Paşinyan regionun gələcək xəritəsindən danışdı
Ermənistanın Türkiyə və Azərbaycanla dövlətlərarası münasibətlərin qurulmasının ölkəsi üçün strateji zərurət olduğunu bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Paşinyan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının “ŞƏT+” formatında keçirilən iclasında çıxışı zamanı Ermənistanın xarici siyasət kursuna toxunub.
Baş nazirin sözlərinə görə, münaqişə vəziyyətində qalmaqla Ermənistanın suverenliyini və müstəqilliyini təmin etmək mümkün deyil. O, İrəvanın balanslaşdırılmış xarici siyasət yürütməyə çalışdığını qeyd edib.
Paşinyan bildirib ki, hər hansı geosiyasi güc mərkəzinin təsiri ölkənin müstəqilliyini təhdid edəcək səviyyədə artarsa, balansı qorumaq üçün digər güc mərkəzləri ilə əlaqələrini aktivləşdirir.
Ermənistanın Çin, ABŞ, Fransa, Almaniya və Gürcüstanla strateji əməkdaşlıq sazişləri imzaladığını xatırladan Paşinyan İran və Hindistanla münasibətlərin də strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb. O, eyni zamanda və Türkiyə ilə dövlətlərarası münasibətlərin qurulması istiqamətində addımların atıldığını bildirib.
Baş nazir xüsusilə “TRIPP” layihəsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, layihənin reallaşması regionda Şərqdən Qərbə – Xəzər dənizindən Aralıq dənizinə, eləcə də Cənubdan Şimala – Fars körfəzindən Qara dənizə qədər yeni nəqliyyat imkanları yarada bilər.
Qeyd edək ki, ilə bağlı İranda da müxtəlif mövqelər səsləndirilir. İranın Ermənistandakı səfiri Xəlil Şirqolami regional kommunikasiyaların açılması zamanı mümkün risklərin nəzərə alınmasının vacibliyini bildirib. Bəzi keçmiş iranlı rəsmilər isə layihənin İranın Avropa ilə əlaqə marşrutlarına mümkün təsiri ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что установление межгосударственных отношений с Турцией и Азербайджаном является стратегической необходимостью для его страны.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, Пашинян затронул внешнеполитический курс Армении во время выступления на заседании в формате «ШОС+».
По словам премьер-министра, невозможно обеспечить суверенитет и независимость Армении, оставаясь в состоянии конфликта. Он отметил, что Ереван стремится проводить сбалансированную внешнюю политику.
Пашинян заявил, что если влияние какого-либо геополитического центра силы возрастет до уровня, угрожающего независимости страны, Армения активизирует связи с другими центрами силы для сохранения баланса.
Напомнив о подписании соглашений о стратегическом сотрудничестве с Китаем, США, Францией, Германией и Грузией, Пашинян подчеркнул, что отношения с Ираном и Индией также носят стратегический характер. Он также отметил предпринимаемые шаги по установлению межгосударственных отношений с Азербайджаном и Турцией.
Премьер-министр особо отметил важность проекта «Перекресток мира» (TRIPP). По его словам, реализация проекта может создать новые транспортные возможности в регионе: с Востока на Запад — от Каспийского до Средиземного моря, а также с Юга на Север — от Персидского залива до Черного моря.
Следует отметить, что проект «Перекресток мира» является ключевым элементом армянской инициативы по разблокированию региональных коммуникаций. Однако эксперты подчеркивают, что успех подобных транспортных коридоров напрямую зависит от нормализации отношений между Баку и Ереваном, а также от обеспечения безопасности на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.