Ukrayna Rusiyanın strateji neft və hərbi obyektlərinə hava zərbələri endirib
Qüvvələri dənizində “Lukoil”a məxsus üç qazma qurğusunu, Luqansk bölgəsində müvəqqəti ələ keçirilmiş ərazidə Rusiyanın Buk-M3 zenit-raket sistemini və Xerson bölgəsində ordusunun bir bölməsini məhv edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, bu barədə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı məlumat yayıb.
Məlumatda bildirilir ki, Rusiya ordusunun hərbi və iqtisadi potensialının azaldılması tədbirləri çərçivəsində Ukrayna Müdafiə Qüvvələrinin bölmələri Xəzər dənizində “Lukoil”a məxsus strukturlara endirib. Bu obyektlər Rusiya ordusuna dəstək fəaliyyətlərində iştirak edir.
Qeyd edilib ki, zərbələr qeydə alınıb. Zərərin miqdarı hələ də müəyyən edilir.
Luqansk bölgəsinin müvəqqəti ələ keçirilmiş ərazisindəki Baraniçevo kəndi yaxınlığında Buk-M3 zenit-raket sistemi buraxılış qurğusu da atəşə tutulub. Baş Qərargahın qeyd etdiyi kimi, bu orta mənzilli hava hücumundan müdafiə sistemi aerodinamik hədəfləri vurmaq üçün nəzərdə tutulub.
İlkin məlumatlara görə, zərbələr və partlayışlar qeydə alınıb.
Bundan əlavə, Rusiya ordusunun loqistik və döyüş imkanlarını azaltmaq üçün 49-cu Ordunun loqistik bölməsi atəşə tutulub.
Baş Qərargah Müdafiə Qüvvələrinin Rusiya qoşunlarının hərbi-iqtisadi imkanlarını və hücum potensialını sistematik şəkildə zəiflətməyə davam etdiyini vurğulayıb.

Украина нанесла удары по стратегическим объектам РФ
Силы обороны Украины нанесли удары по трем буровым установкам компании «Лукойл» в Каспийском море, зенитно-ракетному комплексу «Бук-М3» в Луганской области и подразделению российских войск в Херсонской области. Об этом сообщает "Центр оперативной информации-OMM" со ссылкой на Генеральный штаб Вооруженных сил Украины.
Согласно официальному сообщению, атаки были осуществлены в рамках системных мер по снижению военно-экономического потенциала российской армии. В Генштабе подчеркнули, что пораженные структуры в Каспийском море были задействованы в деятельности по поддержке вооруженных сил. В настоящее время устанавливаются масштабы нанесенного ущерба и зафиксированы факты попаданий.
Кроме того, в районе населенного пункта Бараничево на временно подконтрольной РФ территории Луганской области была атакована пусковая установка зенитно-ракетного комплекса «Бук-М3». Данная система средней дальности предназначена для перехвата широкого спектра аэродинамических целей. Также под удар попало логистическое подразделение 49-й армии в Херсонской области с целью ослабления боевых возможностей противника.
Подобные операции по поражению объектов энергетической и военной инфраструктуры являются частью стратегии по ослаблению наступательного потенциала и дезорганизации тылового обеспечения войск в зоне конфликта. Силы обороны Украины подчеркивают, что удары наносятся исключительно по целям, имеющим прямое отношение к ведению боевых действий.