıcı maddələrlə gücləndirilən partlayışın ətrafdakı insanların həyatı üçün ciddi təhlükə yaratdığını açıqlayıb.
Məhkəmədə ifadə verən Craig Davies bildirib ki, valideynlərinin vəsiyyətinə əsasən ev iki qardaş arasında bərabər bölünməli idi.
Onun sözlərinə görə, 2025-ci ilin əvvəlində evi sataraq hər kəsin öz yoluna getməsini təklif etsə də, Darren atalarının ölümündən əvvəl evi yalnız ona miras qoyan gizli vəsiyyət imzaladığına dair əsassız iddiaya inanıb və qardaşını ona qarşı sui-qəsddə ittiham edib.
Partlayış baş verən zaman işdə olan Craig Davies hadisəni dostundan gələn mesaj vasitəsilə öyrəndiyini bildirib.
O, gündəliklərini, ailə fotolarını, valideynlərinə məxsus zinət əşyalarını və bütün şəxsi əmlakını itirdiyini deyərək qardaşından 170 min funt sterlinqdən çox təzminat tələb edib.
Preston Kral Məhkəməsində keçirilən prosesdə müdafiə tərəfi Darren Daviesin uzun illərdir bipolyar pozuntu, depressiya, təşviş pozuntusu və autizm spektr pozuntusuna görə müalicə aldığını, hadisə zamanı psixi vəziyyətinin normal olmadığını və intihar etməyi planlaşdırdığını bildirib.
Hakim Philip Parry təqsirləndirilən şəxsin psixi sağlamlıq problemləri səbəbindən cinayət məsuliyyətinin əhəmiyyətli dərəcədə azaldığını və günahını erkən mərhələdə etiraf etdiyini nəzərə alaraq onu 4 il 4 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Davies cəzasının ən çox yarısını həbsxanada çəkdikdən sonra qalan müddəti şərti nəzarət altında keçirəcək.

В Великобритании мужчина взорвал дом из-за спора о наследстве
В графстве Ланкашир (Великобритания) 55-летний Даррен Дэвис был приговорен к тюремному заключению за уничтожение дома, в котором он провел детство. Причиной радикального поступка стал конфликт с братом из-за раздела наследства родителей.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает со ссылкой на зарубежные СМИ, что инцидент произошел в деревне Хэмблтон.
Согласно материалам дела, после смерти родителей Даррен Дэвис проживал в отдельно стоящем доме стоимостью около 260 тысяч фунтов стерлингов вместе со своим братом Крейгом Дэвисом. Утром 27 марта 2024 года в доме на улице Карр-Лейн прогремел мощный взрыв, в результате которого обрушилась крыша и здание было охвачено огнем. Очевидцы зафиксировали слова Даррена Дэвиса: «Моя семья хочет этот дом. Если он не достанется мне, то не достанется никому».
Следствие установило, что преступник заранее подготовился: в гостиной, на кухне и в спальне были размещены три газовых баллона, чердак залит бензином, а возгорание было инициировано с помощью свечи. Прокуратура подчеркнула, что действия обвиняемого создали серьезную угрозу для жизни окружающих.
В суде Крейг Дэвис пояснил, что, согласно завещанию, дом должен был быть поделен поровну. Несмотря на предложение продать недвижимость и разойтись, Даррен был убежден в существовании «тайного завещания», по которому дом якобы отходил только ему, и обвинял брата в заговоре. Крейг Дэвис, потерявший в пожаре личные вещи, семейные фотографии и реликвии, потребовал компенсацию в размере более 170 тысяч фунтов стерлингов.
В ходе процесса в Королевском суде Престона защита заявила, что у Даррена Дэвиса диагностированы биполярное расстройство, депрессия, тревожное расстройство и расстройство аутистического спектра. Судья Филип Пэрри, приняв во внимание состояние здоровья подсудимого и признание вины, приговорил его к 4 годам и 4 месяцам лишения свободы. Дэвис проведет в тюрьме половину срока, остальное время — под условным надзором.
Справка: Подобные инциденты, связанные с бытовыми конфликтами на почве наследства, нередко становятся предметом судебных разбирательств в Великобритании. Британское законодательство строго регулирует вопросы раздела имущества, однако эмоциональная нестабильность участников споров часто приводит к трагическим последствиям, требующим вмешательства правоохранительных органов и психиатрической экспертизы.