Milli Məclis internet informasiya ehtiyatlarının sahibləri üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni öhdəliklərin müəyyən edilməsini ilk oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliklər parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məlumat verilib ki, layihə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində hüquqi tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, informasiya infrastrukturunun kibertəhdidlərdən qorunması, kibertəhlükəsizlik üzrə institusional mexanizmlərin yaradılması və rəqəmsal inkişaf proseslərinin hüquqi əsaslarının müəyyən edilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Sənədə əsasən, qanuna informasiya infrastrukturu, informasiya infrastrukturu subyekti, kibertəhlükəsizlik, kiberməkan, kibergigiyena, rəqəmsal dəlil, rəqəmsal tədqiqat, kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzi (CERT), Təhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzi (SOC), Milli CERT, Dövlət CERT və digər yeni anlayışlar əlavə edilir.
Qanun layihəsində dövlət orqanlarının, informasiya infrastrukturu subyektlərinin, CERT və SOC-ların kibertəhlükəsizlik sahəsində hüquq və vəzifələri müəyyən edilir, kibertəhdidlərin, kiberhücumların və kiberinsidentlərin aşkarlanması, qarşısının alınması, araşdırılması və aradan qaldırılması üzrə fəaliyyət mexanizmləri təsbit olunur.
Layihə ilə həmçinin informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması, kibertəhlükəsizlik üzrə monitorinq və auditlərin aparılması, kiberinsidentlər barədə məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi, rəqəmsal tədqiqatların aparılması, rəqəmsal inkişaf layihələrinin maliyyələşdirilməsi və rəqəmsal həllərin sınaqdan keçirilməsi məqsədilə tənzimləyici test mühitinin tətbiqi ilə bağlı müddəalar müəyyən edilir.
Bununla yanaşı, informasiya infrastrukturu subyektləri, internet provayderlər, host provayderlər və internet informasiya ehtiyatlarının sahibləri üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni öhdəliklər müəyyən edilir, Milli CERT-in fəaliyyət istiqamətləri və səlahiyyətləri genişləndirilir.
Qeyd olunub ki, layihənin qəbul edilməsi ölkədə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sisteminin təkmilləşdirilməsinə, kibertəhdidlərə qarşı mübarizənin effektivliyinin artırılmasına, informasiya infrastrukturunun dayanıqlılığının gücləndirilməsinə və rəqəmsal inkişaf proseslərinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

Новые требования кибербезопасности для провайдеров в Азербайджане
Милли Меджлис принял в первом чтении законопроект, устанавливающий новые обязательства в сфере кибербезопасности для владельцев интернет-информационных ресурсов.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующие изменения в закон «Об информации, информатизации и защите информации» были вынесены на обсуждение в ходе сегодняшнего заседания внеочередной сессии парламента.
В ходе обсуждения было отмечено, что проект подготовлен с целью совершенствования правового регулирования в сфере информационной безопасности и кибербезопасности, защиты информационной инфраструктуры от киберугроз, создания институциональных механизмов, а также определения правовых основ процессов цифрового развития.
Согласно документу, в законодательство вводятся новые понятия, такие как «информационная инфраструктура», «субъект информационной инфраструктуры», «кибербезопасность», «киберпространство», «кибергигиена», «цифровые доказательства», «цифровое расследование», «центр борьбы с компьютерными инцидентами (CERT)», «центр операций по безопасности (SOC)», «Национальный CERT», «Государственный CERT» и другие.
Законопроект определяет права и обязанности государственных органов, субъектов информационной инфраструктуры, CERT и SOC в сфере кибербезопасности, а также механизмы деятельности по выявлению, предотвращению, расследованию и устранению киберугроз, кибератак и киберинцидентов.
Кроме того, устанавливаются новые обязательства для субъектов информационной инфраструктуры, интернет-провайдеров, хостинг-провайдеров и владельцев интернет-ресурсов, а также расширяются полномочия Национального CERT.
Принятие данного законопроекта послужит совершенствованию системы информационной безопасности и кибербезопасности в Азербайджане, повышению эффективности борьбы с киберугрозами, укреплению устойчивости информационной инфраструктуры и более эффективной организации процессов цифрового развития.