Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəstəyi ilə 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqtonda keçirilmiş və Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün bərqərar olmasını təmin etmiş Sülh Sammitinin birinci ildönümü, habelə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında Sülh Sazişinin mətninin ilkin paraflanması münasibətilə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər sülh prosesinin irəlilədilməsində Prezident Donald Trampın və Amerika Birləşmiş Ştatları Hökumətinin oynadığı mühüm rolu xüsusi vurğulayıblar.
Tərəflər ötən il ərzində Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində əldə olunmuş irəliləyişi qeyd ediblər.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında iqtisadi və ticari əlaqələrin inkişafının sülhün faydalarının konkret təzahürü olduğu vurğulanıb. Bu kontekstdə tərəflər Azərbaycanın neft məhsullarının Ermənistana ixracını, habelə tranzit yüklərin Azərbaycan ərazisindən Ermənistana və Ermənistandan digər istiqamətlərə daşınmasını qeyd ediblər.
Bundan əlavə, tərəflər Vaşinqtonda əldə edilmiş razılaşmalara uyğun olaraq TRIPP marşrutunun icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər sülh prosesinin irəlilədilməsi və regionda davamlı sülhün, sabitliyin, o cümlədən bağlantıların və iqtisadi əməkdaşlığın təmin olunması istiqamətində səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Пашинян позвонил Президенту Ильхаму Алиеву
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что об этом проинформировала пресс-служба Президента Азербайджана.
В ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по случаю первой годовщины Вашингтонского мирного саммита, состоявшегося 8 августа 2025 года при поддержке Президента США Дональда Трампа, который обеспечил установление мира между Азербайджаном и Арменией, а также по поводу парафирования текста Мирного соглашения между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Стороны особо подчеркнули важную роль Президента США Дональда Трампа и правительства Соединенных Штатов Америки в продвижении мирного процесса.
Стороны отметили прогресс, достигнутый за прошедший год в направлении нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
В ходе беседы было подчеркнуто, что развитие экономических и торговых связей между двумя странами является конкретным проявлением преимуществ мира. В этом контексте стороны отметили экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, а также транзит грузов через территорию Азербайджана в Армению и из Армении в другие направления.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по реализации маршрута TRIPP в соответствии с договоренностями, достигнутыми в Вашингтоне.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по продвижению мирного процесса и обеспечению устойчивого мира, стабильности, а также транспортных связей и экономического сотрудничества в регионе.