Prezident İlham Əliyev Ağdərə şəhərinin Baş planı ilə tanış olub
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına Ağdərənin Baş planı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Baş plana əsasən şəhərin məskunlaşma ərazisi 444 hektardan 522 hektara çatdırılacaq. 20 illik perspektiv dövr üçün şəhər əhalisinin sayının 14 min nəfər olması proqnozlaşdırılır. Baş planın konseptual sxeminə şəhər mərkəzi, fərdi və azsıxlıqlı sahələri, çoxfunksiyalı və ictimai-işgüzar zonalar daxildir. Bundan başqa, şəhərdə terras parkı, çayətrafı bulvar, aqroturizm, sənaye və logistika zonalarının yaradılması planlaşdırılır. Baş planla yanaşı, Ağdərə şəhərinin birinci mərhələdə yenidən qurulacaq ərazisi üzrə müfəssəl həllər də hazırlanıb. Şəhərin mənzil fondunun 420 min kvadratmetr olması, həmçinin 80 çarpayılıq xəstəxananın, 2520 şagird yerlik 5 məktəbin, 840 yerlik 5 uşaq bağçasının və peşə məktəbinin inşası planlaşdırılır. Birinci mərhələdə sahəsi 104 hektar olan şəhər mərkəzinin inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur. 2030-cu ilədək şəhərdə 3590 nəfərin məskunlaşması mümkün olacaq. Burada yol və küçələrin uzunluğu 46,8 kilometr, velosiped zolaqlarının uzunluğu isə 10 kilometr təşkil edəcək. Layihə çərçivəsində ictimai və yaşayış binalarının memarlıq həlləri də işlənilib.
Baş planla tanış olan dövlətimizin başçısı müvafiq tapşırıq və göstərişlərini verdi.
Ağdərə şəhərində Müdafiə Nazirliyinin hərbi qulluqçuları üçün nəzərdə tutulan yaşayış binaları da istismara verilib.
Bildirilib ki, Ağdərədə Müdafiə Nazirliyinin hərbi qulluqçuları üçün ümumilikdə 3 binada təmir-bərpa işləri görülüb. Dörd və beş mərtəbəli binalardakı 72 mənzildən 8-i birotaqlı, 36-sı ikiotaqlı, 24-ü üçotaqlı, 4-ü isə dördotaqlıdır. Burada hərbçilərin və onların ailə üzvlərinin yaşaması və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün bütün şərait yaradılıb. Mənzillər su, qaz, elektrik enerjisi, internet, həmçinin mebel dəstləri ilə təchiz edilib. Binaların ətrafında da geniş abadlıq işləri görülüb, yaşıllıqlar salınıb, sakinlərin istirahəti üçün guşələr yaradılıb.
Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycan dövləti tərəfindən Milli Ordumuzun şəxsi heyətinin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl işlər görülür. Son illər İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq, hərbi qulluqçuların mənzillə təmin olunması istiqamətində mühüm layihələr icra edilib. Bütün bunlar Müzəffər Ali Baş Komandan tərəfindən qalib Ordunun şəxsi heyətinə göstərilən yüksək qayğının bariz nümunəsidir.

13 января Президент Ильхам Алиев ознакомился с Генеральным планом города Агдере.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев проинформировал главу государства о деталях Генерального плана. Было отмечено, что согласно плану, жилая территория города будет увеличена с 444 до 522 гектаров. В течение 20-летнего перспективного периода численность населения города прогнозируется на уровне 14 тысяч человек. Концептуальная схема включает центр города, жилые зоны различной плотности, многофункциональные и общественно-деловые зоны. Кроме того, планируется создание террасного парка, прибрежного бульвара, зон агротуризма, промышленности и логистики.
Президент Ильхам Алиев расширил таможенные льготы
В рамках первого этапа реконструкции планируется развитие центра города площадью 104 гектара. До 2030 года здесь смогут поселиться 3590 человек. Жилищный фонд города составит 420 тысяч квадратных метров. Также предусмотрено строительство больницы на 80 коек, 5 школ на 2520 ученических мест, 5 детских садов на 840 мест и профессионального училища. Ознакомившись с планом, Президент Ильхам Алиев дал соответствующие поручения и указания.
В ходе визита в Агдере также были сданы в эксплуатацию жилые здания, предназначенные для военнослужащих Министерства обороны. В трех отремонтированных зданиях подготовлено 72 квартиры, полностью оснащенных мебелью и необходимыми коммуникациями (водой, газом, электричеством и интернетом). На прилегающей территории проведены масштабные работы по благоустройству, созданы условия для отдыха семей военнослужащих.
Отметим, что восстановление города Агдере является важным этапом реализации программы «Великого возвращения» на освобождённые от оккупации территории. После восстановления суверенитета Азербайджана на всей территории страны, в Карабахе и Восточном Зангезуре проводятся беспрецедентные по масштабу строительно-восстановительные работы. Улучшение социально-бытовых условий личного состава Вооруженных сил Азербайджана также находится под постоянным личным контролем Верховного главнокомандующего, что является наглядным примером государственной заботы о доблестной армии-победительнице.