Qurban Qurbanov və Həsrət Cəfərov Avropa çempionu oldular - YENİLƏNİB
Azərbaycanın daha bir yunan-Roma güləşçisi Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilən Avropa çempionatında qızıl medal qazanıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, 82 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan birinci yer uğrunda qarşılaşmada Adlet Tyulbayevə (UWW) 4:2 hesabı ilə qalib gələrək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə yüksəlib.
Bununla da, təmsilçilərimiz günü 2 qızıl və 1 bürünc medalla başa vurublar.
Qeyd edək ki, aprelin 26-da başa çatacaq. Daha əvvəl yunan-Roma güləşçilərindən Həsrət (67 kq) qızıl, Rəşad Məmmədov (55 kq), Nihat Məmmədli (60 kq) və İslam Abbasov (87 kq) bürünc medal qazanıb.
Azərbaycanın yunan-Roma güləşçisi Həsrət Cəfərov Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilən Avropa çempionatında qızıl medal qazanıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, 67 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan təmsilçimiz birinci yer uğrunda qarşılaşmada türkiyəli Murat Fırata (7:5) qalib gələrək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə yüksəlib.
Bununla da Həsrət Cəfərov ardıcıl dördüncü dəfə Avropa çempionu olub.
Qeyd edək ki, Avropa çempionatı aprelin 26-da başa çatacaq. Daha əvvəl yunan-Roma güləşçilərindən Rəşad Məmmədov (55 kq), Nihat Məmmədli (60 kq) və İslam Abbasov (87 kq) bürünc medal qazanıb.

Азербайджанские борцы греко-римского стиля Гурбан Гурбанов и Хасрат Джафаров завоевали золотые медали на чемпионате Европы, проходящем в столице Албании, Тиране.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Гурбан Гурбанов, выступавший в весовой категории до 82 кг, в финальной схватке одержал победу над представителем Адлетом Тюльбаевым (UWW) со счетом 4:2 и поднялся на высшую ступень пьедестала почета. Другой наш соотечественник Хасрат Джафаров (67 кг) в решающем поединке за первое место одолел турецкого атлета Мурата Фырата со счетом 7:5. Примечательно, что для Хасрата Джафарова это уже четвертый титул чемпиона Европы подряд.
По итогам очередного соревновательного дня в активе сборной Азербайджана две золотые и одна бронзовая медали. Ранее бронзовыми призерами чемпионата стали Рашад Мамедов (55 кг), Нихат Мамедли (60 кг) и Ислам Аббасов (87 кг). Первенство континента в Албании продлится до 26 апреля.
Успехи азербайджанских борцов на международной арене являются результатом системной государственной поддержки спорта в Азербайджане. Школа греко-римской борьбы республики традиционно считается одной из сильнейших в мире, а азербайджанские пехлеваны регулярно демонстрируют высокие результаты на Олимпийских играх, чемпионатах мира и Европы, укрепляя спортивный престиж страны на глобальном уровне.