2026/2027-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin (V ixtisas qrupu) və tam (11 illik) orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisasları (XQTİ) üzrə mayın 21-dən iyunun 1-dək idman, təsviri sənət, musiqi sənəti, teatr, kino və xoreoqrafiya sənəti istiqamətlərinin komissiyaları üzrə abituriyentlərin (subbakalavrların) qeydiyyatı aparılacaq.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən (DİM) “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə bildirilib ki, abituriyentlər (subbakalavrlar) müvafiq keçidə daxil olub qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Abituriyentlər ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslarının yalnız 1 istiqaməti üzrə ən çox 4 komissiyadan qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Ali təhsil müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisasları üzrə “Abituriyent” jurnalının xüsusi buraxılışları yaxın günlərdə nəşr olunacaq. Qabiliyyət imtahanlarının iyun-avqust aylarında keçirilməsi nəzərdə tutulur. DİM-in internet səhifəsində abituriyentlərə (subbakalavrlara) “Qabiliyyət imtahanına buraxılış vərəqəsi”ni çap edə biləcəkləri tarixlər haqqında məlumat veriləcək. “Qabiliyyət imtahanına buraxılış vərəqəsi”ndə qabiliyyət imtahanlarının tarixi, keçiriləcəyi ünvan və vaxt göstəriləcək.
Qəbul (buraxılış) imtahanını Azərbaycan dilindən fərqli dildə verən abituriyentlərin Azərbaycan dili (dövlət dili) üzrə imtahanının ilk cəhdinin nəticəsi “qeyri-məqbul” olsa belə, qeydiyyatdan keçə bilərlər. Lakin bu abituriyentlərin nəzərinə çatdırılır ki, onlar 21 iyun tarixində keçiriləcək Azərbaycan dili (dövlət dili) üzrə imtahanının ikinci cəhdində “məqbul” aldıqları təqdirdə müsabiqəyə buraxılacaqlar.
Subbakalavrlar aldıqları orta ixtisas təhsilinə uyğun olan qabiliyyət imtahanı komissiyaları üzrə qeydiyyatdan keçə bilərlər. Xatırladaq ki, qeydiyyatdan keçən zaman ixtisaslar üzrə uyğun komissiyalar proqram təminatı vasitəsilə subbakalavra təqdim edilir. Subbakalavrlar iyun ayının 1-dək ərizələrini təsdiq etməlidirlər. Belə ki, ali təhsil müəssisələrinin və 11 illik təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslarına qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin elektron ərizələrinin qeydiyyatı 1 iyun saat 23:59-dək davam edəcəkdir. Subbakalavrlar qabiliyyət imtahanında iştirak üçün qeyd olunan tarixədək müvafiq qabiliyyət komissiyası üzrə qeydiyyatdan da keçməlidirlər. Təhsil məlumatları tam olmayan, XQTİ-lər üzrə qabiliyyət imtahanlarında iştirak etmək istəyən subbakalavrlara tələb olunan məlumatların 31 may tarixindən gec olmayaraq orta ixtisas təhsili müəssisəsinin məsul şəxsləri tərəfindən sistemə yerləşdirilməsini diqqətdə saxlamaları tövsiyə olunur. Orta ixtisas təhsili müəssisəsini cari ildə bitirəcək subbakalavrlar elektron ərizəni yadda saxladıqdan sonra qabiliyyət imtahanı üçün qeydiyyatdan keçə bilirlər. Ancaq həmin subbakalavrlar da orta ixtisas təhsili müəssisəsinin məsul şəxsləri tərəfindən tələb olunan məlumatlar sistemə yerləşdirildikdən sonra avqust ayının 2-dək öz ərizələrini təsdiq etməlidirlər.
Xüsusi qabiliyyət imtahanı ilə bağlı daha geniş məlumatla elanın tam mətnində tanış olmaq mümkündür.

В Азербайджане началась регистрация на экзамены по способностям
С 21 мая по 1 июня в Азербайджане будет проводиться регистрация абитуриентов (суббакалавров) по комиссиям в областях спорта, изобразительного искусства, музыкального искусства, театрального, кино- и хореографического искусства для поступления на специальности, требующие особых способностей (XQTİ), в высшие учебные заведения (V группа специальностей) и средние специальные учебные заведения на базе полного (11-летнего) среднего образования на 2026/2027 учебный год.
Как сообщили в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ) «Оперативный Информационный Центр-OMM», абитуриенты (суббакалавры) могут пройти регистрацию, перейдя по соответствующей ссылке. Абитуриенты имеют право зарегистрироваться максимум в 4 комиссиях только по одному направлению специальностей, требующих особых способностей. Специальные выпуски журнала «Абитуриент» по данным специальностям будут изданы в ближайшие дни. Проведение экзаменов по выявлению способностей запланировано на июнь-август. Информация о датах, когда абитуриенты смогут распечатать «Пропуск на экзамен по выявлению способностей», будет размещена на официальном сайте ГЭЦ. В пропуске будут указаны дата, адрес и время проведения экзаменов.
Государственный экзаменационный центр Азербайджана является ключевым органом, обеспечивающим проведение централизованных вступительных экзаменов в высшие и средние специальные учебные заведения страны на основе принципов прозрачности и объективности. Система экзаменов по выявлению способностей позволяет выявить наиболее талантливых молодых людей в творческих и спортивных сферах, что является важным этапом формирования кадрового потенциала в области культуры и спорта в Азербайджане.
Абитуриенты, сдававшие вступительный (выпускной) экзамен не на азербайджанском языке, могут пройти регистрацию даже в том случае, если их результат по экзамену по азербайджанскому языку (как государственному) при первой попытке был «неудовлетворительным». Однако такие абитуриенты будут допущены к конкурсу только в случае получения оценки «удовлетворительно» во время второй попытки экзамена по азербайджанскому языку, который состоится 21 июня.
Суббакалавры могут зарегистрироваться по комиссиям, соответствующим их среднему специальному образованию. При регистрации программное обеспечение предложит суббакалавру подходящие комиссии. Суббакалавры должны подтвердить свои заявки до 1 июня. Регистрация электронных заявок абитуриентов, желающих поступить на специальности, требующие особых способностей, продлится до 23:59 1 июня. Суббакалавры, завершающие обучение в текущем году, могут зарегистрироваться на экзамен после сохранения электронной заявки, однако они должны подтвердить свои заявки до 2 августа после внесения необходимых данных в систему ответственными лицами учебных заведений.
Более подробную информацию об экзаменах по выявлению особых способностей можно найти в полном тексте официального объявления ГЭЦ.