İranın ali rəhbərinin dəfn mərasimi: Xalqın dəyərlərə sadiqliyinin nümayişi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İran parlamentinin sədri Məhəmməd Bağır ölkə vətəndaşlarını yaxın günlərdə Tehran və digər şəhərlərdə keçiriləcək dəfn mərasimlərində fəal iştirak etməyə çağırıb.
Qalibaf bildirib ki, İran “tarixi günlərdən birini yaşamağa hazırlaşır” və edən lideri İslamın, İranın müstəqilliyinin və inqilabi idealların müdafiəsinə ömrünü həsr etmiş böyük şəxsiyyət kimi qiymətləndirib.
Parlament sədrinin sözlərinə görə, bu mərasim təkcə vida deyil, həm də xalqın “şəhidlərin yolu” və İslam İnqilabının dəyərləri ilə bağlı öhdəliyini yeniləməsi kimi xarakter daşıyır. O qeyd edib ki, milyonlarla insanın iştirakı gözlənilir və bu, İran xalqının birliyini etdirəcək.
Məlumata görə, Qalibaf gəncləri, şəhid ailələrini və bütün vətəndaşları bu mərasimlərdə iştirak etməyə çağırıb və İranın “zülm və təzyiqlərə qarşı mübarizəsini davam etdirəcəyini” vurğulayıb.
Qeyd edək ki, iyulun 4-də keçiriləcək vida mərasimində 40-a yaxın ölkədən yüksək səviyyəli nümayəndələrin iştirakı gözlənilir.

В Иране полным ходом идет подготовка к массовым похоронным церемониям в преддверии «исторического прощания».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф призвал граждан страны принять активное участие в предстоящих в ближайшие дни церемониях прощания в Тегеране и других городах. Галибаф охарактеризовал покойного лидера как выдающуюся личность, посвятившую свою жизнь защите ислама, независимости Ирана и идеалов революции.
По словам спикера парламента, данная церемония является не просто актом прощания, но и подтверждением приверженности народа «пути мучеников» и ценностям Исламской революции. Он подчеркнул, что ожидается участие миллионов людей, что станет наглядной демонстрацией единства иранского народа перед лицом внешних вызовов. Галибаф также призвал молодежь и семьи погибших проявить солидарность, подчеркнув, что Иран продолжит борьбу против давления.
Стоит отметить, что церемония прощания, запланированная на 4 июля, имеет важное международное значение. Ожидается участие делегаций высокого уровня из около 40 стран мира, что подчеркивает геополитическую значимость события и внимание мирового сообщества к происходящим в Иране процессам.