Rusiya aviaşirkətləri Yaxın Şərqə uçuşları bərpa edir
aviaşirkətləri Yaxın Şərq ölkələrinə uçuşların tam miqyasda bərpasına hazır olduqlarını açıqlayıblar.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın naziri Andrey Nikitin Sankt- İqtisadi Forumu (SPIEF-2026) çərçivəsində TASS agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, aviaşirkətlər regiona uçuşların genişləndirilməsi üçün texniki və baxımından tam hazırdırlar.
“Aviaşirkətlər Yaxın Şərqə uçuşların tam miqyaslı bərpasına hazırdırlar. İyunun 1-dən etibarən "Aeroflot" Dubaya uçuşları bərpa edib və iyulun 1-dən gündə iki reys həyata keçirməyi planlaşdırırıq. Uçuş tezliyimiz artıb”, – deyə Nikitin qeyd edib.
O bildirib ki, buna baxmayaraq, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi və İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin Yaxın Şərqə səfərlərlə bağlı qüvvədə olan tövsiyələri aviaşirkətlər tərəfindən nəzərə alınır.
Nikitin əlavə edib ki, sərnişinlərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə marşrut şəbəkəsinin bərpası mərhələli və ehtiyatlı şəkildə həyata keçirilir.
“Prinsip etibarilə biz bu istiqamətdə irəliləməyə hazırıq, lakin son qərarı aviaşirkətlərin özləri verir”, – deyə nazir vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Yaxın Şərqdə vəziyyətin gərginləşməsi fonunda bu ilin fevral ayının sonunda bir sıra ölkələrin hava məkanı müvəqqəti olaraq bağlanmışdı.
Aprelin 16-dan mayın 15-dək Rusiyanın Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyi İsrailə uçuşlara müəyyən saatlar ərzində icazə vermişdi. Aprelin 17-də isə "Red Wings" aviaşirkəti Təl-Əvivə reysləri bərpa etmişdi.
Daha sonra agentlik BƏƏ-yə uçuş biletlərinin satışına qoyulan tövsiyəni ləğv edib, həmçinin İran hava məkanından istifadəyə dair məhdudiyyətləri aradan qaldırıb.
May ayının ortalarında Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin rəhbəri Dmitri Yadrov Rusiya aviaşirkətləri üçün Yaxın Şərq istiqamətində tətbiq edilən bütün məhdudiyyətlərin ləğv olunduğunu açıqlamışdı.

Российские авиакомпании заявили о готовности к полномасштабному возобновлению полетов в страны Ближнего Востока.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что об этом в интервью ТАСС в рамках Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ-2026) заявил министр транспорта России Андрей Никитин.
По словам министра, авиакомпании полностью готовы к расширению полетов в регион как с технической, так и с операционной точки зрения.
«Авиакомпании готовы к полномасштабному возобновлению полетов на Ближний Восток. С 1 июня "Аэрофлот" возобновил полеты в Дубай, и с 1 июля мы планируем выполнять два рейса в день. Частота полетов увеличилась», – отметил Никитин.
Он подчеркнул, что, несмотря на это, авиакомпании учитывают действующие рекомендации МИД и Министерства экономического развития России относительно поездок на Ближний Восток. Никитин добавил, что восстановление маршрутной сети осуществляется поэтапно и осторожно, чтобы обеспечить безопасность пассажиров.
Напомним, что на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке в конце февраля текущего года воздушное пространство ряда стран было временно закрыто. С 16 апреля по 15 мая Федеральное агентство воздушного транспорта России разрешило полеты в Израиль в определенные часы, а 17 апреля авиакомпания "Red Wings" возобновила рейсы в Тель-Авив.
Позже агентство отменило рекомендацию по продаже авиабилетов в ОАЭ, а также сняло ограничения на использование воздушного пространства Ирана. В середине мая глава Росавиации Дмитрий Ядров объявил о снятии всех ограничений, введенных для российских авиакомпаний в ближневосточном направлении.