Fevralın 19-da Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində Sülh Şurasının ilk iclası keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə iclasda iştirak edib.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp tədbirdə çıxış etdi.
Prezidentliyi dövründə 8 münaqişəyə son qoyduğunu deyən Donald Tramp vurğuladı ki, iki çox vacib ölkə arasında sülh əldə edib və bunu heç vaxt unutmayacaq. ABŞ Prezidenti Azərbaycan və liderlərinə regionda yaranan sülhə görə təşəkkür edərək dedi: “Orada sonda əyləşən cənabı ( İlham Əliyevi - red.) görürük. O gülümsəyir. Siz 30 ildən sonra sülh şəraitində yaşamağı öyrənirsiniz, elə deyilmi? 30 il müharibə gedib və biz onun öhdəsindən gəldik. Sizə çox minnətdaram, əla iş gördünüz. Siz dostumsunuz, ofisimə gəldiniz, dediniz, mən 22 il, hətta 23 il mübarizə apardım. Bax, onunla. Onun həmkarı isə dedi: “Mən də yeddi ildir rəhbərəm. Onunla mübarizə aparmışam”. Biz isə 24 saatın içərisində işi yerinə yetirdik. Çox yaxşı sülh alındı. Düşünürəm ki, onlar artıq dostdur. Mən bəlkə bunu söyləməli deyiləm. Fikrimcə, onlar artıq dostdur, elə deyilmi? Qalxın ayağa. Bunlar möhkəm iradəli insanlardır. Elə bilirsiniz asan idi? Yox, asan deyildi. İki sərt insandır, amma yaxşı insanlardır. Oval ofisdə idik. Onlar ikisi də gəldi. Biri otağın bir tərəfində, digəri o biri tərəfində. Masa arxasında iki gözəl oturacaq var idi. Biri otağın bir yerində, digəri başqa yerində. Dedim onlara bəlkə bir-birinizə yaxın gələsiniz. Onlar bir az tərəddüd etdilər. Otuz iki il idi bir-birilərini məhv edirdilər. Dedim, bir-birinizə yaxın dayanın. Bir saat keçdi və onlar yan-yana oturdular. Razılaşma əldə etdik. Bir-birinin əlini sıxdılar, imzaladılar. Biz iki mühüm ölkə ilə sülhün əldə olunmasına imkan yaratdıq, heç vaxt unutmaram. Yavaş başladılar, sonra isə qəti addımlar atdılar. Siz özünüzlə çox fərəhlənə bilərsiniz. Gözəl hadisədir. Təşəkkür edirəm. Baxın. Otuz iki il... Sağ olun, çox sağ olun”.
Sonra digər dövlətlərin nümayəndələrinin çıxışları dinlənildi.
İclasın sonunda Sülh Şurasının maliyyə intizamı və şəffaflığı prinsipləri haqqında qətnaməsi imzalandı.
Fevralın 19-da Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində Sülh Şurasının ilk iclası keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə iclasda iştirak edib.
Sonra digər dövlətlərinin nümayəndələrinin çıxışları dinlənildi.
İclasın sonunda Sülh Şurasının qətnaməsi imzalandı.
Vaşinqtonda Sülh Şurasının ilk iclası keçirilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə iclasda iştirak edir.

Президент Ильхам Алиев принял участие в заседании Совета мира
19 февраля в столице Соединенных Штатов Америки, Вашингтоне, состоялось первое заседание Совета мира.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в заседании по приглашению Президента США Дональда Трампа.
Перед началом мероприятия было сделано совместное фото. Затем на заседании выступил Президент США Дональд Трамп.
Заявив, что за время своего президентства он положил конец восьми конфликтам, Президент США Дональд Трамп подчеркнул, что добился мира между двумя очень важными странами, и никогда этого не забудет. Поблагодарив лидеров Азербайджана и Армении за мир, установившийся в регионе, Президент США сказал: «Мы видим джентльмена, сидящего в конце (Президента Ильхама Алиева - ред.). Он улыбается. Вы учитесь жить в условиях мира спустя 30 лет, не так ли? Война шла 30 лет, и мы с ней справились. Я очень благодарен вам, вы проделали отличную работу. Вы мой друг, вы пришли в мой офис и сказали: я боролся 22 года, даже 23 года. Вот с ним. А его коллега сказал: "Я руковожу семь лет и боролся с ним". Мы же выполнили работу за 24 часа. Получился очень хороший мир. Думаю, они уже друзья. Возможно, мне не стоит этого говорить, но я считаю, что они уже друзья, верно? Встаньте, пожалуйста. Это люди с сильной волей. Вы думаете, это было легко? Нет, это было нелегко. Это два жестких человека, но хороших человека. Мы были в Овальном кабинете. Они оба пришли. Один в одной стороне комнаты, другой — в другой. За столом было два прекрасных кресла. Одно в одном месте, другое — в другом. Я сказал им, может быть, вы сядете поближе друг к другу. Они немного колебались. Тридцать два года они уничтожали друг друга. Я сказал: встаньте рядом. Прошел час, и они сели бок о бок. Мы достигли соглашения. Они пожали друг другу руки и подписали его. Мы создали возможность для достижения мира с двумя важными странами, я никогда этого не забуду. Они начинали медленно, но затем предприняли решительные шаги. Вы можете очень гордиться собой. Это прекрасное событие. Спасибо. Посмотрите. Тридцать два года... Спасибо, большое спасибо».
Далее были заслушаны выступления представителей других государств. В завершение заседания была подписана резолюция Совета мира о принципах финансовой дисциплины и прозрачности.
Стоит отметить, что Совет мира является международной платформой, инициированной для предотвращения глобальных конфликтов и укрепления безопасности через прямые переговоры лидеров. Участие Президента Азербайджана в данном форуме подчеркивает растущий авторитет официального Баку на международной арене и признание усилий страны по установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе после завершения многолетнего конфликта и восстановления территориальной целостности республики.