Kraudfandinq haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə cərimələr müəyyənləşir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə yeni maddələr əlavə edilməsi təklif olunub.
Qanun layihəsi Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və Əmək və sosial siyasət komitələrinin bugünkü birgə iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Sənədə əsasən, kraudfandinq platformasının operatoru tərəfindən açıqlanmalı və ya dərc edilməli olan məlumatların açıqlanmamasına və ya dərc edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 1500 manatdan 2000 manatadək, hüquqi şəxslər isə 3000 manatdan 4000 manatadək cərimə ediləcəklər.
Kraudfandinq platformasının operatoru tərəfindən fəaliyyətinə dair hesabatların Mərkəzi Bankaa təqdim edilməsindən yayınmağa və ya imtina edilməsinə, yaxud təhrif edilmiş məlumatın verilməsi və ya onların təqdim edilməsi müddətinin pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 1000 manatdan 1500 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 2000 manatdan 3000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Qeyd edilib ki, kraudfandinq platformasının operatoru tərəfindən platformanın idarə edilməsi ilə əlaqədar saxlanılmalı məlumatların və sənədlərin saxlanılması qaydalarının pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 500 manatdan 600 manatadək, hüquqi şəxslər 1000 manatdan 1500 manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Sənədə əsasən, kradufandinq sahəsində kraudfandinq platformasının operatoru tərəfindən pul vəsaitlərinin idarə olunması qaydalarının pozulmasına görə - vəzifəli şəxslər 2000 manatdan 3000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 6000 manatdan 7000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Kradufandinq sahəsində kraudfanding platformasının operatoru tərəfindən kraudfanding kampaniyasının keçirilməsi qaydalarının pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 2000 manatdan 3000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 4000 manatdan 5000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Qanun layihəsinə görə, "Valyuta tənzimi haqqında" Qanuna uyğun olaraq xaricə köçürmələrlə əlaqədar tələb olunan təsdiqedici sənədlərin (iştirak payının və ya səhmin əldə edilməsini təsdiq edən sənədin və qanunla nəzərdə tutulmuş digər sənədlərin) həmin Qanunla müəyyən edilmiş müddət daxilində müvəkkil banklara və ya qanunla nəzərdə tutulmuş hallarda Mərkəzi Banka təqdim edilməməsinə, yaxud həmin qanuna əsasən xaricdən Azərbaycana qaytarılmalı olan xarici valyuta vəsaitlərinin müəyyən edilmiş müddətlərdə müvəkkil banklardakı hesablara köçürülməməsinə görə fiziki şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin 5 %-dən 10 %-dək məbləğdə, vəzifəli şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin 10 %-dən 20 %-dək məbləğdə, hüquqi şəxslər inzibati xətanın obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin 20 %-dən 30 %-dək məbləğdə cərimə ediləcəklər.

В Азербайджане вводятся штрафы для краудфандинговых платформ
В Азербайджане устанавливаются штрафы за нарушение законодательства о краудфандинге. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в связи с этим предложено внести новые статьи в Кодекс об административных проступках.
Законопроект был вынесен на обсуждение на сегодняшнем совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по труду и социальной политике.
Согласно документу, за нераскрытие или неопубликование информации, которая должна быть обнародована оператором краудфандинговой платформы, должностные лица будут оштрафованы на сумму от 1500 до 2000 манатов, а юридические лица — от 3000 до 4000 манатов.
За уклонение или отказ от представления отчетов о деятельности оператора краудфандинговой платформы в Центральный банк, а также за предоставление искаженной информации или нарушение сроков их представления предусмотрены штрафы для должностных лиц в размере от 1000 до 1500 манатов, для юридических лиц — от 2000 до 3000 манатов.
Отмечено, что за нарушение правил хранения информации и документов, которые должны храниться оператором краудфандинговой платформы в связи с управлением платформой, должностные лица будут оштрафованы на сумму от 500 до 600 манатов, юридические лица — от 1000 до 1500 манатов.
Согласно законопроекту, за нарушение правил управления денежными средствами оператором краудфандинговой платформы должностные лица будут оштрафованы на сумму от 2000 до 3000 манатов, юридические лица — от 6000 до 7000 манатов. За нарушение правил проведения краудфандинговой кампании штрафы составят от 2000 до 3000 манатов для должностных лиц и от 4000 до 5000 манатов для юридических лиц.
Также предусмотрены санкции за нарушение валютного законодательства. В частности, за непредставление в уполномоченные банки или Центральный банк подтверждающих документов по операциям с иностранной валютой или невозврат валютных средств в Азербайджан в установленные сроки, физические лица будут оштрафованы на 5-10%, должностные лица — на 10-20%, а юридические лица — на 20-30% от суммы валютной операции.
Контекст: Краудфандинг (коллективное финансирование) представляет собой современный финансовый инструмент, позволяющий привлекать средства от широкого круга лиц для реализации проектов. Внедрение данных штрафов является частью стратегии Азербайджана по регулированию финтех-сектора, обеспечению защиты прав инвесторов и приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами финансовой прозрачности.