Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev WUF15-i 2030-cu ildə Yeni Daşkənddə keçirməyi təklif edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Özbəkistan Prezidenti Bakıda WUF13 çərçivəsindəki Liderlər Sammitində bildirib.
Mirziyoyev qeyd edib ki, WUF15-in əsas mövzusu "Şəhərlərin dayanıqlı inkişafında yerli icmaların rolu" ola bilər.
"Urbanizasiya səviyyəsinin artması şəhərlərdəki ənənəvi özünüidarəetmə sistemlərinin rolunu daha da artırır. Bu baxımdan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 15-ci sessiyasını 2030-cu ildə Yeni Daşkənddə keçirməyi və onun əsas mövzusunu "Şəhərlərin dayanıqlı inkişafında yerli icmaların rolu" olaraq müəyyənləşdirməyi təklif edirəm. Əminəm ki, bugünkü tədbir müzakirə olunan məsələlər üzrə qarşılıqlı faydalı və perspektivli həllərin birgə axtarışına, yeni təşəbbüslərin irəli sürülməsinə və bütövlükdə bu sahənin (urbanizasiyanın - red.) inkişafına mühüm töhfə verəcək", - o bildirib.
Özbəkistan Prezidentinin sözlərinə görə, WUF13 forumunun "Sülh üçün mənzil: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və icmalar" mövzusu həmişə olduğundan daha aktual olaraq qalır. Analitik proqnozlara görə, XXI əsrin ortalarına qədər dünya əhalisinin təxminən 70 %-i şəhərlərdə yaşayacaq.
Eyni zamanda, urbanizasiya bir sıra sosial problemləri daha da kəskinləşdirir.
Mirziyoyev vurğulayıb ki, dayanıqlı şəhər inkişafı məsələsi Özbəkistan üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir.
"Növbəti 15 il ərzində ölkəmizin əhalisinin 38 milyon nəfərdən 50 milyon nəfərə qədər artacağı, eyni zamanda urbanizasiya səviyyəsinin 51 %-dən 65 %-ə qədər yüksələcəyi gözlənilir. Biz hesab edirik ki, bu, balanslaşdırılmış regional inkişafı təşviq etmək və iqtisadi artımı təmin etmək üçün unikal bir imkandır. Bu məqsədlə Özbəkistanda son 10 ildə inşa edilən yaşayış obyektlərinin illik sayı on dəfə artaraq 2025-ci ildə 238 min mənzilə çatıb. Və biz 2030-cu ilə qədər bu göstəricini daha 1,5 dəfə artırmağı planlaşdırırıq", - o qeyd edib.
Prezident vurğulayıb ki, əhalinin əlçatan mənzillə təmin edilməsi proqramlarına Özbəkistanın büdcəsindən hər il təxminən 2 milyard dollar ayrılır.
Onun sözlərinə görə, Özbəkistan 2030-cu ilədək şəhərlərin yaşıllaşdırma səviyyəsini 30 %-ə qədər artırmağı planlaşdırır.
"Mən bu gün müzakirə olunan məsələlərlə bağlı bir sıra təklif və təşəbbüslər irəli sürmək istərdim.
Birincisi, bütün regionlarda əhali üçün bərabər həyat şəraitinin yaradılması kiçik və orta şəhərlərin ahəngdar inkişafını tələb edir. Bununla əlaqədar olaraq, mən tərəfdaş ölkələri şəhərlərin inkişafında balanslaşdırılmış urbanizasiya prinsipini geniş şəkildə tətbiq etməyə çağırıram.
İkincisi, şəhərlərin idarə edilməsində süni intellekt və rəqəmsal transformasiyanın təqdim etdiyi imkanlara bütün ölkələrin bərabər çıxışının olması son dərəcə vacibdir. Bu məqsədlə, mən bu sahədə texnologiyaların, standartların və təcrübənin sistemli mübadiləsinə yardım etmək üçün "Ağıllı və təhlükəsiz şəhərlər" Beynəlxalq Alyansını yaratmağı təklif edirəm. Üçüncüsü, biz 2027-ci ilədək Səmərqənddə mənzil tikintisinə investisiyaların cəlb edilməsi üzrə beynəlxalq tədbir keçirməyə hazırıq", - Özbəkistan Prezidenti qeyd edib.

Узбекистан готов принять форум WUF15 в 2030 году
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил провести 15-ю сессию Всемирного форума городов (WUF15) в 2030 году в Новом Ташкенте. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом глава государства заявил в Баку в ходе Саммита лидеров в рамках WUF13.
Мирзиёев отметил, что основной темой WUF15 может стать «Роль местных сообществ в устойчивом развитии городов». По его словам, рост уровня урбанизации повышает значимость традиционных систем самоуправления. «Уверен, что сегодняшнее мероприятие внесет важный вклад в совместный поиск взаимовыгодных и перспективных решений, выдвижение новых инициатив и развитие сферы урбанизации в целом», — подчеркнул он. Президент Узбекистана также добавил, что тема WUF13 «Жилье для мира: безопасные и устойчивые города и сообщества» остается крайне актуальной, учитывая прогнозы, согласно которым к середине XXI века около 70 % населения мира будет проживать в городах.
Вопрос устойчивого городского развития имеет стратегическое значение для Узбекистана. В ближайшие 15 лет население страны вырастет с 38 до 50 миллионов человек, а уровень урбанизации поднимется с 51 % до 65 %. В связи с этим в Азербайджане на форуме было озвучено, что Узбекистан ежегодно выделяет около 2 миллиардов долларов на программы доступного жилья и планирует довести уровень озеленения городов до 30 % к 2030 году. Также Шавкат Мирзиёев предложил создать Международный альянс «Умные и безопасные города» для обмена технологиями и ИИ-решениями, а в 2027 году провести в Самарканде международное мероприятие по привлечению инвестиций в жилищное строительство.
Справка: Всемирный форум городов (World Urban Forum — WUF) является главной международной площадкой под эгидой ООН-Хабитат для обсуждения проблем стремительной урбанизации и её влияния на сообщества, экономику и климат. Форум, учрежденный в 2001 году, созывается каждые два года и собирает тысячи делегатов, включая глав государств, мэров и экспертов, для реализации Новой программы развития городов.