Bu gün dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü qeyd olunur.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən fevralın 21-i bu əlamətdar tarix kimi elan edilib.
Azərbaycanda ana dilinin hərtərəfli inkişafı və beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn strateji siyasətinin nəticəsidir.
Azərbaycanda Dövlət Dili Strategiyası
2002-ci il sentyabrın 30-da "Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında" Qanunun qəbul edilməsi tarixi bir hadisədir. Bu sənəd Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi işlədilməsi, tətbiqi, qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm addım olub. Qanun, həmçinin dünya azərbaycanlılarının milli mədəni özünümüdafiə ehtiyaclarının ödənilməsini təmin edir və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ana dilimizə olan tükənməz məhəbbətinin parlaq nümunəsidir.
Hazırda bu ənənələri Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir. Dövlət başçısının 2004-cü il 12 yanvar tarixli "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" Sərəncamı və bu istiqamətdə görülən digər işlər, dilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısının bariz təzahürüdür.
Dünyada Neçə Dil Təhlükədədir?
Qeyd edək ki, hazırda dünyada təxminən 8 324 dil mövcuddur. Bunların böyük əksəriyyəti yerli və azsaylı cəmiyyətlərə məxsusdur.
UNESCO-nun hesablamalarına görə, təxminən 2 400–2 700 dil artıq "təhlükədə" (endangered) kimi təsnif edilir və onların gələcəyi qeyri-müəyyəndir. Statistikaya əsasən, 1950-ci ildən bu yana 400-dən çox dil artıq tamamilə yoxa çıxıb.