Rusiyada 14 il əvvəl törədilmiş xüsusilə ağır cinayətlər üzrə ibtidai istintaq tamamlanıb
2012-ci il dekabrın 24-də Rusiya ərazisində Ələs Süleymanovun öldürülməsi və Səxavət Qurbanovun öldürülməsinə cəhd edilməsi faktları üzrə həmin ölkənin İstintaq Komitəsinin Moskva vilayəti üzrə İstintaq İdarəsinin Korolyov şəhər İstintaq Şöbəsində başlanılıb.
Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, zamanı toplanmış sübutlar əsasında 2013-cü il fevralın 21-də Gəncə şəhər sakini, 1987-ci il təvəllüdlü İsmayıl-Nəcat Elgün Nazir oğlunun təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməsi barədə qərar qəbul olunub, istintaqdan yayındığına görə barəsində axtarış elan edilib.
2021-ci il avqustun 21-də cinayət işinin aidiyyəti üzrə Azərbaycana göndərilməsi barədə qərar qəbul olunub, Azərbaycanın Baş Prokurorluğuna daxil olduqdan sonra ibtidai istintaqın davam etdirilməsi üçün Gəncə Şəhər Prokurorluğuna göndərilib.
Gəncə Şəhər Prokurorluğunda aparılan istintaq zamanı İsmayıl-Nəcat Elgün Nazir oğlunun axtarışı davam etdirilib, həyata keçirilmiş -axtarış tədbirləri nəticəsində o, 2026-cı il fevralın 7-də saxlanılıb, müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Gəncə Şəhər Məhkəməsinin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İbtidai istintaq zamanı toplanmış sübutlarla İsmayıl-Nəcat Elgün Nazir oğlunun aralarında yaranmış mübahisə səbəbindən qisas almaq məqsədilə Səxavət Qurbanovu öldürmək niyyəti ilə sonuncunun işlədiyi avtomobil təmiri servisinin qarşısında deşici-kəsici alətlə ona müxtəlif xəsarətlər yetirməsinə, hadisə zamanı Səxavət Qurbanovu müdafiə etmək məqsədilə ictimai borcunu yerinə yetirərək münaqişəyə müdaxilə etmiş Ələs Süleymanovu isə xuliqanlıq niyyəti ilə qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında İsmayıl-Nəcat Elgün Nazir oğluna Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 120.2.2 (xuliqanlıq niyyəti ilə qəsdən adamöldürmə), 120.2.3 (zərərçəkmiş şəxsin ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar qəsdən adamöldürmə), 29,120.2.10 (təkrar qəsdən adamöldürməyə cəhd) və 221.3-cü (xuliqanlıq) maddələri ilə yenidən ittiham elan edilib.
Cinayət işi üzrə ibtidai istintaq tamamlanaraq baxılması üçün aidiyyəti üzrə Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.

В России завершено следствие по делу о тяжких преступлениях 14-летней давности
24 декабря 2012 года Следственным отделом по городу Королев Следственного управления Следственного комитета России по Московской области было возбуждено уголовное дело по фактам убийства Алеса Сулейманова и покушения на убийство Сахавата Гурбанова на территории России.
Как сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Азербайджана "Оперативный Информационный Центр-OMM", на основании собранных в ходе следствия доказательств 21 февраля 2013 года было принято решение о привлечении жителя города Гянджа Исмаила-Неджата Назир оглу Эльгюна (1987 г.р.) в качестве обвиняемого, и в связи с тем, что он скрывался от следствия, был объявлен в розыск.
21 августа 2021 года было принято решение о передаче уголовного дела по подследственности в Азербайджан. После поступления материалов в Генеральную прокуратуру Азербайджана дело было направлено в прокуратуру города Гянджа для продолжения предварительного следствия.
В ходе следствия, проводимого прокуратурой города Гянджа, розыск Исмаила-Неджата Эльгюна был продолжен. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий 7 февраля 2026 года он был задержан. На основании ходатайства следователя и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением Гянджинского городского суда в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе предварительного следствия были установлены обоснованные подозрения в том, что Исмаил-Неджат Эльгюн из мести, возникшей на почве конфликта, с целью убийства Сахавата Гурбанова нанес ему многочисленные ранения колюще-режущим предметом перед автосервисом, где работал последний. В ходе инцидента Алес Сулейманов, вмешавшийся в конфликт с целью защиты Сахавата Гурбанова и выполнения своего гражданского долга, был умышленно убит обвиняемым из хулиганских побуждений.
На основании собранных доказательств Исмаилу-Неджату Эльгюну было повторно предъявлено обвинение по статьям 120.2.2 (умышленное убийство, совершенное из хулиганских побуждений), 120.2.3 (умышленное убийство лица в связи с выполнением им служебного или общественного долга), 29, 120.2.10 (покушение на повторное умышленное убийство) и 221.3 (хулиганство) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено, материалы направлены для рассмотрения в Гянджинский суд по тяжким преступлениям.